“Kontak 41” operasyonunda 21 kişi adliyeye sevk edildi

Düzenledikleri sahte kimliklerle kiraladıkları araçları başkalarına satarak vatandaşları dolandırdıkları iddia edilen 21 kişilik çete, polisin 21 ayrı...

BÜYÜT

Düzenledikleri sahte kimliklerle kiraladıkları araçları başkalarına satarak vatandaşları dolandırdıkları iddia edilen 21 kişilik çete, polisin 21 ayrı adrese düzenlediği eş zamanlı operasyonla yakalandı. İçlerinde bir nüfus memuru ve bir polisin de bulunduğu zanlılar tamamlanan sorgularının ardından dün öğlen saatlerinde adliyeye sevk edildi.

Profesyonel çete
Kocaeli Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Bürosu ekipleri Türkiye tarihinde ilki gerçekleşen bir operasyona imza attı. Düzenledikleri sahte kimliklerle Rent A Car firmalarından kiraladıkları araçları internet üzerinden düşük fiyata satarak vatandaşları dolandırdıkları iddia edilen 21 kişilik çete, polisin üç buçuk aylık takibi sonucu 21 ayrı adrese düzenlediği eş zamanlı operasyonla yakalandı. Edinilen bilgilere göre İzmit’i merkez üs olarak seçtikleri öne sürülen çetenin her bir elemanı ayrı bir görev üstlenmiş durumda. Özellikle araç kiralama işleri yapan Rent A Car firmalarını hedef alan çete işini tam bir profesyonellik içinde yürütüyor.

Sistemli çalışma
İddialara göre çete mensupları, değişik illerde faaliyet gösteren Rent A Car firmalarında bulunan araçları E-Devlet sistemi üzerinden sorgulatıp satışa engel bir halinin olup olmadığını tespit ediyorlar. Eğer araçta problem yoksa diğer çete elemanları ile irtibata geçip hemen bir sahte kimlik ayarlanıyor ve önce araç kiralanıyor. Kiralanan araca ait ruhsat ve diğer evrakların hazırlanması konusunda ise devreye Gölcük Nüfus Müdürlüğü’nde görevli Cevdet G. ile polis memuru olan Aykut B. giriyor. Ruhsat sahibinin çıkartılan tüm kimlik bilgileri İstanbul’da sahte kimlik işi ile uğraşan Mustafa K. isimli kişiye gönderiliyor.

Rent A Car sahibinin müracaatı gün yüzüne çıkarttı
Burada düzenlenen sahte kimlik ve diğer belgelerle birlikte noterden aracın satışı alınıyor. Satışı alınan araç, diğer çete elemanları tarafından internet üzerinden ‘acil satılık’ ibaresi ile satışa çıkartılıyor. Genellikle lüks otomobilleri hedef alan çete, araçlara değerinden düşük fiyat biçerek bir an önce ellerinden çıkartıyorlar. Aynı yöntemlerle arabası satılan bir Rent A Car firmasının sahibinin polise yaptığı müracaatla gün yüzüne çıkartılan çetenin çökertilebilmesi için polis ekipleri yaklaşık üç buçuk ay süren teknik ve fiziki bir takip yaptılar. Çetenin merkez üssünün İzmit olduğunu belirleyen polis ekipleri “kontak” lakabıyla bilinen çete liderine ulaşmayı başardı.

21 adrese eş zamanlı operasyon
Yaptıkları inceleme ve takibin ardından operasyon için düğmeye basan Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro ekipleri ilimiz başta olmak üzere İstanbul, Bursa, İzmir, Muğla, Antalya ve Burdur gibi illerde özel harekat ve yaklaşık 150 polisin katıldığı geniş kapsamlı bir operasyonla 21 adrese baskın düzenledi. Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda sahte ve boş nüfus cüzdanı, sahte avukat kimliği, sahte polis kimliği, sahte basın kartları, sahte ehliyet, sahte boş tapu senedi, sahte çek ve senet ele geçirildi. Çete mensuplarının yaptıkları bu dolandırıcılık işinden yaklaşık 500 bin TL para kazandığı ve paraları harcadıkları öğrenildi. Çete elemanlarının şimdiye kadar 13 aracı aynı yöntemle çaldıkları ve sattıkları tespit edildi.

21 kişi adliyeye sevk edildi
Düzenlenen operasyon kapsamında çete lideri olduğu iddia edilen ve işlediği çeşitli suçlardan 15’e yakın kaydı bulunan “Kontak” lakaplı Süha Barut (40), çete mensubu oldukları iddia edilen Ulaş C. (31), Gazanfer G. (42), İsmail Y. (50), Sedat K. (26), Gökhan Arif D. (31), çetenini sahte İstanbul’da bulunan se sahte kimlik ve diğer sahte belgelerini düzenlediği iddia edilen Mustafa K. (52), Yusuf K. (23), İshak Y. (20), Gökhan G. (38), Engin K. (41), Volkan K. (26), Mustafa Ö. (29), Özcan K. (39), Ercan K. (28), Melek D. (27), Necat A. (21), Burhan S. (25), Recai E. (45), Gölcük İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Aykut B. (39) ve Gölcük Nüfus Müdürlüğü’nde görevli Cevdet G. (50) dün öğlen saatlerinde adliyeye sevk edildi. Ayrıca polis ekiplerinin hedefi olan ve Antalya’da yakalanarak hakim karşısına çıkartılan Mehmet Özgür Çetinöz (26) ile Bünyamin Kutur (27) isimli iki kişi de tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ayrıca çete mensubu olduğu öne sürülen bir kişinin de aranmasına devam ediliyor.

09 Mayıs 2011 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR