Kocaeli ile Sousse kardeş şehir oldu

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Tunus’ta Kocaeli ile Sousse’yi kardeş şehir yapan anlaşmayı imzalayarak yerel yönetimlerde önemli t...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Tunus’ta Kocaeli ile Sousse’yi kardeş şehir yapan anlaşmayı imzalayarak yerel yönetimlerde önemli temaslarda bulundu
Dünya genelinde 24 ülkeden 1055 belediyenin üye olduğu Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin(TDBB) başkanlığını yürüten Karaosmanoğlu ile yönetimde yer alan belediye başkanları, Tunus’ta dört gün boyunca resmi temaslarda bulundu. Tunuslu yöneticiler, Türkiye’nin belediyecilik hizmetlerinde kendilerine önderlik etmesini istediklerini söyledi.

BÜYÜKELÇİ YAKINDAN İLGİLENDİ
Türkiye Cumhuriyeti’nin Tunus Büyükelçisi Ömer Gücük’ün program boyunca yakından ilgilendiği Başkan Karaosmanoğlu ile beraberindeki heyet, başkent Tunus’un yanı sıra Sousse, Kairouan ve Jendouba şehirlerinde incelemelerde bulundu. TDBB heyeti, temasları çerçevesinde TİKA Tunus Koordinatörü Musa Gürbüz, THY Tunus Müdürü Metin Gürbüz, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü Makhtar Hammami ve Yerinden Yönetimler Eğitim ve Destek Merkezi Başkanı Adel Ben Yakhlef’le de görüştü.

KOCAELİ İLE SOUSSE KARDEŞ ŞEHİR
Tunus Belediyesi ve Tunus Şehirleri Ulusal Federasyonu Başkanı Seifallah Lasramile’in bir an yalnız bırakmadığı Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli ile Tunus’un liman, kıyı ve turizm kenti Sousse’i kardeş şehir ilan eden protokolü de imzaladı. Arap Baharı’nın fitilinin ateşlendiği Tunus’ta devrimin ardından yeni bir yapılanma ve yeni bir belediyecilik anlayışına ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Tunuslu yöneticiler, “Türkiye’de yaşanan kalkınmanın Tunus’a da önderlik etmesini istiyoruz. Bu noktada Kocaeli ile TDBB’nin tecrübelerine büyük ihtiyaç duyuyoruz” ifadelerini kullandılar.

PROTOKOL İMZALANDI
Kardeş şehir protokolünü imzalayan Başkan Karaosmanoğlu ile Sousse Belediye Başkanı Hedi Ayache, imza töreninin ardından yaptıkları konuşmalarda her iki kentin Tunus ile Türkiye arasındaki tarihten gelen kardeşlik bağlarına katkı sunacağına inandıklarını vurguladı. Başkan Karaosmanoğlu, “Türkiye’deki belediyecilik anlayışının yanı sıra Büyükşehirler sisteminde pilot il olan Kocaeli’ndeki uygulamaları meslektaşlarımıza aktarma imkânı bulduk. Akdeniz’in iki önemli ülkesi olan Tunus ve Türkiye’nin kardeşliği ve dostluğu bütün dünyaya örnek teşkil edecek düzeydedir. Kocaeli ile Sousse arasında kardeş şehir anlaşmasıyla da taçlandırdığımız bu kardeşlik, iki ülke arasındaki işbirliğinin gelişmesine ve artmasına vesile olacaktır” şeklinde konuştu.

KASİAD’DAN YATIRIM ÇAĞRISI
Heyette yer alan KASİAD (Kocaeli Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği) Başkanı Baki Karaman da önemli temaslarda bulundu. Tunus Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Yinal Yağan’ın aracılığıyla görüşmelerde bulunan Karaman, Kocaeli ile Tunus arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine önem verdiklerini söyledi. Kocaelili iş adamları için Tunus’ta yatırım alanları olduğuna dikkat çeken Karaman, ziyaret ettiği şehirlerde görüştüğü Tunuslu iş adamlarını da ülkemize davet etti.

25 Aralık 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR