Üsküp’te pişmaniye coşkusu

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Üsküp Başkonsolosu Gürol Gökmensüer, Belediye Meclis üyesi Hayretin Ünlü, Kocaeli Fuar Müdürü Fevzi Utaş, Belediy...

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Üsküp Başkonsolosu Gürol Gökmensüer, Belediye Meclis üyesi Hayretin Ünlü, Kocaeli Fuar Müdürü Fevzi Utaş, Belediye Başkan Yardımcısı Güray Oruç, Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Fuat Biçici, İzmitli pişmaniyeciler ile birlikte Üsküp meydanında hep birlikte pişmaniye çekildi. İzmit Belediyesi Mehteran takımının gösterisiyle şenlenen  meydanı dolduranlara Başkan Doğan ve beraberindekiler pişmaniye ikram ettiler.


BÜYÜK COŞKU

Başkan Doğan, 5 yıl öncesine kadar İzmit Pişmaniyesinin unutulmaya yüz tuttuğunu hatırlatarak “Göreve geldikten sonra kentimizle bütünleşen pişmaniyeye sahip çıktık. İlk önce pişmaniyenin rekorlar kitabına girmesini sağladık. Daha sonra  festivalini düzenlemeye başladık. Patentini alıp heykelini yaptık. Her yıl  pişmaniye festivalini  ayrı bir yerde yaparak pişmaniyenin tanıtımını  sağlıyoruz. Geçen sene Bosna Hersek’in Saraybosna kentinde yaptığımızın festivalin ilk ayağını bu sene de Makedonya’nın Üsküp kentinde tekrarlıyoruz. Üsküp bizim için önemli bir kent. Diğer Balkan ülkelerinde olduğu gibi burada da çok sayıda soydaşımız var. İzmit Pişmaniyesi tekrar dünyanın dört bir yanında tanınmaya başladı” dedi.

 

ÇAYIR BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET

Başkan Doğan, Pişmaniye Festivali için gittiği Makedonya’nın Üsküp kenti Çayır Belediyesi’ni de ziyaret etti. Doğan, Çayır Belediye Başkanı İzzet Maciti ile Belediye Başkan Vekili  Doç. Dr. Süleyman Baki’ye pişmaniye ve İzmit Saat Kulesi hediye etti. İzmit Belediye Meclis üyesi Hayrettin Ünlü, Kocaeli Fuar Müdürü Fevzi Utaş, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Güray Oruç’un da yer aldığı ziyarette Doğan, iki belediye arasındaki ilişkilerin artarak devam edeceğini belirterek “Türkiye’deki kardeşlerinizden kucak dolusu selam getirdik. Karşılıklı paylaşacağımız çok şey var.  Pişmaniye  Festivali’nin burada yapılmasıyla ilişkilerimiz daha da gelişecek” dedi. Çayır Belediye Başkanı da İzmit heyetini misafir etmekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

13 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR