Kartepe’de büyük mağduriyet

Kartepe’de bir firmadan ev alan 140 aile mağdur edildi. Kanunların, hep kendilerini mağdur eden ve işlerini devam ettiren firmadan yana olduğunu ifad...

Kartepe’de bir firmadan ev alan 140 aile mağdur edildi. Kanunların, hep kendilerini mağdur eden ve işlerini devam ettiren firmadan yana olduğunu ifade eden mağdur aileler, sorunun çözümü için kentin yöneticilerinden ve ilgili kurumlarından yardım bekliyor.

 

MAĞDURİYETİ HİÇ DÜŞÜNMEDİLER

Elde ettikleri birikimlerini Uğur Ay İnşaat firmasının Kartepe Hacı Mustafa Mahallesi’nde yaptığı ‘Vadi Park Sitesi’ne ev sahibi olmak için yatıran vatandaşlar büyük mağduriyet yaşadı. Firmanın ilk etabı kısa sürede bitirmesinin ardından 2014 Mayıs ayında ilk dairelerin satışı da yapıldı. Projeden daire alanlar temmuz ayından itibaren evlerine taşınmaya başladılar, doğalgaz ve su aboneliklerini de açtırdılar. Ancak elektrik için gittiklerinde binalar tamamlanmadığı için abonelik verilmeyeceği söylendi.

 

ALDIKLARI DAİRELER İPOTEKLİ ÇIKTI

İnşaat firması site bitene kadar şantiye elektriği kullanılacağını ve her ay elektrik saatlerinden kullanılan tüketim miktarının dairelere bildirileceğini söyledi. Eksikleri gidereceklerini söyleyen firma yetkilileri bir süre sonra ortadan kaybolmaya başladı. Sebebi ise yöneticilerin bir elektrik firmasına ortak olduğu, bu firmanın da sıkışması nedeniyle inşaat gelirleri dâhil olmak üzere bütün parasını elektrik kurumuna yatırdığı ve bu nedenle zor duruma düştüğü öğrenildi. Daha önce peşin ödeme ile evlerini almalarına rağmen tapuları verilmeyen vatandaşlar, bankadan gelen dairelerin ipotekli olduğu yazısı ile büyük şok yaşadı.

 

İKİNCİ YIKICI HABER

Buna göre banka yetkilileri ipoteğin kaldırılması için 25 ile 30 bin lira arasında ödemenin yapılmasını istedi, aksi halde dairelere el konulacağı bildirildi. Bu parayı da ödeyen ve ipoteği kaldıran vatandaşlar, bu kez firmanın sahibi Muammer Ay’ın yeğeni olan Aydın Yıldırımer’den gelen haberle tekrar yıkıldı.

 

BELEDİYEDEN ŞOK TALEP

Uğur Ay İnşaat firması site içindeki çalışmaları yarım bıraktı, çevre düzenlemesi ve güvenlik sistemi gibi işlemleri yapmadı ve iskanı da alamadı. Daha sonra firma satış sorumlusu Aydın Yıldırımer sitede ikamet edenleri toplayarak şirketin iflas ettiğini, siteye tek çivi bile çakamayacaklarını ifade ederek, “Kendi aranızda site yönetimini oluşturup iskânlarınızı almaya çalışın” dedi. Bu bedeli de ödemek için Kartepe Belediyesi’ne giden ev sahipleri, en büyük şoku da burada yaşadı. Belediye yetkilileri, 143 kat malikinin bir araya gelerek firmanın site yapım işinden doğan yaklaşık 500 bin liralık SGK prim borcunu ve 160 bin lira olan yapı denetim borcu ile daire başına düşen iskân bedellerini ödedikten sonra iskânların alabileceğini daire sahiplerine iletti.

 

FİRMA İŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Konu hakkında bir araya gelerek bir açıklama yapan yaklaşık 60 site sakini, kendilerine ev satan firma yetkililerinin akrabaları üzerine kurdukları şirketlerle Sanayi Mahallesi’nde işlerine devam ettiğini öne sürdü. Site sakinleri, “Biz bin bir güçlükle ev sahibi olduk. Fakat firma sahibi bizi mağdur etti. Şimdi ise bizden firmanın borçlarını ödememiz isteniyor. Biz bu evleri alırken borcu olduğu neden söylenmedi. Denetimler yapılsa bu duruma düşülmezdi. Şu an ödediğimiz kredi borçları ve aldığımız maaşlar ile hayatımızı sürdürüyoruz. Firmanın borçlarını nasıl ödeyelim. Bu konuda başta Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Kartepe Belediye Başkanımızdan yardım istiyoruz. Bizi mağdur eden firma ise başka mağduriyetlere yol açmadan denetlenmelidir” dedi.

 

ev1-002.jpg

ev2-003.jpg

ev3-002.jpg

ev4-001.jpg

21 Haziran 2015 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR