GAZETECİLERİN DAVASI ERTELENDİ

1 Mart günü Çağdaş Kocaeli Gazetesin de yer alan bir haber yüzünden Çağdaş Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Müdürü Sadun Çetin’i darp eden Bizim Kocaeli G...

BÜYÜT

1 Mart günü Çağdaş Kocaeli Gazetesin de yer alan bir haber yüzünden Çağdaş Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Müdürü Sadun Çetin’i darp eden Bizim Kocaeli Gazetesi sahibi Güngör Arslan’ın davası dün görülmeye başlandı. Davada Sadun Çetin şikayetini tekrarlarken, davaya gelmeyen Güngör Arslan hakkında zorla getirilme kararı verildi.

İlimizde yayın yapan Bizim Kocaeli Gazetesi sahibi Güngör Arslan kendisi hakkında haber yaptığı gerekçesiyle 1 Mart günü Çağdaş Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Müdürü Sadun Çetin’i makamına giderek darp etmişti. Olayın ardından Sadun Çetin polise şikayetçi olurken 10 gün iş görmezlik raporu almıştı. Güngör Arslan ise polis ekiplerince gözaltına alınarak ifadesi alınmıştı. Çetin’in Arslan’dan şikayetçi olması sebebiyle Kocaeli 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

5 YILDIZLI OTEL RUHSATI ALDI
Davaya Sadun Çetin, avukatı Şilan Osmanoğulları ve ile birlikte katılırken, sanık konumundaki Güngör Arslan ve avukatı katılmadı. Savunmasında 30 seneye yakın bir süredir gazetecilik mesleğinin içinde bulunduğunu belirten Çetin, “Habere konu olan arsaya Güngör Arslan, 6, 7 sene önce gazete binası yapmak için bir inşaat başlattı ancak tamamlamadı. Daha sonra biz bu arsayı kendisinin Büyükşehir Belediyesi’ne dilekçe vererek ruhsatını 5 yıldızlı otel yaptırmak için değiştirmeye çalıştığı şeklinde duyum aldık” dedi.

2 BİN 400 METRE KAREYE OTOPARK BİLE SIĞMAZ
Güngör Arslan’ın resmi başvurulardan sonuç aldığını belirten Çetin, “Biz bunun imar iznine aykırı olduğunu, kişiye özel parsel bazında imar izni olacağı yönünde gazetemizde haber yaptık. Zaten oradaki 2 bin 400 metre kare alana 5 yıldızlı otelin otoparkı bile sığmaz. Aynı gün beni arayıp ziyarete geleceğini söyledi. Kendisini odamda ağırladım. Bir şey içer misin diye sordum, o da bana içmeyeceğini söyledi. Yanımdaki arkadaşın çıkmasını ve kapıyı kapatmamı istedi. Bende kabul etmedim, kendisine bu odada özel şeyler konuşulmaz ve arkadaşımdan da gizleyecek bir şeyim yok dedim. O da bana bu haberin yalan olduğunu söyledi. Ben de elimde belge olduğunu söyledim. Bunun üzerine oturduğu yerden kalkarak elindeki gazete ile yanıma geldi. Bende bana bir fotoğraf, bir haber gösterecek diye tedbir almadım. Beklemediğim bir anda üstüme çullanıp saldırmaya başladı ve beni darp etti. Kendisinden şikayetçiyim” dedi.

ARSLAN ZORLA GETİRİLECEK
Çetin’in avukatı ise saldırının bir gazeteci tarafından ve gazeteye çıkan bir haber nedeniyle yapılmış olmasının müvekkilini üzdüğünü belirterek, “Bu saldırıdan dolayı Gazeteciler Cemiyeti kınama metni yayınlamıştır ancak hiçbir yaptırımı yoktur. Müvekkilim kamu görevini yerine getirmiştir. Olay temelinde ifade ve basın özgürlüğünü kısıtlayıcı bir olaydır. Ayrıca sanık Arslan’ın birden çok suçtan dolayı sabıkası ve hükmün geri bırakılması kararları vardır. Bununla birlikte sanığın en üst seviyeden ceza almasını talep ediyorum” dedi. Mahkeme heyeti davaya katılmayan Arslan hakkında zorla getirilme kararı çıkartırken davayı 12 Haziran saat 14.00’a erteledi.

31 Mayıs 2012 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR