Okulda ilk gün sendromu nasıl aşılır?

Okullar bugün açılıyor. Okul, çocukların sosyalleşmeye başladıkları ilk yerlerden biri. Çocuktan çocuğa yoğunluğu değişmekle birlikte her çocuk okulda...

Okullar bugün açılıyor. Okul, çocukların sosyalleşmeye başladıkları ilk yerlerden biri. Çocuktan çocuğa yoğunluğu değişmekle birlikte her çocuk okuldan korkabileceğini belirten VM Medical Park Psikiyatri Uzmanı Dr. Sevcan Sarı ve Psikolog Kader Kaya, bu korkunun yenilmesi konusunda sorularımızı yanıtladı.


Çocuklar neden korkar?

Öncelikle anne babadan ayrı kalacak olmak en önemli sebep. Aileden ayrılma endişesi, yeni ortama ve arkadaşlara ayak uyduramama korkusu, ihtiyaçlarını kime söyleyeceğini bilememek çocukların sıkıntı yaşamasına neden olur. Bazı çocuklar ailelerinin okul çıkışında kendilerini almayacaklarını düşünerek endişelenebilir. Çocukların kendisinden büyüklerden zarar görme kaygısı olabilir bu yüzden  gideceği okulun en küçüğü grubunda yer almak da onları korkutabilir.

Ebeveynler çocuklarını bu ilk güne nasıl hazırlayabilir?

Yukarıda bahsedildiği gibi her çocuğun farklı korkuları olabilir. Anne babalar, önce çocuklarına kaygı ve endişelerini sormalı. Onu dinledikten sonra korkularının çok normal olduğunu, sadece onun değil her çocuğun bu tür kaygılar yaşayabileceğini anlatıp, çocuğu okula gitmesi için cesaretlendirmeliler. Kendi deneyimlerinden bahsetmek te bu aşamada yardımcı olabilir.

 

İlk gün ne yapılmalı ?

İlk gün okula çocuğunuzla birlikte gidin. Ortama alışması için onunla sohbet edin ve kaygısını azaltmaya çalışın. Öğretmeniyle tanışın.Çocuğunuzun öğretmeniyle tanışmanız hem sizin endişelerinizi azaltmaya hem de çocuğunuzun endişelerini azaltmaya yardımcı olur. Anaokuluna başlayan çocukların zaman ve uzaklık kavramı tam oturmadığı için ilk kaygıları bu yönde olur. İlk gün okulda bir kaç saat kalmak, anne babanın onu ne zaman alacağını saat üzerinden göstermesi, öğretmenle tanıştırıp, nasıl yardım isteyeceğini anlatması sorunları azaltabilir.

 

Çocuk çok korkuyor, çok ağlıyorsa ne yapılmalı?

Çocuklarını en iyi tanıyan anne babalardır, her anne baba kendi çocuğunun korkusunu nasıl geçireceğini, heyecanını nasıl bastıracağını onu nasıl sakinleştireceğini en iyi kendi bilir. Tabii bunun için önce onların sakin olması gerekiyor. Çocuklarının büyüdü ve okulda onlar olmadan kalabileceğine önce kendileri inanmalı. Anne babayı panik halinde gören çocuk daha da panikler. Eğer anne babalar soğukkanlı ve rahat bir şekilde çocuğunu okula hazırlıyorsa, sorun da olmayacaktır. Zaten kaygıları nedeniyle ağlayan çocukların ailelerinin yanında olmalarına izin verilir. Ağlıyorsa sınıfa girin, çocuk sizi görsün, öğretmenlerin bu konuda deneyimli olduğunu unutmayın, onların önerilerine uymaya özen gösterin. Hemen alışmasını beklemeyin,  biraz zamana ihtiyacı olduğunu unutmayın.  Başka çocuklarla ya da ağabeyi, ablasıyla kıyaslamayın. Güven verici olun. Kendisine güvendiğinizi, kaygılanmasının doğal olduğunu bir kaç gün sonra okulda kendisini daha rahat hissedeceğini vurgulayın. Okul Fobisi (korkusu) kuvvetli bir endişe sebebi ile çocuğun okula gitmeyi reddetmesi ve ya bu konuda isteksiz görünmesidir.

 

BELİRTİLERİ GÖZLEMLEYİN

*Çocuğunuz sizden ayrılma sırasında ağlama krizleri yaşıyor ise

*Sık sık karın ağrısı,mide bulantısı,baş dönmesi ve titreme gibi fiziksel şikayetler yaşıyor ise

*Sürekli anne babasının etrafında dolaşarak aşırı bağımlı davranışlar sergiliyor ise

*Geceleri uyumakta zorlanıyor, kabuslar görüyor, karanlıktan korkuyor ise

*Okula gitmeyi reddettiği için anne ve babasını okula gitmeme konusunda ikna etmeye çalışıyor ise

*Neşesiz,enerjisiz ise

*Nedensiz ağlamaları olur ise

*Utangaçlık ve içe kapanıklık görülür ise

*Yeme alışkanlıklarında değişiklik olur ise

*Alınganlık, sinirlilik olur ise

 

Bütün tedbirlere , doğru davranış ve tutumlara rağmen yukarıda belirtilen durumlar devam ediyorsa,  çocuğunuzun  kaygısı azalmıyorsa tablonuın daha ayrıntılı bir şekilde irdelenmesi, aile çocuk ilişkisine yönelik inceleme için bir psikiyatrist veya psikolog yardımı gerekli olabilir

27 Eylül 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR