EMEP: Emekçileri laiklik için mücadeleye çağırıyoruz!

Açıklamada "Yeni Türkiye" adı altında siyasal gericiliğin alanının genişletildiği belirtildi. "Anayasada sadece lafı kalan laiklik bile Hükümeti rahat...

Açıklamada "Yeni Türkiye" adı altında siyasal gericiliğin alanının genişletildiği belirtildi. "Anayasada sadece lafı kalan laiklik bile Hükümeti rahatsız etmektedir" denilen açıklamada "Bütün işçi ve emekçileri, halkımızı laikliği ilga etme eğilimine prim vermemeye her zaman bu anlayışla mücadele etmeye çağırıyoruz" denildi.

 

İl Başkanı Arzu Erkan'ın imzasıyla yayımlanan açıklama şöyle:

"TBMM Başkanı İsmail Kahraman “Yeni Anayasa’da laiklik olmamalı” diyerek, AKP’li kadroların sıkça yaptığı gibi halkın sinir uçlarıyla oynamıştır. Kahraman’a bu ifadeyi bu kadar kolay kullanabilme cüretini veren AKP’nin 14 yıllık iktidarı boyunca uyguladığı politikaların geldiği noktadır.
Kahraman’ınki bir dil sürçmesi değildir. Kendi iktidarıyla birlikte “Yeni Türkiye” rejiminin başladığını ilan eden hükümetin bu yeni Türkiye’den ne anladığının dışa vurumudur. Bu rejim siyasal gericiliğin alanını genişleterek oluşturulmaya çalışılmaktadır. Dolayısıyla Anayasa’dan laikliği dışlama temennisini Kahraman’ın kişisel görüşü olarak açıklamak zordur. Laikliğin tartışılabilir bir konu olduğuna dair kamuoyu piar çalışması yapılmaktadır.

 

AKP YOL TEMİZLİĞİ YAPIYOR 

Zaten laikliğin gerçek anlamda uygulanmadığı ülkemizde AKP kadroları eliyle laikliğin konu dışı olacağı bir Anayasa metninin hazırlanabilmesi için yol temizliği amaçlanmaktadır. Şimdiye kadar tek din, tek mezhep temeline dayalı bir millet şekillendirme konusunda geçmişte de epey bir çaba harcanmıştı. AKP iktidarı döneminde ise bu, daha müdahaleci bir biçimde; başka inanç ve dinlere mensup insanların ibadet, yaşam ve inanç özgürlüğü sınırlanarak derinleştirildi.

Laiklik sadece farklı din ve inanç mensuplarının özgürlüğünü ilgilendiren bir konu değildir. Devletle dinin birbirinden ayrılmadığı her koşulda eğitimden yargıya, sağlıktan sosyal hizmetlere kadar her alanda bilimsellikten uzak uygulamalarla karşılaşılacaktır. AKP bu uygulamaları sibyan mektepleri, imam hatip liselerinin artırılması, Diyanet’e tanınan bütçe ayrıcalığı ve imtiyazlarla güçlendirmektedir. Anayasa’da sadece lafzı kalan laiklik bile Hükümeti rahatsız etmektedir.
AKP hükümetinin bütün baskı, savaş ve sömürü politikalarına ve siyasal gericiliğine karşı verilen demokrasi mücadelesi aynı zamanda gerçek laiklik ve inanç özgürlüğü için verilecek mücadeleyi de kapsamaktadır.

 

BU GERİCİ DAYATMALARA İZİN VERMEYECEĞİZ!

Bütün işçi ve emekçileri, halkımızı laikliği ilga etme eğilimine prim vermemeye her zaman bu anlayışla mücadele etmeye çağırıyoruz."

27 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR