Coşkun: Bu kanun bir fırsattır

Körfez Ticaret Odası (KTO) ve Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı ortak bir çalışma ile “Kamuya olan bazı borçların yapılandırılması” konulu bilgilendirm...

Körfez Ticaret Odası (KTO) ve Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı ortak bir çalışma ile “Kamuya olan bazı borçların yapılandırılması” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Erhan Coşkun ve birim müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya KTO Başkanı Mustafa Efe rahatsızlığından dolayı katılamadı. Başkan Coşkun ve katılımcılardan izin isteyen Efe, konuklarını bir süre makamında ağırladıktan sonra istirahat için odadan ayrıldı.

 

İÇERİK ÇOK GENİŞ

Odanın meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıda mükelleflerin kamuya olan borçlarının taksitlendirilmesi, vergi ihtilaflarının sulh yoluyla sonlandırılması, incelemelerde tespit edilen vergilerin dava yoluna gidilmeden ödenmesi, matrah ve vergi artırımı koşuluyla geçmiş yıllara ilişkin vergi yapılandırılması yapılmaması, yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılması gibi konular katılımcılara çok geniş kapsamlı olarak anlatıldı.

 

“TEREDDÜT KALMAYACAK”

Toplantının başında bir konuşma yapan KTO Başkan Yardımcısı Sedat Zımba, “Bazı alacakların yapılandırılması ile ilgili kanun yürürlüğe girdi. Bu kanunda; vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak ve geçmişe dönük herhangi bir tereddüdü kalmayacak. Toplumun her kesimine hitap eden kanunu üyelerimize anlatmak ve yararlanılmasını sağlamak amacıyla oda olarak bu önemli toplantıyı üyelerimize tüm iletişim ağlarını kullanarak bildirdik. Borçların yapılandırılması ve ticaretle uğraşanların sırtındaki borç yükünün hafiflemesi için alınan bu kararın etkilerini kısa vadede göreceğimize inanıyoruz” dedi.

 

“BÜYÜMEYİ DÜŞÜNMELİYİZ”

Türk ekonomisinin gelişerek büyüdüğünü dile getiren ve ekonominin dünya ile rekabete girebilmesi güçlü bir sermaye ile mümkün olduğunu dile getiren Zımba, “Sermayesi güçlü olan şirketler büyümeye ve gelişmeye açıktır. Birikmiş borç yükünü sorun olmaktan çıkartacak olan bu kanunla esnafın, tüccarın ve büyük şirketlerin sırtındaki kambur kalkmış olacak. Yapılan düzenlemelerin ticaretin hareket kazanmasına, firmaların büyümesine katkı sunacaktır” diye konuştu.

 

“BU BİR BARIŞ YASASIDIR”

KTO Başkan Yardımcısı Sedat Zımba, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Üyelerimizin bu imkandan faydalanmasını istiyoruz. Hiçbir üyemizin ‘Ben bu kanunu duymadım” demesini istemiyoruz. Bu kanunun, üyelerimizin bir şekilde ödeyemedikleri borçlarından yapılandırmak suretiyle kurtulmalarına imkân sağlayan bir barış yasası olduğunu düşünüyorum.”

 

“ÖNEMLİ BİR FIRSAT”

Daha sonra konuşan ve ilgili kanun hakkında Körfez Ticaret Odası üyelerini bilgilendiren Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Erhan Coşkun ise önemli konulara değindi. Borçların yapılandırılması adına atılan adımın önemine vurgu yapan Coşkun, “Birikmiş borç yükünün hafifletilmesi ve bitirilebilmesi adına bu adımın bir fırsat niteliğinde olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

 

ÜYELER İLGİ GÖSTERDİ

Körfez Ticaret Odası Meclisi ve üyelerine yönelik yapılan bu toplantının şirketlerin geleceği için önem arz ettiğini dile getiren Başkan Coşkun’un konuşmasının ardından konunun uzmanı olan bölüm birim müdürleri yeni yasanın detaylarını ve inceliklerini anlatarak oda üyelerine bilgi verdi. Soru-cevap bölümü ile devam eden toplantıya üyelerin yoğun ilgisi de dikkat çekti.

23 Eylül 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR