İzmit’te 7 kapalı pazar yapıldı

Yaklaşık 5 yıl öncesine kadar mahalle aralarında faaliyet gösteren pazarlar, Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan sayesinde modern ve çağdaş bir görünüm...

BÜYÜT

Yaklaşık 5 yıl öncesine kadar mahalle aralarında faaliyet gösteren pazarlar, Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan sayesinde modern ve çağdaş bir görünüme kavuşuyor. İzmit’teki pazar kültürünün her geçen gün hızla değiştiğini söyleyen Başkan Doğan” artık mahalle aralarında, cadde ve sokakları kapatarak kurulan pazar kültürü geride kalıyor. Pazarlar toplumumuzda önemli bir buluşma yeridir. Alışveriş yapılması yanında insanların birbiriyle görüştüğü, hal hatır sorduğu yerlerdir. Geleneklerimizin bugüne kadar bozulmadan gelen uzantıları arasındadır. Bu sebeple pazarlarımızı şehrimize ve halkımıza yakışır şekilde düzenliyoruz” dedi.

 

7 MODERN KAPALI PAZAR

Başkan Doğan’ın büyük önem verdiği modern kapalı pazar projesi kapsamında şimdiye kadar Kuruçeşme, Yeşilova, Yenişehir, Akmeşe, Plajyolu, Ayazma ve Yuvam Akarca’da yapılan pazarlar vatandaşların hizmetine sunuldu. 7 kapalı pazar için yaklaşık 6 milyon Lira harcandığını ve yeni kapalı pazarlar için de çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

 

SADECE PAZAR DEĞİL

Yapılan kapalı pazarların sadece satış yapılan yerler olmadığını  aynı zamanda düğün, sünnet gibi vatandaşların sosyal ihtiyaçları için kullanılan tesisler olduğunu söyleyen İzmit Belediye Başkanı Doğan “içerisinde Zabıta birimi, kafe, wc, çay ocağı, çocuk bakım ve emzirme odası, kurs yerleri bulunan pazarlarımız bölgemizin her türlü sosyal, kültürel ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlanmıştır. Bu sayede pazarcı kardeşlerimizde yağmurda, soğukta tente taşımak zorunda kalmıyorlar. Kapalı pazarlar sayesinde herkes rahat edip, mutlu oluyor. Hedefimiz kapalı Pazar sayısını daha da arttırmaktır”  şeklinde konuştu.

 

ÜCRETSİZ SERVİS İMKANI

Pazarları çağdaş ve uygun koşullara kavuşturulmakla kalmadıklarını da  belirten Doğan "Pazarcılarımıza yönetmeliklere uygun şekilde yer tahsisleri yapılıp, kart ve tabela uygulamaları başlattık. Ekiplerimiz tarafından pazarlara konulan hassas tartılarla satışı yapılan ürünler denetlenmektedir” dedi. İzmit Belediyesi tarafından  ilk defa pazarcı esnafıyla vatandaşa ulaşım hizmeti de sunularak yaklaşık bir yıl içinde 81 bin kişinin semt pazarlarına ücretsiz ulaşımı sağlandığı kaydedildi.

28 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR