Kent Konseyi’nden yerel demokrasi akademisi

Kent Konseyi 2011 yılı 6. genel kurul toplantısı geçtiğimiz gün gerçekleşti. Toplantıda konseye bağlı meclislerin raporları oylanırken, Yerel Demokras...

BÜYÜT

Kent Konseyi 2011 yılı 6. genel kurul toplantısı geçtiğimiz gün gerçekleşti. Toplantıda konseye bağlı meclislerin raporları oylanırken, Yerel Demokrasi Akademisi kurulacağı duyuruldu.

Kent Konseyi 6. genel kurulu Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde geçtiğimiz gün gerçekleştirildi. Toplantıya BM Kalkınma Programı Ankara Temsilcisi Büyükelçi Shahid Najam, Başiskele Kaymakamı Selami Aydın, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Başkanı Erkan Ayhan, İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık, Kent Konseyi Meclis Başkanları ve çok sayıda komisyon üyesi katıldı. Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başladı. Genel kurulun divan başkanlığını Kent Konseyi Başkanı Petrol-İş Kocaeli Şube Başkanı Ali Ufuk Yaşar yaparken, yardımcılığını ise genel sekreter Sedat Yücel, Bilge Saral ve Nurhayat Gülderen üstlendi.

GENÇLERE İNTERNET EĞİTİMİ
Toplantıda Kent Konseyi Genel Sekreteri Sedat Yücel, 2011 yılı planlarını anlatarak, konseyin görev ve amaçlarına değindi. Yücel, “Kent konseyi belediyelerin alt birimleri değildir. Ama belediyeler ve kamu kurumları ile çalışır. Alınan kararlar belediyelere iletilir, kabul görür veya görmez ayrı konudur. 2011’de 16 yaş çocuklara internet bilinci öğretilecek, daha disiplinli internet kullanacaklardır. Habitat İçin Gençlik Derneği tarafından uygulanan ve Sabancı Vakfı tarafından desteklenen ‘Toplumsal Hayata Etkin Katılım İçin Yerel Demokrasi Akademileri’ projesi kapsamında Kocaeli’de Yerel Demokrasi Akademisi kuruluyor” dedi.

BM TEMSİLCİSİNDEN ÖVGÜ
BM Kalkınma Programı Ankara Temsilcisi Büyükelçi Shahid Najam kent konseyinin oluşturduğu modelle vatandaşların söz sahibi olduğunu belirterek, “Planlara ve uygulamaya vatandaşlar sahip çıkıyor. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ile yapılan çalışmalarınızı Ankara’ya götüreceğim. Burada çok şey başarıldığını gördüm. Bu çalışmaları ben de öğrencilerime anlatacağım. ‘Bin yıl kalkınma hedefi’ çok güzel bir projedir. Tüm dünyaya örnek olacak bu çalışmalara bende imza atarım ve bu proje toplumlara örnek olacaktır” dedi. Daha sonra Kent Konseyi meclisleri, raporlarını sundular ve tek tek oylanarak genel kurul da kabul gördü.

24 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR