Türk Eğitim Sen’den Vali Topaca’ya çağrı

Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkan Vekili Yaşar Şanlı, düzenlediği basın toplantısı ile okul müdürlerinin değerlendirilmesi ile ilgili süreç hakkınd...

Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkan Vekili Yaşar Şanlı, düzenlediği basın toplantısı ile okul müdürlerinin değerlendirilmesi ile ilgili süreç hakkında yaşanan sorunları gündeme getirdi. Süreçte ilçe milli eğitim müdürlüklerine siyasi ve bürokratik baskıların yapıldığını dile getiren Şanlı, Vali Ercan Topaca’yı soruna müdahale etmeye davet etti.

 

EĞİTİM SİYASALLAŞIYOR

Açıklamasında okul müdürlerinin değerlendirilmesi noktasındaki kriterleri sorun Şanlı, “Bu kriterler okul müdürlerinin performansı, liyakati ve kariyerleri mi, yoksa hükümete paralel bazı dernek, sendika, cemiyet ve vakıfların hazırladığı listeler mi? Sendikalarına ve siyasi tercihlerine göre değerlendirme yapılması hususunda yapılan baskılarla idareci atanacak olması, eğitimin bundan sonra siyasi temsilciliklere devir teslimi midir?” dedi.

 

VALİ’DEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

Yaşar Şanlı, Eğitim-Bir-Sen’e de yüklenerek, bu sendikanın meslektaşlarını siyasilere şikayet etmesinin vahim olduğunu belirtti. Şanlı, ayrıca, sendikal faaliyetlere katılan arkadaşlarımızın yöneticilik görevinin uzatılamayacağı konusundaki dedikoduların yerel basında da yer aldığından söz eden Şanlı, bu konuda Kocaeli Valiliği’nden açıklama beklediklerini söyledi.

 

SORUN ÇOK BÜYÜK

Şanlı şöyle konuştu: “İlimizin neredeyse tamamının malum yandaş sendika kökenli olan ilçe milli eğitim müdürleri ayrı bir tartışma konusudur. Okul müdürlerinin isimlerini dahi bilmeyen vekil ilçe müdürleri yetmezmiş gibi Danıştay 5. Dairesi’nin iptal ettiği şube müdürlerinin okul müdürlerini değerlendirecek olması işin hangi noktalara geldiğinin görüntüsüdür.”

 

İLÇE YÖNETİCİLERİNE UYARI

Türk Eğitim Sen Sendikası’na üye olan ve işini hakkıyla yapan müdürlerin uğrayacağı haksızlıklar karşısında her türlü eylemi meşru göreceklerini ve hukuki olarak da yanlarında olacaklarını belirten Şanlı, “Değerlendirmelerin adil yapılmasını ve performansı yeterli olan müdürlerin siyasi hırslara kurban edilmemesini istiyoruz. Aksi takdirde yasal anlamda büyük tazminatlar ödemek zorunda kalacak ilçe yöneticilerini de buradan uyarıyoruz” dedi.

 

ASGARİ ADALET İSTİYORUZ

Sadece asgari adalet istediklerini sözlerine ekleyen Şanlı, açıklamasını şöyle tamamladı: “Vali Ercan Topaca’ya sesleniyoruz. Topaca, bu konuda duyarlı davranmaması halinde eğitim siyasilere ve yandaşlara kurban edilecek. Bu da eğitim sisteminin çökmesine neden olacak.”

14 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR