Kaplan’dan soru önergesi

      CHP Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların, yasal hak tanınmasına rağmen Kocaeli'de belediyeler ve diğer toplu taş...

 

 

 

CHP Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların, yasal hak tanınmasına rağmen Kocaeli'de belediyeler ve diğer toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlandırılmadığını, 'Git kime şikayet edersen et' denilerek azarlanıp araçlardan indirildiğini ileri sürerek,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için TBMM'ye soru önergesi verdi.

 

Kaplan’ın önergesinde şu ifadelere yer verildi: “Bu yönetmeliğe göre Tük vatandaşı olan 65 yaş ve üzeri olan kişiler, demiryolları ve deniz yollarının şehiriçi hatları ile belediyeler, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanır. Yönetmelik sonucu 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza tanınan bu hak birçok belediye tarafından yerine getirilmemektedir. Yönetmelik gereği 65 yaş ve üzerindeki her Türk vatandaşının ister belediyelere ait toplu taşıma araçlarına isterse belediyelerle sözleşme imzalayan özel ya da şirkete ait toplu taşıma araçlarında şehircinde sadece nüfus kağıdını göstererek ücretsiz yararlanma hakkı var iken, Kocaeli’de Büyükşehir Belediyesi’nin ve buna bağlı toplu taşıma yapan halk otobüsleri vatandaşlarımıza sıkıntı çektirerek haktan yararlandırmadıkları, 'git kime şikayet edersen et" şeklinde vatandaşı azarlamaktadırlar. Bakanlık olarak kanuna direnç gösteren bu belediyeler hakkında bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz? Yasaya rağmen uygulamanın sıkıntılarını nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz ?”

 

ÇÖZÜMÜ DE SORDU

Soru önergesinde, 65 ve üstü yaşlar, vatandaşların sağlık problemlerinin yoğun olduğu dönemler olduğu, sağlık problemi olan bu vatandaşlara sürücülerin "seni almıyorum", 'git istediğin yere şikayet et' demesinin hem hukuksal açıdan hem vicdani açıdan sorgulanması gerektiği de belirtilerek, bu konuda Bakanlık olarak Kocaeli Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi hakkında yasaların yerine getirilmemesi noktasında bir işlem yapılıp yapılmayacağı da soruldu.

17 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR