İzmit tarihi açıdan zengin bir kent

Art Nicomedia Derneği ve Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü işbirliği ile gerçekleştirilen "Nicomedia Tarihi Sunumu" etkinliğinin ilki önceki akşam...

BÜYÜT

Art Nicomedia Derneği ve Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü işbirliği ile gerçekleştirilen "Nicomedia Tarihi Sunumu" etkinliğinin ilki önceki akşam İzmit Sanat Galerisi’nde gerçekleştirildi. Sunuma dernek yönetiminin yanı sıra çok sayıda İzmitli katıldı.
Dernek yöneticilerinin ve İzmitlilerin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Çalık Ross, Roma İmparatorluğu'na yıllarca başkentlik yapmış, dünyadaki ilk hoşgörü fermanlarının deklare edildiği, donanması, tiyatroları, su sistemleri, ticaret yolları, sanat atölyeleri, darphanesi ve şehir planlamasındaki eşsiz özelliği ile döneminin dünyadaki en büyük 4. metropol kenti "Nicomedia" hakkında görsel fotoğraflar eşliğinde detaylı bilgiler verildi.
TARİE SAHİP ÇIKMALIYIZ
Sunumun kapanış bölümünde söz alan Art Nicomedia Derneği Başkanı Akın Ülkü Sevinç, “Dünya tarihinde çok önemli roller üstlenmiş bir kentte yaşayan insanlar olarak kentin değerlerine sahip çıkmalıyız. İzmit’in sanayi kenti olmasının yanı sıra turizm kenti olarak da anılmasını sağlamaya yetecek kadar tarihi değere ve özelliğe sahibiz. Ancak önce kent insanın bu değerler hakkında bilinçlenmesi ve bu değerlere sahip çıkması gerekiyor. Biz de dernek olarak bu durumu destekleyen bir dizi yerel ve uluslararası proje çalışmaları yönetiyoruz. Bu akşam gerçekleştirdiğimiz etkinliği önümüzdeki günlerde tekrarlayacağız."dedi.

28 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR