İş çevreleri ve STK’lar KOBİ OSB için buluştu

İş çevreleri ve sivil toplum kuruluşları MARSİAD’ın öncülüğünde KOBİ Organize Sanayi Bölgesi Projesi (OSB) için bir araya geldi. Toplantıda oda ve STK...

BÜYÜT

İş çevreleri ve sivil toplum kuruluşları MARSİAD’ın öncülüğünde KOBİ Organize Sanayi Bölgesi Projesi (OSB) için bir araya geldi. Toplantıda oda ve STK temsilcilerinden oluşan icra kurulu oluşturuldu.

İş çevreleri ile sivil toplum kuruluşları KOBİ OSB (Organize Sanayi Bölgesi) Projesi için geçtiğimiz gün MARSİAD’da bir araya geldi. Toplantıya Kocaeli Sanayi Odası’nı temsilen Necmettin Bayraktar, Kocaeli Ticaret Odası’nı temsilen Mustafa Balaban, Körfez Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Muzaffer Gürfidan, MÜSİAD’ı temsilen Engin Yener, KASİAD’ı temsilen Aydın Sarıoğlu, İZGİAD’ı temsilen İsmail Çoruh, Kocaeli Sivil İnisiyatif Platformu’nu temsilen Numan Gülşah, Türkiye Çevre Platformu’nu temsilen Mehmet Toker ve çok sayıda KOBİ temsilcisi katıldı.

YERLEŞİM YERİNDEN UZAK
Toplantının ev sahipliğini üstlenen MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş, KOBİ OSB Projesi üzerinde 7 yıldır çalıştıklarını belirterek, “Bugüne kadar küçük sanayi sitelerinde tamir ve bakımcılarla bir arada üretim yapan atölye mantığından çıkamayan KOBİ’ler, modern, alt ve üst yapılarla işlerini geliştirme imkanına sahip olacaklar. Kent ve yerleşim bölgelerinin içine sıkışan ve aynı zamanda buraları sıkıştıran KOBİ’lerimiz kent dışına çıkarılarak, kent içi trafiği ve yerleşim bölgeleri ilave yatırım yapmadan rahatlayacak” dedi.

İCRA OLUŞTURULDU
3 aydır projeyle ilgili sivil toplum kuruluşlarını gezdiğini ifade eden Odabaş, projeyi yönetmek üzere toplantıya katılanlar arasından bir icra kurulu oluşturulmasını önerdi. Öneri üzerine katılımcıların oybirliği ile icra kurulu içinde Kocaeli Ticaret Odası, Ticaret Odası, Körfez Ticaret Odası, Körfez Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Muzaffer Gülfidan, Köseköy Sanayi Sitesi Başkanı Zeki Emengen, MARSİAD, MÜSİAD, KASİAD, İZGİAD, Mimarlar Odası, Çevre Platformu’nun yer alması kararlaştırıldı. İcra kurulunun oluşturulmasının ardından katılımcılar tek tek projeyle ilgili görüşlerini açıkladı.

ÇEVRECİLER TEMKİNLİ
Kocaeli Sivil İnisiyatif Platformu adına söz alan Numan Gülşah, projenin yerleşim bölgesinin dışında ve tarıma uygun olmayan bir bölgede olması, aynı zamanda kenti ve Kullar, Uzuntarla, Köseköy gibi tarım ve yerleşim alanlarının işgalini önleyeceği için bu projeye sıcak baktığını ifade etti. Türkiye Çevre Platformu’nu adına söz alan Mehmet Toker ise Kocaeli’deki OSB’lerin yüzde 10’luk bir alan işgal ettiğini bunun olumsuz sonuçlar doğuracağını ancak, kent içi ve yerleşim bölgesindeki sanayinin taşınmasına sıcak baktıklarını ifade etti. Yaklaşık 3 saat süren toplantı sonunda projenin STK’larla işbirliği içerisinde yürütülmesi konusunda fikir birliğine varıldı. OSB için düşünülen yerle ilgili bir açıklama yapılmadı.

06 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR