Tarhan: Hükümet, zarara bakmadan önlem almalı

Türkiye İstatistik Kurumu, Eylül ayında işsizlik oranını yüzde 10,3 olarak açıkladı. Bu rakam ile işsizlik 6 ayın zirvesine yükseldi. Açıklanan rakam...

Türkiye İstatistik Kurumu, Eylül ayında işsizlik oranını yüzde 10,3 olarak açıkladı. Bu rakam ile işsizlik 6 ayın zirvesine yükseldi. Açıklanan rakamlarla ilgili hükümete bir uyarı CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’dan geldi.

 

İşsizlik oranları bir önceki ay ilk kez çift hanelere çıkmıştı. Bununla da kalmadı son açıklanan rakamla işsizlik son 6 ay için zirve yaptı. AKP Hükümetini bir önceki ay uyardığını hatırlatan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, ekonomide çanların daha fazla çalmadan yeni politikalara geçmenin zamanı geldiğini ifade etti.

Bir sanayici olarak sürekli, “İstihdama yönelik ekonomi” önerdiğini ifade eden Tarhan, “Faize, ranta yönelik ekonomiyle belki bir sure ekonomide bahar havası yaratabilirsiniz. Ancak sonunda işte bu yaşananlar ortaya çıkar. Ekonomideki bu tercih giderek işsizliği artırmaktadır. Yakında üretimde de bu politikaların zararı ortaya çıkmaya başlayacak. Yüksek rant üretime tercih edilecektir. Hükümeti önümüzdeki kâbus senaryosu için uyarıyorum. İşsizliği durduracak politikalara hızlı bir geçiş sağlanmalı. Yatırıma teşvik, istihdama teşvik, asgari ücrete vergi muafiyeti zaman geçirilmeden uygulamaya konmalı. Aksi takdirde yaşanacakları Türkiye ekonomisi kaldıramaz” dedi.

 

“İŞSİZLİK SADECE RAKAM DEĞİL, SOSYOLOJİ”

Toplumda her ay açıklanan işsizlik rakamlarının ekonominin bir enstrümanı gibi görülmeye başlandığını, en büyük yanlışın da bu olduğuna dikkat çeken CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan; Ekonomik bir rakam olarak işsizliğin matematiksel hesaplamalarının yapılabileceğini kaydederek asıl sorunun sosyolojik sonuçlar olduğuna dikkat çekti.

 

“TOPLUMDA UMUTSUZLUK ARTACAK!”

Tarhan “İşsizlik rakamları büyüdükçe toplumda umutsuzluk artacak. En büyük tehlike iş bulma umudunu yitiren gençler için. Gençler başka yönlere kanalize olmaya en uygun toplum kesimi. Kanalize oldukları yerlerde yaşayacakları da toplumsal patlamalara kadar gidebilecek bir sonuç doğurabilir. Yani işsizliğin, ekonomik sonuçlarından daha önemli sonucu sosyolojik. Bu nedenle Hükümet ne kadar para harcayacağına ne kadar zarara uğrayacağına bakmadan istihdam önlemlerini almalıdır” şeklinde konuştu.

15 Aralık 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR