Siyaset, bayram sonrası kızışıyor

Ramazan’ın gelmesiyle birlikte duraklayan siyaset, 5 Eylül’den itibaren tekrar hareketlenecek. AKP, CHP ve MHP önce ilçe, sonra da il kongrelerini yap...

BÜYÜT

Ramazan’ın gelmesiyle birlikte duraklayan siyaset, 5 Eylül’den itibaren tekrar hareketlenecek. AKP, CHP ve MHP önce ilçe, sonra da il kongrelerini yapacak. Bu dönem il ve ilçe başkanı seçilenler 2014’teki yerel seçimlerde söz sahibi olacak

12 Haziran’daki genel seçimlerde AKP, açık ara birinci parti olmuştu. AKP, Kocaeli’nden 7, CHP 3, MHP de 1 milletvekili çıkarmıştı. Seçimden sonra partiler başarıyı ve başarısızlığı tartışırken, Ramazan ayının gelmesiyle siyaset yerini durgunluğa bıraktı. Ama Ramazan Bayramı sonrasında siyaset yine kızışacak. Zira Eylül ayından itibaren partiler kongre hazırlıklarına başlayacak.

AKP CEPHESİ:
AKP’de ilçe kongreleri takvimi belirlendi. AKP, ilçelerde Eylül ayında kongre yapacak. Önce bütün ilçelerde kongre yapılacak sonra da Mart ayında da il kongresi için düğmeye basılacak. AKP, Haziran 2012’ye kadar ilçe ve il kongresini tamamlayıp, 2014’teki yerel seçimlerin startını verecek. AKP’de ilçe başkanlığı için nabız yoklanıyor, ama henüz resmen bir aday çıkmadı. İl Başkanı Mahmut Civelek’in yeniden aday olacağı konuşuluyor. Bu arada milletvekilliği adaylığı için il yönetiminden istifa edenlerin, yeni dönemde AKP İl yönetiminde yer alacağı belirtiliyor. İzmit İlçe’de Ali Korkmaz tekrar aday olacağını açıklamıştı. Eski başkan Nedim Arsal’ın yardımcısı olan Salih Çakır’ın da İzmit İlçe Başkanlığı için adı geçiyor.

CHP CEPHESİ
CHP’nin 12 Haziran seçimlerinde aldığı oy ve çıkardığı 3 milletvekili kimi partilileri memnun ederken, kimilerini de memnun etmedi. CHP’de 5 Eylül’den itibaren kongre için düğmeye basılacak. İlk etapta ilçelerde kongreler yapılacak. Atamayla gelen İl Başkanı Yalçın Kuşkan’ın yeniden aday olup olmayacağı henüz netlik kazanmadı.

SEYMEN ADAY OLABİLİR
CHP’nin ağır toplarından Alpaslan Seymen il başkanlığı için nabız yokluyor. Seymen’in il başkanlığı için bir dizi istişarelerde bulunduğu öğrenildi. Ama ilçelerde büyük bir rekabetin yaşanacağı tahmin ediliyor. İzmit İlçe Başkanlığı için Utku Binici adaylığını çoktan açıkladı. Şu anki başkan Ömer Hazer’in de aday olacağı belirtildi.

KARA, ADAY ÇIKARIYOR
Gebze’de Tahsin Tarhan ilçe başkanlığı için nabız yokluyor. Eski ilçe başkanı İsmet Kara’nın da bir aday çıkaracağı konuşuluyor. Körfez’de Fatma Koçkar tekrar aday olurken, Körfez Belediye Meclis üyelerinin de Koşkar’ın karşısına aday çıkacağı öğrenildi. Derince’de mevcut başkan Hakan Savaş’ın tekrar aday olacağı belirtilirken, muhalefetin Nihat Değer’i tekrar aday göstereceği öğrenildi. Bu arada CHP’de il yönetimi 9 Eylül’e kadar üye listesini genel merkeze bildirecek.

MHP CEPHESİ
MHP, 12 Haziran seçimlerinde büyük bir şok yaşadı. En az 3 vekil çıkaracağı tahmin edilirken, sadece 1 vekil çıkarabildi. MHP’de de kongre takvimi kısa bir süre açıklanacak. Eylül ayının sonları ile Kasım ayı arasında ilçe kongrelerinin tamamlanacağı konuşuluyor. İl Başkanlığı için adayların isimlerin ortaya çıkmaya başladı. Atamayla gelen şu anki başkan Celalettin Yaylak, seçilmiş başkan olmak istiyor. Yaylak’ın yanı sıra başkan adaylığı için eski milletvekili Kemal Köse, eski il başkanı Ruhi Çavdar ve Derince eski İlçe Başkanı Haluk Akyüz’ün il başkanlığı için adı geçiyor. MHP İzmit İlçe Başkanı Aydın Ünlü, yeniden aday olduğunu açıkladı.

DELEGE SEÇİMLERİ BEKLENİYOR
Gerek AKP’de olsun, gerekse CHP ve MHP’de olsun, üç partide de il ve ilçeye aday olacaklar ilk etapta delege seçimlerini bekliyor. Delege seçimleri sonrasında adaylar ortaya çıkacak. Bu dönem il ve ilçe başkanı olanlar, 2014’te yapılacak olan yerel seçimlerde söz sahibi olacak.

29 Ağustos 2011 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR