45 bin üniversiteliye soruşturma

Üniversitelerde öğrencilerin yaptıkları protestolara özel güvenlik polis müdahalelerinin çok sık gündeme geldiği bilinirken Üniversite yönetimlerinin...

Üniversitelerde öğrencilerin yaptıkları protestolara özel güvenlik polis müdahalelerinin çok sık gündeme geldiği bilinirken Üniversite yönetimlerinin de bu konuda disiplin soruşturmalarının sayısı da giderek artış gösteriyor.

 

GENÇLERİMİZİ KAZANMALIYIZ

Akar önergesinde YÖK disiplin yönetmeliğini eleştirerek 1985 darbe zihniyetli yönetmeliğin sonuçlarının ağır olduğunu söyledi. Akar AKP iktidarı ile birlikte artış gösteren disiplin soruşturmaları ve okul uzaklaştırmalarına dikkat çekerek 2002-2012 yılları arasında 45 bin öğrenciye disiplin soruşturması açıldığını ve 10 bin öğrencinin okuldan uzaklaştırıldığını belirtti.

 

ÖĞRENCİLER ÖRGÜTLERİN HEDEFİ

2013 yılında başlayan çözüm sürecine değinen Akar, süreç ile birlikte ülkenin her yerinde terör örgütünün şehirlerler de yaptığı silah depolanmalarını, sözde askerlik şubeleri sözde vergi daireleri gibi yapılanmalara ses çıkarmayan AKP iktidarının üniversitelerde de öğrencilere sahip çıkmadığını ve örencilerin örgütlerin hedefi haline geldiğini belirtti. Okuldan uzaklaştırmalar ve çıkartmaların yanlış olduğunun altını çizen Akar, uzmanlarca yapılan açıklamalarda ‘Üniversite öğrencilerinin ailelerinden ayrılarak belki de ilk kez yalnız kalabildiklerini, özellikle ilk yıllarında öğrencilerin birçok  sorunla başbaşa kaldıkları bu nedenle üniversite ve fakülte yöneticileri ve akademisyenlerin el birliğiyle bu öğrencilerle yakından ilgilenmesi, sorunlarının çözümü için çalışması gerektikleri belirtilmiş ilgilenilmediği zaman örgütlerin öğrencileri kıskacı altında kalabildiği ve yaptıkları yakın temaslarla etkileyebildikleri belirtilmiştir.’dedi.

Akar bir çok araştırma ve değerlendirmenin yapıldığı süreçte terör örgütü ile çözüm süreci adı altında yapılan görüşmelere konsanrte olan AKP iktidarının yapılan uyarıları dikkate almadığını belirtti. Yapılan araştırma ve değerlendirmeleri örnek veren Akar; cezalandırma ve okuldan uzaklaştırma ile 2013 yılında başlatılan çözüm süreci ile birlikte terör örgütüne katılımların 10 bin rakamına ulaştığı ve bunun yarısından fazlasının üniversite öğrencileri olduğunu söyledi.

 

ARAŞTIRILMALI                                          

Yapılan Araştırma sonuçlarında 2 buçuk yıllık çözüm  süreci zarfında, PKK’ya bu kadar yüksek sayıda ve bilinçli katılım olmasının nedeninin sorgulanması gerektiğini belirten Akar, özellikle üniversite öğrencilerinin bu tercihlerinin nedenlerinin tespit edilerek bu tespitlere göre politikalar geliştirilmesi gerektiğini ve Meclisin de bu konuda gerekli araştırmaları yapması gerektiğini söyledi.

28 Haziran 2016 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR