Kent Konut soruşturmasında skandallar bitmiyor!

Yaklaşık 15 ay önce Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden olan Kent Konut ile ilgili olarak AKP eski İl Başkanı Mahmut Civelek ve bazı bürokratların...

Yaklaşık 15 ay önce Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden olan Kent Konut ile ilgili olarak AKP eski İl Başkanı Mahmut Civelek ve bazı bürokratların usulsüz olarak konut ve iş yeri aldığı iddiaları hakkında başlatılan müfettiş soruşturması yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Başlatılan soruşturmanın sonuçlarına ilişkin hala bilgi verilmemesi bir skandal olarak değerlendiriliyor.

 

BAKANLIK’TAN YANIT GELMEDİ

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar da, 2014 yılı ağustos ayında konu hakkında dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemi ile Meclis’e bir soru önergesi vermişti. Soruşturma ile ilgili bilgi talebinde bulunan Akar’a, Efkan Ala ve sonrasında bakanlığa getirilen Sebahattin Öztürk’ten herhangi bir yanıt gelmedi.

 

“TİCARİ SIR!”

Önergesine yanıt alamayan CHP Milletvekili Akar, daha sonra ise Bilgi Edinme Kanunu kapsamında 2015 yılı ocak ayında bilgi talebinde bulundu. Gelen cevapta ise soruşturma sürecinin devam ettiği ve soruşturmanın sonucunun kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi. Ayrıca yöneltilen birçok soruya ise ‘Ticari Sır’ olduğu gerekçesi ile yanıt verilmedi.

 

CİVELEK’E KARDEŞ KALKANI MI?

Konuyu geçtiğimiz ağustos ayında bir kez daha gündeme getiren ve bilgi edinme kapsamında ilgili kurumlara sorularını ileten Akar’a yanıt ise, Büyükşehir Belediyesi’nden soruşturma konusu olan Mahmut Civelek’in kurumun Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanı olan kardeşi İsmail Civelek imzası ile geldi. Kocaeli Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğü’ne gönderilen resmi yazı ile ağabeyi hakkındaki iddialara soruşturmanın selameti açısından yanıt verilemediğini açıklayan İsmail Civelek’in bu açıklaması akıllara birçok soruyu da beraberinde getirdi.

 

ÖZEL HAYATA MÜDAHALE!

Verilen yanıtta ise; ilgili sorular ‘Özel hayat müdahale olacağı, kişilerin ve soruşturmayı yürüten görevlilerin hayatını ya da güvenliğini tehlikeye sokacağı, soruşturmanın güvenliğini tehlikeye düşüreceği’ maddesine dayanılarak yanıtsız bırakıldı. Ayrıca soruşturmanın tamamlanmasının ardından sonuçların kamuoyu ile paylaşılacağı bilgisi de verildi.

17 Ekim 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR