Direniş Günü, İzmit’te kutlandı

    Yunanistan Yüksek Mahkemesi’nin ‘Batı Trakya’da Türk yoktur’ kararı ve dernekleri kapatmasının ardından 29 Ocak 1988’de Batı Trakya Türkleri de Gü...

BÜYÜT

 

 

Yunanistan Yüksek Mahkemesi’nin ‘Batı Trakya’da Türk yoktur’ kararı ve dernekleri kapatmasının ardından 29 Ocak 1988’de Batı Trakya Türkleri de Gümülcine’ye gitti. Bu tarihten bu yana 29 Ocak Milli Kimlik ve Direniş Günü olarak kutlanıyor. Kocaeli Batı Trakya Türkleri Derneği de, konu hakkında dün bir etkinlik düzenledi.

 

ÖNCE ÇELENK SUNUMU

Atatürk anıtına çelenk bırakılması ile başlayan tören, MÜSİAD’daki kahvaltı ile devam etti. Daha sonra Milli Kimlik ve Direniş Anıtı’na yürüyen Batı Trakyalılar, devamında Mehmet Hilmi Çeşmesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Sabah programı, Gündoğdu Köyü’nde fidan dikimi ile son buldu. Programa İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, eski milletvekilleri Çetin Mandacı ile Ahmet Faikoğlu, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ahmet Kurt, Gümülcine Türk Gençleri Birliği Başkanı Koray Hasan çok sayıda Batı Trakyalı katıldı.

 

ÇİFTE STANDART VAR

Çelink töreni sırasında konuşan derneğin Kocaeli Şube Başkanı Engin Nazır, Lozan Antlaşması ile elde edilen azınlık haklarının günden güne ellerinden alındığını belirterek, “Azınlığımız, Yunan makamları tarafından asimilasyona uğratılmaktadır. Haklarımız hiçe sayılıyor. AB çifte standart uyguluyor. Bizler gücümüzü Atatürk’ten alıyoruz. Devrimlerine bağlı kalarak elimizden alınan haklarımızı yeniden temin edinceye kadar mücadele edeceğiz” dedi.

 

SORUNLAR BİTMEDİ

Batı Trakyalılar, Atatürk Heykeli’ne çelenk bırakılmasının ardından MÜSİAD’da kahvaltıda buluştu. Programda konuşan protokol mensupları, Milli Kimlik ve Direniş Günü’nün unutulmamasından dolayı mutlu olduklarını ve Batı Trakya’da sorunların bitmediğini belirttiler. Kahvaltının ardından Milli Kimlik ve Direniş Anıtı’na yürüyen Batı Trakyalılar, Yeni Cuma Parkı’nda Mehmet Hilmi Çeşmesi’nin açılışını yaparak, Gündoğdu Köyü’nde Batı Trakya Hatıra Ormanı ve Mesire Alanı’nda fidan dikti. 

26 Ocak 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR