KOÜ’de online kayıt sisteminde sorun yok

Yüksek Öğrenim Kurumu’nun (YÖK) talimatıyla öğrencilerin üniversite kayıtlarında yeni bir uygulama başlatıldı. Yeni kayıt döneminde tüm Türkiye’de yü...

Yüksek Öğrenim Kurumu’nun (YÖK) talimatıyla öğrencilerin üniversite kayıtlarında yeni bir uygulama başlatıldı. Yeni kayıt döneminde tüm Türkiye’de yürürlüğe giren bu uygulamaya göre üniversiteyi kazanan öğrenciler, kayıtlarını üniversiteye gitmeden, internet üzerinden yapabiliyorlar. Bunun yanında üniversiteye gelerek kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler de Kocaeli Üniversitesi’nde (KOÜ) sosyal tesislerde toplu olarak değil, kazandıkları bölümün fakültesinde kayıt işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

 

“SİSTEMDE SORUN YOK”

KOÜ’de bu uygulama sayesinde önceki yıllarda görülen kalabalık ve kaos ortamı ortadan kalktı ve kayıt dönemi sakin bir şekilde başladı. Konuyla ilgili gazetemize konuşan Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanı Leyla Kaya sistemde hiçbir sorun olmadığını dile getirdi.

 

KAYIT İÇİN ÜÇ SEÇENEK MEVCUT

Yeni uygulamayla ilgili konuşan ve ilk olarak üç kayıt yöntemiyle ilgili bilgiler veren Kaya, “E-Devlet ve e–kayıt üzerinden kayıt yapıyoruz. Şu ana kadar 6 bin 500’den fazla öğrencimiz üniversitemize kayıt oldu. E–devlet üzerinden kayıt yapmak isteyenler, PTT şubesine giderek e–devlet şifresini alıyorlar ve https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden kayıt yaptırdılar. Hiçbir sorun yok. 28 Temmuz’da başlayan e–devlet kayıtları 5 Ağustos’a kadar devam edecek” dedi.

 

BÜTÜN BÖLÜMLER KAYIT YAPTIRABİLİYOR

İkinci seçenek olarak KOÜ’nün internet sitesi üzerinden kayıt seçeneğinden söz eden Kaya, “KOÜ sayfamızda Eğitim–Öğretim Sistemleri–Öğrenci Kayıt İşlemleri bağlantısında kayıt yaptırmak mümkün. Bu bölümdeki formu doldurup kayıt yaptıracaklar” ifadelerini kullandı. Kaya, “İnternet üzerinden kayıt yapamayanlar üniversitemize gelerek de kayıt yaptırabilirler. Bunun yanında özellikli bölümler, yani Sivil Savunma ve İtfaiyecilik, Tıp Fakültesi ve Kocaeli Sağlık Yüksek Okulu gibi sitemizdeki açıklamada yer alan bölümlerde okuyacak öğrenciler gerekli belgeleri bildirdikten sonra kayıt işlemlerini yaptırabilirler” dedi.

 

“ÖĞRENCİLER İÇİN AVANTAJ”

Uygulamanın avantajlarından da söz eden Kaya, “Bu durum özellikle öğrenciler için çok avantajlı oldu. Üniversitemizi kazanan öğrenci Van’da oturuyor. Oradan kayıt için gelmek yerine internet üzerinden bu işlemi yapabiliyor. Uygulama hem ekonomik yönden aileye yük getirmiyor hem de zaman almıyor” dedi. Sistemin ilk kez uygulanması nedeniyle sorunların çıkabileceğini belirten Kaya, “Ancak biz şu ana kadar küçük birkaç istisna dışında bir problemle karşılaşmadık. Bu da öğrencilerimizin sayfayı düzgün okumamalarından kaynaklanıyor” diye konuştu.

 

“KAYIT YAPTIKLAR YİNE DE GELDİLER”

Online kayıt işleminde karşılaşılan sorunların öğrencilerin yönlendirmeleri okumamasından kaynaklandığını belirten Kaya, “Mesela sabah 50 öğrenciyi kayıt işlemleri için laboratuvara oturttum. Bunların en az 35 tanesi ‘Ben buraya girdim kaydımı yaptırdım’ dedi. Kayıt yaptırmasına rağmen buraya gelmiş. Eski alışkanlıklar devam ediyor” şeklinde konuştu.

 

YURTÇULAR MEMNUN DEĞİL

Öte yandan uygulamanın daha önce bazı üniversitelerde yürürlüğe girdiği, ancak üniversitelerin büyük bir çoğunluğunun tercih etmediği öğrenildi. Bu yıl YÖK talimatıyla uygulamaya alınan e-kayıt işlemi, her yıl kayıtlarda stant açarak öğrencilere ulaşmaya çalışan özel yurtlar ve servis şirketleri sistemden memnun kalmadı. Öğrencilere rahatça ulaşamadıklarından yakınan özel bir yurdun temsilcisi Salim Özer, “Sosyal tesislerde yapılan kayıtlar sırasında öğrencilerle rahat bir şekilde iletişim kurabiliyorduk. Ancak şimdi herkes kendi fakültesinde kayıt yaptırıyor. Biz stant kiraladık, ama eklediğimiz randımanı alamadık. Üniversitenin bu duruma bir çözüm bulması gerekiyor. Herkes fakültesinde kayıt yaptıracaksa broşür dağıtmayı yasaklasınlar” dedi. Hilal GÜDÜCÜ

03 Ağustos 2015 Kocaeli- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR