Sinan Üner ve arkadaşları Belediye-İş’ten istifa etti

Belediye-İş Sendikası 1 No’lu Şube’ye Selüloz-İş eski Şube Başkanı Adnan Uyar’ın atanması üyeler arasında tepkiye yol açtı. Sendika değiştirme sürecin...

BÜYÜT

Belediye-İş Sendikası 1 No’lu Şube’ye Selüloz-İş eski Şube Başkanı Adnan Uyar’ın atanması üyeler arasında tepkiye yol açtı. Sendika değiştirme sürecinde baskılara rağmen Belediye-İş’ten istifa etmeyen Sinan Üner ve arkadaşları, istifa ettiğini açıkladı.

Selüloz-İş Sendikası eski Şube Başkanı ve Türk-İş Bölge Temsilcisi Adnan Uyar’ın Belediye-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanlığı’na atanmasının ardından sendikadan istifalar başladı. Aynı zamanda belediye işçisi olan HAS Parti İzmit İlçe Başkanı Sinan Üner, Şenol Öner ve Mirali Korkmaz ile birlikte sendikadan istifa ettiğini açıkladı. Sabri Yalım Parkı’nda yapılan basın açıklamasını Sinan Üner okudu. Üner, şunları kaydetti “Sendika değiştirme sürecinde tüm zorluklara rağmen Belediye-İş Sendikası’ndan istifa etmeyen bir avuç arkadaşın konuyla ilgili görüşleri alınmadan, diktatörce bir anlayışla geçmiş işçiliği ve sendikal anlayış açısından sorgulanması gereken zihniyet şube yönetimi olarak atanmıştır.

4-C’YE MAHKUM EDEN ZİHNİYET
Belediye-İş Sendikası’nın demokrat genel merkez yönetimi, kısa zaman önce yaşadığımız sendika değiştirtme sürecinde dile getirdiği ve bizim de doğru bulduğumuz İşverenden icazetli sendika anlayışına karşı duruşunu bir tarafa bırakmıştır. Görevlendirilen şahsın 04 Haziran 2011 tarihli gazetelerde yaptığı açıklamalar da bunu teyit etmiştir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı'nın taraf olması durumunda görevi kabul etmeyeceği anlayışına sahip bir zihniyeti baş tacı etmesi, Belediye-İş Sendikası'nın bundan sonraki sendikal çizgisinin de demokrat sendikacılıktan, icazetli demokrat sendikacılık çizgisine atladığını göstermektedir. Ataması yapılan zihniyetin 5 bin 600 SEKA işçisinin 4/c'ye ve işsizliğe mahkum eden zihniyet olduğunu hatırlatır, belediye işçisi arkadaşlarımızı bu konuda uyarırız.

ÇİRKİN PAZARLIKLAR
Belediye-İş Sendikası’nın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden faiziyle birlikte yaklaşık 12 milyon TL (eski parayla söyleyecek olursak 12 trilyon TL) aidat alacağı vardır. Tarafsızlık adına yapılan pazarlıklarda bu paranın faizinden vazgeçme durumu ortaya çıkmıştır. Bu yapılan, işçi sendikası adına çirkin bir pazarlıktır. İnsanlar bazı değerler için yaşarlar. Bunlar izzet, onur, şeref, haysiyet, ahlak ve namustur. Bir emekçi kendi sendikasını kendisi seçer, seçmelidir. Kocaeli Büyükşehir Belediye üst yönetimi daha önce baskı kurarak değiştirttiği sendikayı, şimdi başka bir ayak oyunuyla yeniden değiştirtme planı içerisindedir. Buradan sesleniyoruz. İnsanlar sizin oyuncağınız değildir. Bu gerekçelerden dolayı Belediye-İş Sendikası Kocaeli 1 Nolu Şubesi’nden istifa ediyoruz.”

08 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR