Çeker: Burası hukuk devletimi, yoksa muz cumhuriyeti mi?

Soruların cevaplandırılmasını isteyen Çeker aksi durumda belgelerini açıklayarak yargıya gideceklerini söyledi.   AÇIKLAMA YAPTI İl Sağlık Müdür...

Soruların cevaplandırılmasını isteyen Çeker aksi durumda belgelerini açıklayarak yargıya gideceklerini söyledi.

 

AÇIKLAMA YAPTI

İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösteren İl Ambulans Başhekimliğince yapılan usulsüz uygulama ve personele verilen hukuk normlarına aykırı cezalar için Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker sendika binasında basın açıklaması yaptı. Çeker’in basın açıklamasına Şube Başkan Yardımcısı Zekai Dumlupınar, İzmit İlce Başkanı Ercan Öztürk, Göçlük Şube Eski Kurucu Şube Başkanı Cemal Cavuşoğlu, Eski Şube Başkan Yardımcısı Erol Kalemer’de katıldı

 

ÇAMURDAN OLSUN ANLAYIŞI

Türkiye’de kamu yönetiminde ehliyet ve liyakat yerine başka kıstaslar esas alınınca yaşananları hep beraber ibretle izliyoruz diyen Çeker “Sürüsüne çoban arayanların bile bazı kriterleri varken,  Kamu yönetiminde ise bu günkü anlayış bizden olsun da çamurdan olsun anlayışı hakimdir. Hal böyle olunca silah fabrikasının başındaki müdürün devletin ürettiği silahın sırlarını satmaya çalıştığı günleri bile görmüş olduk” dedi.  

 

LİYAKAT VE EHLİYETTE

Liyakat ve ehliyette önemli bir kıstasta idarecinin hukuk devletinde görevli olduğunu unutmaması, tüm iş ve işlemleri mevzuata göre yapmasıdır diyen Sendika Başkanı Çeker “Fakat bizde ne hikmetse bazı idareciler ısrarla muz cumhuriyetinde çalıştıklarını düşünüyorlar. Sanki kendileri göreve gelince kanun ve mevzuatta ağızlarından çıkanmış gibi algılıyorlar” açıklamasında bulundu.  

 

SÖZLÜ TALİMAT

Kim bunlara böyle düşünmesine neden oluyor ve böyle bir gaz veriyor anlamak mümkün değildir diyen Çeker “Bunu da yapmış oldukları uygulamalar ve belgelere bakarak anlıyoruz. Bunun son somut örneği de ne yazık ki ilimizde yaşanmıştır. 112 görevli arkadaşlarımıza devlette eşine rastlanmayacak bir şekilde sözlü olarak görevlendirme yapılmıştır. Bunu yapan idare birde hiç sıkılmadan sözlü görevlendirmeye gidilmediği için ceza vermiştir” şeklinde konuştu.

 

SORUMLULUK BAŞLAR

Kamu çalışanının nasıl görevlendirileceği tüm mevzuatlarda gayet açıktır diyen Çeker “Kamuda yapılan görevlendirmeler yazılı olmalıdır. Görevlendirme memuriyet mahalli dışına ise mülki amirden onay alınması gerekmektedir. Tebligat kanununa göre geçici görevle görev mahalli dışına çıkacak personele tebliğ edilir tebliğ edildikten sonra ilgili personelin sorumluluğu başlar” dedi.

 

SORULARINA CEVAP İSTEDİ

Yapılan usulsüz uygulamanın nedenlerini çalışanlar gibi kamuoyu da merak etmektedir. Basınımızın huzurunda İl Sağlık Müdürüne ve İl Ambulans Başhekimliğine soruyoruz diyen Çeker “04.01.2011  tarih ve 300 sayılı ekleri olmayan usulsüz bir valilik oluru alarak  bu olura istinaden günü birlik sözel görevlendirme ile kaç kişiyi mağdur ettiniz.?

 

2-Sorumluluğunuzu yerine getirmeyerek yine aynı şekilde vali yardımcısından ekleri olmayan bir olur alarak usulsüz uygulamanıza devam etme ihtiyacı nerden hasıl oldu.?

 

3-İl Ambulans Yönergesinin 17. maddesinin d Fıkrasına istinaden yedek nöbet listesini idare yapması gerektiği halde bu nöbet listesini yapmayarak personeli görev mahalli dışına valilik oluru olmadan sözel görevlendirmeyi hangi kanun, yönetmenlik ve genelge çerçevesinde yaptınız.?

 

4-Usulsüz olarak sözel görevlendirme kaç personele yaptınız.?

 

5-Sözel görevlendirmeye gitmeyenlere ne tür cezalar verdiniz.?

 

6-Sözel görevlendirmelere gitmeyenler için araştırma incelemeci atadınız. Atamış olduğunuz bu araştırma incelemeci hazırlamış olduğu raporda  sözel görevlendirmelere gitmeyenler “hakkında adli ve idari  ve disiplin yönünden her hangi bir işlem yapılmasına gerek olmadığını” belirttiği halde  personele ceza vermek için yeni bir raportör görevlendirmek suretiyle yeni bir rapor  hazırlattınız mı.?

 

7-Geçmişe yönelik işlem yapma yetkisini  nerden ve kimden  aldınız.?

      

8- Mülki Amir görevinin başında iken İl Sağlık Müdürü ve İl Ambulans Baş Hekimi olarak hangi Kanun ve Yönetmenliğe dayanarak mülki amirin yetkisini kullanarak  kaç personeli mağdur ettiniz.  Sorularımıza idarenin verebileceği cevabı var ise cevaplarını merakla beklemekteyiz.

 

ABESTLE İŞTİGAL

Aksi takdirde çalışanın haklarının korunması, kamuoyunun sağlıklı bilgilenmesi, kurumların hukuk normlarına göre kanun, yönetmenlikler çerçevesinde yönetilmesine vatandaşımızın daha sağlıklı, kaliteli hizmet alabilmesi ve çalışanında mağdur olmaması için sorumlu sendikal anlayışımız çerçevesinde konu ile ilgili kamuoyuna gerekli açıklamaları yapacağız” diyen Sendika Başkanı Çeker “Hiç kimse çocuğunu bakkala gönderir gibi kamu personelin görevlendirme yapamaz. Burada kimse kimsenin kapı kulu filan değildir. Herkes devletin memurudur. Bu gerçeği görmezden gelerek sözlü görevlendirme yapanlar abestle iştigal etmektedirler” dedi.

 

DAVA AÇACAĞIZ

Hem bu görevlendirmelerin hem de hukuksuz görevlendirme üzerine verilen cezaların hepsinin hesabını hukuk önünde soracağız diyen Çeker “Hiç kimsenin bundan şüphesi olmasın. İlgililer hakkında ilk önce idari dava daha sonraki süreçte ceza ve tazminat davaları açmada asla tereddüt etmeyeceğiz. Sağlık çalışanları usulsüz uygulama yapan ilgililer hakkında yasal haklarını kullanmakta imtina etmesinler. Türk Sağlık Sen olarak üyemiz olsun veya olmasın sözel görevlendirmelerde mağdur olan, ceza almış tüm personele hukuk desteği vermeye davalarını açmaya hazırız” açıklamasında bulundu. Serkan BORLAK 

12 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR