Engelliler, geri sayıma başladı

2005 yılında çıkarılan Özürlüler Kanunu’nun engelliler için gerekli düzenlemelerin yapılması için belediye ve kamu kurumlarına verdiği 7 yıllık süreni...

BÜYÜT

2005 yılında çıkarılan Özürlüler Kanunu’nun engelliler için gerekli düzenlemelerin yapılması için belediye ve kamu kurumlarına verdiği 7 yıllık sürenin dolmasına 1 yıl kaldı. Yasada yer alan düzenlemeler yapılmadığı takdirde engelliler kurumlara dava açabilecek.

Belediyelerin engelliler ile ilgili gerekli düzenlemeleri 1 Temmuz 2012 tarihine kadar tamamlaması gerekiyor. Kamu kurum ve kuruluşlarına ait resmi yapılar, tüm yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel altyapı alanları ile toplu taşıma araçlarında engellilerin rahat kullanımı için gerekli düzenlemeleri yapması konusunda, belediyelere tanınan 7 yıllık sürenin 6 yılı geride kaldı.

BELEDİYELER NELER YAPIYOR?
1 Temmuz 2005 tarihinde yayımlanan Özürlüler Kanunu’na göre, umuma açık hizmet veren her türlü yapının 7 yıl içerisinde engellilerin erişebilirliğine uygun duruma getirilmesi gerekiyor. Yine aynı şekilde büyükşehir belediyeleri ve belediyelerin de şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alması, mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçlarının 7 yıl içinde özürlüler için erişilebilir duruma getirilmesi gerekiyordu. Kanunun yayımlandığı tarihten bu yana tam 6 yıl geçti. Ancak belediyeler hazırlıklarını hâlâ tamamlayamadı. Şimdi Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin bunun ilgili neler yaptığını açıklaması bekleniyor.

YAPILANLAR YETERSİZ
Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Altı Nokta Körler Derneği Kocaeli Şube Başkanı Pınar Çatalkaya, yasada yer alan bazı düzenlemelerin yapıldığını ancak yetersiz olduğunu söyledi. Çatalkaya şunları kaydetti “Yürüyüş yollarında görme engelliler için bantlar olması gerekiyor. Sinyalizasyon olması gerekiyor. Bunlar yok. ATM’lerin engellilere göre duyarlı olması gerekiyor. Toplu taşıma araçlarında tüm özürlüler için sesli sistem, işitme engellileri için kayar yazı sistemi olması gerekiyor. Forklift asansör olması gerekiyor.

ENGELLİ KULLANIMINA UYGUN SADECE 40 ARAÇ
Kamu dairelerinde benzer düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Tam olarak yapılmış değil. UKOME’ye bağlı kooperatifler, tüm araçlarında bunları hayata geçirmesi gerekiyor. Ama sadece Büyükşehir Belediyesi’ne ait bu şekilde bildiğimiz kadarıyla 40 araç var.” Çatalkaya, 2012 yılının 6. ayında verilen sürenin bittiğini hatırlatarak, gerekli düzenlemeler yapılmadığı takdirde tüm engellilerin hangi kurumla sorun yaşamışsa o kurama dava açma hakkı olduğunu söyledi. Çatalkaya, “Biz bir sivil toplum kuruluşuyuz. Görme engellileri temsil ediyoruz. Yasal düzenlemeler yapılmadığı takdirde kurum olarak da dava açabiliriz” diye konuştu.

EN ÖNEMLİSİ OKUL
Kocaeli Otistik Çocuklar Derneği Başkanı İlkin Kılıçaslan ise kaldırım, üst geçit ve yaya geçitlerinde düzenlemelerin yanı sıra, 2010 yılında dernek binasının olması, otistik çocuklar için tam donanımlı bir okul açılması gerektiğini ve bu projelerin önemli projeler olduğunun altını çizdi. Kılıçaslan, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sınırları içersinde, 2 adet bağımsız Otistik Çocuk Eğitim Merkezi (OÇEM) bulunmaktadır. Bunlardan biri Gebze’de, diğeri ise Gölcük’tedir. Kocaeli’nin en büyük ilçesi ve merkezi konumunda olan İzmit’te böyle bir okula gerçekten çok ihtiyaç vardır” dedi.

12 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR