1 Mayıs İşçi Bayramı coşkuyla kutlandı

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı tüm Türkiye'de olduğu gibi ilimizde de coşku içinde kutlandı. KESK, DİSK ve TMMOB’ye bağlı sendikalar tarafından ha...

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı tüm Türkiye'de olduğu gibi ilimizde de coşku içinde kutlandı. KESK, DİSK ve TMMOB’ye bağlı sendikalar tarafından hazırlanan program kapsamında çok sayıda işçi, sendika, STK üyesi, siyasi parti temsilcisi ve vatandaş yürüyüşe katıldı. Merkez Bankası önünden başlayan yürüyüş sloganlar eşliğinde Perşembe Pazarı Alanı’nda sona erdi. Sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı yürüyüş sonunda alana girmek isteyen herkesin üzeri dikkatlice arandı.


GENİŞ KATILIM

Yürüyüşe katılan siyasiler arasında CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP İl Başkanı Cihat Altınyuva, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, HDP, Devrimci işçi Partisi, Anadolu Partisi, Demokratik Haklar Federasyonu üyeleri vardı. Sivas İmranlı Arık Köyü Körfez Şubesi, Sivil Memurlar Derneği, Yapı-Yol-Sen de yürüyüşe katıldı.

 

ALFABETİK SIRAYA GÖRE DİZİLDİLER

Merkez Bankası önünde toplanan kalabalık grup Yürüyüş Yolu’na geçerek yürümeye başladı. Yürüyüşe katılan gruplar kortejler halinde, alfabetik sıraya göre dizilerek yürüdüler. Bütün gruplar kendi bayrak ve flamalarıyla yürüyüş yaptı. Yürüyüş beşer kişilik kortejler halinde oldu. Perşembe pazarı alanına gelen her grup için ayrı ayrı takdimler yapılarak bütün gruplar isimleri ile alana çağırıldılar.

 

AKP BÜROSUNUN ÖNÜNDEN GEÇERKEN SLOGAN ATILDI

Halkevleri grubu AKP seçim bürosunun önünden geçerken ‘Hırsız katil Erdoğan’ diye slogan atmaya başladı. Ardından gelen CHP gurubu da AKP seçim bürosunun önünden geçerken milletçe alkışlıyoruz diyerek geçti. Yürüyüşe siyasi parti temsilcileri ve araçları eşlik etti. CHP ve HDP seçim araçları yürüyüş alanında yerini alarak seçim propagandası yaptı.

 

“YASAKÇI POLİTİKALARA TESLİM OLMAYACAĞIZ”

Alınan yüksek güvenlik önlemlerinin gergin ortam yaratması sonucu yaklaşık 200 emekçinin gözaltına alınması haberini de alan meydandakiler ‘Her yer Taksim her yer direniş’ sloganları attı. Alanda açılış konuşmasını yapan Genel-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, “Nitelikli, parasız, anadilde, ulaşılabilir eğitim istiyoruz. Mezhepçi ve ayrımcı dayatmalara hayır diyoruz. Her türlü baskı ve ayrımcılığa karşı özgürce yaşamak istiyoruz. Kaybettiğimiz işçi arkadaşlarımız adına saygı istiyoruz. Ama ne yazık ki Taksim meydanı işçi ve emekçi arkadaşlarımıza yasaklanmıştır. Siyasal iktidarın yasakçı baskıcı politikalarına teslim olmayacağız ve direneceğiz” dedi.

 

“AYRIŞTIRMA POLİTİKASI SÜRÜYOR”

ardından söz alan KESK Dönem Sözcüsü Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca ise “Siyasi iktidar, işçiler, kamu emekçileri, emekliler, toplumun ezilen, dışlanan, yok sayılan, ötekileştirilen tüm kesimlerinin giderek artan ve acil çözüm bekleyen sorunlarını geri plana iterken, karşısına çıkan her fırsatta toplumu ayrıştırma ve kutuplaştırma politikasını sürdürüyor. İşçi ve emekçileri yapay ayrımlar üzerinden birbirine karşı kışkırtılıp düzen güçlerinin etkisine girmeleri hedeflenirken, onların kendi sınıf çıkarları etrafında birleşmeleri ve birlikte mücadele etmeleri fiilen engelleniyor” şeklinde konuştu.


“DEMOKRASİ İÇİN ALANLARDAYIZ”

TMMOB Kocaeli Şube Başkanı Ünal Özmural, “Biz bu ülkenin tüm değerlerini yaratanlar işçiler, kamu emekçiler, hekimler, mimarlar, mühendisler, şehir plancıları olarak gerçek eşitlik, özgürlük, barış adalet bağımsızlık ve demokrasi için meydanlardayız. AVM’lerle şehirlerimizi donatıp kentsel dönüşüm ve çılgın projeler ile kentsel ve doğal alanlarımızın ekonominin yeni sermaye gruplarının finans kaynağı olarak görülmesine halkın birikimi olan kamusal ve kültürel varlıklarımızla birlikte bütün yaşam değerlimiz yok edilmesine karşı durmak için alanlardayız” ifadelerini kullandı. Serkan BORLAK- Hilal GÜDÜCÜ- Muharrem İBRAHİMOĞLU

01 Mayıs 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

İzmitli - Emeğin kenti Kocaeli kime oy verecek?

Türkiye için emeklilik yaşı çok yüksek kimse 65'yaşında emekli olamaz! Bu yasa mezarda emeklilik yasasıdır. Erkeklerde: 55, Bayanlarda: 50 yaş olmalı. Bu yaş sınırlarıda; Bedenen fiziken, Kimyasalla ve kimyasal ortamda, Yer altında, Yüksekte çalışanlar için yüksek. Meslek liseleri staj sigortaları başlangıç olarak pirime sayılmalı… ASGARİ ÜCRET; Asgari ücrete gelince Asgari ücret Esnaf,Küçük işletmeler,Kobiler içindir, Asgari ücretin Holding ve Holding fabrikalarında, Kamuda işi ne?..

şu denilebilir; asgari ücreti arttırırsan.. Esnaf, Küçük işletmeler, Kobiler bu maaşı çalışanlarına ödeyemezler.. Asgari ücret Holding ve Holding fabrikalarında Kamuda olmaz akabinde müteahhit (teşeron)’çalışan. Bu konuda CHP’ye güveniyorum emek ve insanla ile ilgili konularda CHP’Sosyal demokratlar daha hassas…

Yanıtla . 0Beğen 01 Mayıs 17:00
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR