Tüysüzlerin avukatı toplam borcu açıkladı!

Mahkemede konuşan Tüysüzlerin avukatlarından Gürkan Biçen, “Şikâyetçi olanlardan ayrı bir alacaklılar listesi daha var elimde. Toplam borç tahminen 1...

Mahkemede konuşan Tüysüzlerin avukatlarından Gürkan Biçen, “Şikâyetçi olanlardan ayrı bir alacaklılar listesi daha var elimde. Toplam borç tahminen 12-13 milyon lira civarında” dedi.

 

Güveni kötüye kullanma, nitelikli dolandırıcılık ve müştekilerden izinsiz olarak katılım bankası gibi faaliyet gösterme suçları ile yargılanan Tüysüzler Kuyumculuk’un sahiplerinin yargılandıkları davanın ikinci duruşması dün Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuksuz olarak yargılanan Tüysüz kardeşler, mahkemeye gelmedi.

 

NİSAN AYINA ERTELENDİ

İlk mahkemede müşteki sayısının çok fazla olması sebebiyle bölümlere ayrılarak dinlemesine karar verilmişti. Davanın dünkü duruşmasında isimleri alfabetik olarak sıralanmış 200’e yakın müşteki dinlendi. Mahkeme heyeti birleştirilmiş 13 davanın dosyalarının bu davanın dosyasına eklenmesine ve sanıkların bu dosya için ifade vermelerine karar vererek geriye kalan 200 müştekinin de dinlenmesi için duruşmayı 20 Nisan tarihinde erteledi.

 

200’E YAKIN KİŞİ DİNLENDİ

İlk duruşması 636 müştekinin bulunması sebebiyle oldukça problemli geçen davanın ikinci celsesinde aynı sorunlar yaşanmadı. Alfabetik sıraya göre içeriye tek tek alınan müştekiler dinlendi. Yaşlı ve hasta olanların dinlenilmesine öncelik verildi. Duruşma, yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde gerçekleştirildi. Mahkemeye sanık Tüysüzler katılmazken, kendilerini avukatları Gürkan Biçen, Hakan Ruşen Arda ve Rıfat Kutsi Haşlaman temsil etti.

 

“ALACAKLI LİSTESİ ELİMDE”

Mahkemede mağduriyetlerini anlatan vatandaşların birçoğu sanıkların tutuklu yargılanmamasına tepki gösterdi. Duruşmada Mahkeme Başkanı Yusuf Coşkun’un; “Toplamda ne kadar borç var?” sorusunu yanıtlayan sanık avukatı Gürkan Biçen, “Şikayetçi olanların ne kadar borcu var, bilmiyorum ama benim elimde şikayetçi olmayan pek çok ismin de yer aldığı ayrı bir liste var. Bankalara hala 9 milyon liralık bir borç var. Bunlar toplandığında tahminen 12-13 milyon livarında bir borç söz konusu. Müvekkillerimin mülkleri de ipotekli olduğundan hem değerinin altında satılıyor hem de satıştan elde edilen para doğrudan bankaya gidiyor. Dolayısıyla vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi zorlaşıyor. Kocaeli TV de 2 milyon 150 bin liraya satıldı, ancak bu para bankaya tahsis edildi” dedi.

 

“BORÇLARINI ÖDEYEMİYORLAR”

Müştekilerin dinlenilmesine devam edildiği duruşmada Mahkeme Başkanı Coşkun, Av. Biçen’e, “Burada şikayetçi olan vatandaşın pek çoğunun alacağı miktar cüzi rakamlarda. 100 milyon lirası olan kişiye 50 bin lira az gelebilir, ama tek mal varlığı 50 bin lira olan biri için büyük paradır. Asgari ücretle geçinen biri için 1-2 bin lira da çok büyük bir paradır. Buradaki vatandaşların istediği miktarlar aslında küçük. Biraz para ödemesi yapılsa pek çoğu davadan vazgeçer” şeklinde konuştu. Av. Biçen ise, “Malların gerçek değerinin çok altında satılıyor olması ve elde edilen paranın direk bankaya gidiyor olması buna engel oluyor, borçlarını kapatamıyorlar” sözleri ile Mahkeme Başkanı Coşkun’a yanıt verdi.

 

"2 BİN 500 KİŞİ TÜYSÜZLER’E BORÇLU"

Tüysüzler’de şikayetçi olanlar dışında Tüysüzler’e borcu olan 2 bin 500 kişinin olduğunu ve kendisinde bu kişilerin isim ve adreslerinin yer aldığı listenin bulunduğunu belirten Av. Biçen, “Tüysüzler’in battığı gerekçesiyle vatandaşlar kendilerine borçlarını ödemiyor. Yani Tüysüzlerin piyasadan da yüklü miktarda alacağı var” dedi. Buna karşılık Mahkeme Başkanı Coşkun, “Borcu olanlar borçlarını ödese onlar da belki vatandaşlara ödeme yapabilirler. Ama tabi milletimiz alacaklı olunca kapıya dayanıyor, kendi borcu olduğunda ortalıkta gözükmüyor” ifadelerini kullandı.

 

636 KİŞİ ŞİKAYETÇİ OLMUŞTU

Geçtiğimiz yıl 26 Haziran tarihinde Sarraf Tüysüzler ortadan kaybolmuş, olayın ertesi gününde de 636 kişi ailenin ait para, altın ve dövizleri alarak kendilerini dolandırdığını iddia ederek suç duyurusunda bulunmuştu. Geçtiğimiz 27 Haziran’da vatandaşların yatırdıkları para, altın ve dövizlerle ortadan kaybolan Tüysüz kardeşler için 636 kişi savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

 

KARTVİZİTLER GEÇERSİZ

Milyonlarca lira ile kaçtığı tahmin edilen Tüysüzler, yapılan şikâyetlerin sonucunda bir süre aranmış, 7 Temmuz tarihinde de emniyete gelerek teslim olmuş ve çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Daha sonra avukatları Gürkan Biçen tarafından yapılan itirazı değerlendiren üst mahkeme ise şahısların serbest bırakılmasına karar vermişti. Tüysüz kardeşlerin verdiği ifadelerinde, ellerinde senet olan herkese ödemelerin yapılacağını, ancak senet yerine kartvizitle ödeme isteyenlerin taleplerinin olumlu bulunmayacağı açıklamışlardı.

 

MAĞDUR GÖRÜŞLERİ

ABDULKADİR-ZÜLFE YALÇIN

“Memlekete giderken altınları evde kalmasın, güvende dursun diye Tüysüzlere götürdük. Onlara verdiğimiz 10 tane cumhuriyet altını, bir de 200 gr ağırlığındaki bileziği geri almak istediğimizde bizi oyaladılar, vermediler.”

 

AYNUR ŞEN

“Eşim işten çıktıktan sonra elimize 10 bin lira kadar toplu bir para geçti. Ben de bu parayla ata altın yapmak için Tüysüzler’e gittim. Cengiz Tüysüz o gün elinde ata altını kalmadığını söyleyerek paramı aldı. Sonrasında da bugün, yarın diyerek beni oyaladılar. Ben paramı faize falan yatırmadım. Benim tek istediğim ata altın yapmaktı. Şimdiye kadar yalnızca 1 tane cumhuriyet altınımı geri alabildim. Paramı geri istiyorum.”

 

BAHRİ ÇAĞLAYAN

“Ben emekli polis memuruyum. Emekli olunca aldığım ikramiyeyle altın almak için gittim. 108 adet cumhuriyet altını yaptım. Bu altınları da güvenli diye onlarda bırakmamı ve istediğim zaman çekebileceğimi söylediler. Ben de öyle yaptım. Ancak altınlarımı geri alamadım.”

 

EMİN KOÇ

“Bu adamlar beni de dolandırdı. Paramı yatırdığımda istediğin zaman alabilirsin dediler, ama geri vermediler. Ben bu adamların tutuklanmasını istiyorum. Bunlar nasıl geziyorlar böyle? Bu kadar kişiyi dolandırıp nasıl ellerini kollarını sallayarak gezebiliyorlar?”

 

EMİNE TOPALOĞLU

“Kendilerinden aldığım seti iade etmeye gittiğimde set karşılığında bana 10 adet cumhuriyet altını verileceğini söylediler. Sonra Cengiz beni ikna etti, her ay bize para yatır altın yapalım dedi. Ben de aldığım emekli maaşından her ay bir bölümünü onlara verdim. 20 cumhuriyet altını ve 4 gr altın değerinde birikimim oldu, ancak geri istediğimde bana hiçbir ödeme yapmadılar.”

 

HAMDİYE DURAN

“Evde durmasın diye onlara 62 gr altınımı verdim. Bu para Isparta’da okuyan oğlumun kayıt parasıydı. Sonra kendilerinden parayı geri istediğimde vermediler. Cengiz’le ve Gürkan’la kavga ettim. Özür dilediler, parayı vereceklerini söylediler, ancak vermediler.”

 

AHMET DOĞAN

“Sabahtan beri adliyede bekliyoruz. 80 yaşında evsiz kaldım. Tüysüzleri yıllardır tanıyorum. Bir arsamız vardı onu sattık, çocuklarımla paylaştıktan sonra bir kısmını Tüysüzler’e yatırdım, çocuklarım da buraya yatırdı. Bu parayı daha sonra yaptığımız inşaat için kullanacaktık, ancak parayı çekmek istediğimizde bize vermediler. Başladığımız inşaatı onların yüzünden bitiremiyoruz. Başka evimizde yok. Bu karda kışta sokakta kaldık.”

 

MEHMET EREN

“Evlenmek için biriktirdiğim parayı onlara kaptırdım. 18 bin liram vardı, akrabalarım referans olunca Tüysüzler’e yatırdım, bana istediğim zaman çekebileceğimi, orada güvende olduğunu söylediler. Sonra kredi çekeceğimi ve paramı istediğimi söyledim. Bugün git yarın gel diyerek beni oyaladılar ben de bu arada paramı alacağımı düşünerek ağabeyimden, dayımdan borç alarak ev satın almak için kredi çektim. Sonra da dükkanı kapatıp kaçtılar. 18 bin lira param vardı, şimdi 120-130 bin lira borcum var. Parayı yatırdığım zaman sözlendiğim bir kız vardı o da beni terk etti. Depresyondayım. Bu borçları nasıl ödeyeceğimi bilmiyorum. Ben bu haldeyken Tüysüzlerin o kadar parayla dışarıda serbest dolaşmasını kendime yediremiyorum. Onların tutuklanmasını istiyorum” Hilal GÜDÜCÜ

18 Şubat 2015 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

muharrem - Bakkala pirinç almaya giderken evdeki bulgurdan oldunuz,dinimiz faiz haram diyor ama günümüzde dinci geçinenlerfaiz yiyiyor

Yanıtla . 0Beğen 18 Şubat 16:40
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR