Akçakoca böyle olacak

Osmanlı döneminden kalma tarihi eserlerin bolca bulunduğu Akçakoca Mahallesi için İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın talimatıyla bir proje haz...

Osmanlı döneminden kalma tarihi eserlerin bolca bulunduğu Akçakoca Mahallesi için İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın talimatıyla bir proje hazırlandı.  Tarih Koridoru Projesi kapsamında Belediyenin Etüt Proje Müdürlüğü’nce hazırlanan Akçakoca Meydan Projesi, bölgeye ayrı bir hava ve değer katacak.

 

BÖLGE DEĞER KAZANACAK

Yaklaşık 4500 metrekarelik alanı kapsayan proje kapsamında; su deposunun Kuzey bölümünde bulunan trafo kaldırılarak bu alan sert zemin ve yeşil alan olarak yeniden düzenlenerek, pergolalar ile oturma bölümleri oluşturulacak. Yetkililer meydan çevresinde sivil mimari örneklerinin yanı sıra Akçakoca Dere Camii ve Süleyman Paşa Hamamı bulunduğunu belirterek alanın Doğusunda bulunan tescilli ağacın çevresinde de bir düzenleme yapılarak burada bir dinlenme ve oturma bölümü oluşturuluyor. Eski muhtarlık binasının olduğu ada da yeşil alan ve sert zemin olarak yeniden düzenlenecek. Ada içerisinde kot düzenlemesi yapılarak iki kademeli bir alan tasarlanarak yeni kotlara göre bahçe duvarları yeniden düzenlenecek. Meydan alanın da ise kot düzenlemesi yapılarak meydanın yol ile ilişkisi kademeler yapılarak sağlanacak. Bu kademeler içerisinde seyir terasları oluşturulacak. Su deposunun Doğusunda bulunan yürüyüş yolunun kot düzenlemesi de yapılarak meydana bağlanmış olacak. Düzenleme yapılacak olan meydan alanı ve araç yollarında doğal malzemeler kullanılacaktır” dediler.

 

PROJE KURULA SUNULDU

Akçakoca Meydan Projesinin hazırlıkları tamamlandığı ve gerekli izinler için projenin Koruma Kurulu Müdürlüğü’ ne sunulduğu öğrenildi. Kurulun bu ay içinde yapacağı toplantıda projeyle ilgili karar vermesi beklendiği, olumlu karar çıkması halinde hemen ihale çalışmasının başlayacağı ve İzmit’e büyük değer katacak projenin bir yıl içinde tamamlanmasının planlandığı öğrenildi.

15 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR