Körfez’de amblem sorunu!

    Körfez Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı önceki gün Körfez Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirildi. İsmail Baran başkanlığında gerçek...

 

 

Körfez Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı önceki gün Körfez Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirildi. İsmail Baran başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda sorunlar masaya yatırıldı. Körfez Belediyesi’nin ambleminin, CHP ve MHP’lilerin itirazlarına rağmen değiştirilmesi kararı üçüncü kez komisyona gönderildi.

AMBLEM 3. KEZ KOMİSYONDA

Toplantıda ilk oylanan konu daha önce Kültür ve Sanat Komisyonu’na havale edilen belediye ambleminin değişmesi yönünde oldu. Amblemde resmedilen insan elindeki tırnak ayrıntısının rahatsız edici olduğu düşüncesiyle daha önce değişiklik için önerge veren AKP’li meclis üyelerinin evet, CHP ve MHP’li meclis üyelerinin hayır dediği amblem değişikliğin onayı, 3’te 2 çoğunluğun sağlanamaması sebebiyle üçüncü kez komisyona gitti.

SPOR KULÜPLERİNE YARDIM

Mecliste amatör spor kulüplerine yardım yapılması maddesi de görüşüldü. 1. Amatör Lig takımlarına 25’er bin lira, 2. Amatör Lig takımlarına 15’er bin lira, Süper Amatör Lig takımlarına 60’ar bin lira, su sporları ve yelken takımlarına ise 15 bin liralık yapılmasını öngören madde, oy birliği ile kabul edilirken, CHP’li Meclis Üyesi Nilgün Solakoğlu, gündem maddesine ek önerge verdi.

GENİŞLETMEMİZ GEREK

Nilgün Solakoğlu, “Amatör spor kulüpleriyle belediyenin yaptığı yardımlar sevindiricidir. Ancak spor kulüplerinin belediyemize gerçekten katkı sunması için spor dallarını genişletmemiz gerekiyor. Spor kulüplerini yeni dallarla tanıştıramıyoruz. Belediyemizin bu konuda da teşvik edici olması ve diğer spor dallarını da destekleyerek kulüplere taşımasını istiyorum” diye konuştu.

EKLEMEYE GEREK YOK

Solakoğlu’nun önergesini önümüzdeki yıl değerlendirebileceklerini ifade eden İsmail Baran, “Yelkencilik, binicilik gibi amatör sporları da zaten şu anda destekliyoruz. Turnuvalara katılan sporcularımızı onaylıyoruz. Şu anda oylayacağımız maddeye ekleme yapmaya gerek yoktur” dedi. Başkanlığını, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yürüttüğü Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ne üye olunması gündem maddesi de oy birliğiyle kabul edildi.

AMONYAK TANKI TEHLİKE!

Gündem maddelerinin oylanmasının ardından dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Dilek ve temenniler bölümünde meclise uzun bir önerge sunan MHP’li Meclis Üyesi Vahit Eryılmaz, eksik gördüğü konulara değindi. Gübrataş’ın amonyak tankının büyük bir tehlike arz ettiğini ifade eden Eryılmaz, “Bunun yapımının önüne geçilmesi gerekilmelidir” şeklinde konuştu. Vahit Eryılmaz ise Körfez’in Sevindikli Köyü’nde oturanların, hafta içi saat 17.00’den sonra, hafta sonu ise hiç sağlık hizmeti alamadıklarına dikkat çekti.

HER İLÇEYE AYNI UYGULAMA

MHP’li meclis üyesi Mehmet Gümüş, Körfez’deki şehircilik planının yanlış yapıldığını ve Büyükşehir’in ilçelerin imar durumuna, coğrafi konumuna bakmadan her ilçede aynı uygulamayı yaptığını belirtti. Dağlık geniş bir alana yayılan Körfez’deki yapılaşmanın yanlış olduğunu vurgulayan Gümüş, “Bu konuyu Büyükşehir’e taşımak ve önüne geçmek için iktidar ve muhalefet partisi üyelerinden oluşan bir komisyon kurulmasını talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

ALAN GENİŞLETİLEMİYOR

Önerileri değerlendiren Körfez Belediyesi Başkanı İsmail Baran, meclise taşınan eksikliklerin giderilmesi için hemen talimat vereceğini belirtti. Bazı meclis üyelerinin Körfez mezarlığındaki dağınıklığın kötü bir görüntü yarattığı yorumlarını cevaplayan Baran, “Mezarlığımız yeniden elden geçirilerek düzenlemeler yapılacaktır.  Ancak bu alanı maalesef genişletemiyoruz” dedi.

50 YIL KÖRFEZ’E YETER

İlimtepe’de 90 dönüm arazinin mezarlık yapıldığını da duyuran Başkan Baran, “Bu mezarlıklar 50 yıl Körfez’e yeter. Körfez’in mezarlık sıkıntısı yok” diye konuştu. İmar konusundaki düzenlemeler içinde komisyon kurulmasına gerek olmadığını söyleyen Baran, “Hazırlayacağınız bir raporla Büyükşehir’de gerekli görüşmeleri gerçekleştirebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

MİMAR SİNAN’A KATLI OTOPARK

Sağlık ocaklarındaki personel sıkıntısının ise bir an önce giderileceğini açıklayan İsmail Baran, trafik ve park sıkıntısını çözmek amacıyla bir ay sonra otopark yapımı çalışmalarına başlanacağını söyledi. Bir ay içinde çalışmalara başlayacaklarını vurgulayan Başkan Baran, Mimar Sinan Mahallesi’nde katlı otopark müjdesi verdi. Baran ayrıca Ziraat Bankası altına, Tütünçiftlik Kültür Merkezi’nin altına da otopark yapılacağını dile getirerek, “Park sorununu önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

GÖNÜL İSTEMESE DE…

Meclis üyelerinin tehlike arz ettiğini söylediği Gübretaş’ın amonyak tankının sanayileşmenin bir getirisi olduğunu da söyleyen Baran, “Amonyak tankı, son teknoloji ile yapıldı. Gerekli tüm emniyet tedbirleri alındı. 12 şiddetinde depreme dayanıklı olacak” diye konuştu. Amonyak tankının, ülke ve kent ekonomisi için önemli bir imkan olduğunu belirten Baran, “İstesek de istemesek de kabul etmek zorunda kalıyoruz” dedi.

BİR SONRAKİ MECLİS 5 AĞUSTOS’TA

“ İnsanın gönlü el vermese de kabul ediyoruz” diyerek son sözlerini söyleyen İsmail Baran, Körfez’in yaz aylarında büyük sıkıntı yaşadığı sinek ve larvalar konusunda da çalışmalar yaptıklarını ifade etti. 10 Ağustos’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinerek muhalefetin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ve AKP adayı Recep Tayyip Erdoğan’a başarılar diledi. Baran’ın konuşmasının ardından bir sonraki meclisin 5 Ağustos Salı günü toplanmasına karar verildi. 

04 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR