Muhtar tehdit etti 5 ay yedi!

Doğantepe Köyü Muhtarı Mustafa Üstün, kardan dolayı yollar kapalı olduğu için annesini kaybeden Eyüp Keskin’i kendisinden davacı olduğu için tehdit et...

BÜYÜT

Doğantepe Köyü Muhtarı Mustafa Üstün, kardan dolayı yollar kapalı olduğu için annesini kaybeden Eyüp Keskin’i kendisinden davacı olduğu için tehdit ettiği suçlamasıyla 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza ertelendi.

Doğantepe Köyü sakinlerinden 72 yaşındaki Cevriye Keskin, geçtiğimiz günlerde evinde fenalaşmış, yoğun kar yağışı nedeniyle hastaneye geç götürülmüş ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Cevriye Keskin’in ailesi muhtar Mustafa Üstün ve azalarına görevi ihmal suçlamasıyla dava açmış ancak devreye birilerinin girmesiyle davadan vazgeçmişti. Merhum Cevriye Keskin’in oğlu Eyüp Keskin davayı geri çekmelerine rağmen kendilerini tehdit ettiğini iddia ederek Doğantepe Köyü Muhtarı Mustafa Üstün’e yeniden dava açtı. Kocaeli 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde dün görülen davada mahkeme heyeti muhtar Mustafa Üstün’ü 5 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti daha önce sabıkası bulunmadığı için muhtarın bu cezasını temyiz yolu açık kalmak suretiyle ertelendi.

TABUTU KARDA TAŞIDIK
Konu ile ilgili olarak konuşan davacı Eyüp Keskin, “2010 yılında yaşanan kar yağışı sırasında annem rahatsızlandı. Köyden hastaneye getirmek istedik. Ancak yollar kapalıydı. Muhtara ulaşmak istedik. Ama ulaşamadık. Çaresiz kaldık. Annemizi bir naylon muşambanın üstüne koyarak uzun uğraşlar sonucu saatler sonra köyden aşağı indirerek ambulansa bindirdik. Hastaneye getirdiğimizde bitkisel hayata girdi. Doktor rahatsızlığının ciddi olduğunu ve çok geç kalındığını söyledi. Annem hastanede yaşamını yitirdi. Hastaneden cenazesini aldık. Köye getirmek isterken yollar yine kapalıydı. Muhtarı aradık. Yine ulaşamadık. Daha sonra azalarından birine ulaştık ve biz orda mücadele verirken muhtar ile azaların piknik yaptığını öğrendik. Bizim yaşadıklarımıza cenaze aracının şoföründen, zabıtasına ve ambulans şoförüne kadar herkes şahittir. Cenazeyi o kapalı yolda omuzlarımıza alarak köye çıkardık. Bu nedenlerden dolayı hepsinden şikâyetçi olduk” dedi.

FARKIL İDDİALAR DA VAR
Cumhuriyet Savcılığı’na şikâyette bulunduktan sonra bazı kişilerin devreye girmesiyle hatır için şikâyetlerini geri aldığını vurgulayan Eyüp Keskin, “Ben şikâyetimden vazgeçmedim. Muhtar beni davayı geri almam konusunda tehdit etti. Hakaretlerde bulundu. Bende kendisinden şikâyetçi oldum. Mahkeme bugün sonuçlandı. Ben haklı çıktım ve kendisi 5 ay hapis cezası aldı. Ancak daha önce sabıkası olmadığı için cezası ertelendi. Ben bu olay sonrasında başka şeyleri de araştırdım. Devletin köylüye müsaade ettiği ağaç kesiminde kişi başı 250 TL para toplanıyor. Bunun 80 TL’sini “Orman İşletme alıyor” diyorlar. Araştırdım 10 TL alıyorlar. 70 TL’sinin kooperatife bağışlandığını söylüyorlar. Bunla ilgili bir aza ile görüştüm. Dava açtığım için bana hepsi kızgın zaten. Neden bu kadar bağış alındığını, bağışın insanların inisiyatifinde olduğunu söyledim. Paramı geri istedim. Ama bana tepki gösterip saldırdı. Şimdi onunla da bir mahkememiz var” şeklinde konuştu.

HİZMET İSTİYORUZ
Annesini hizmet alamadıkları ve muhtar ve azaların görevlerini yerine getirmediği için kaybettiğini iddia eden Eyüp Sultan, “Bizim yakınımızda bulunan, Heyelan ve deprem bölgesinde olan bir yerleşim merkezi, bir köy hizmet almış. Yolu, kanalizasyonu her şeyi yapılmış. Şehirden farksız duruyor. Demek istediğim deprem bölgesi olduğu bilinmesine rağmen hizmet alınabilmiş. Bizim köye neden hizmet verilmiyor. Neden yollarımız yapılmıyor. Neden kar yağdığında yollar kapanıyor. Biz hizmet istiyoruz. Yollar yapılmadığı ve kar nedeniyle kapandığı için annem öldü. Annem için yaptığım suç duyurusunun takipçisi olacağım” dedi.

23 Mart 2011 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR