Tarihi yapı gün yüzüne çıktı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gebze Sultan Orhan Mahallesi’nde bulunan ve kentsel sit alanı içinde yer alan geleneksel sivil mimarlık örneklerinden ol...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gebze Sultan Orhan Mahallesi’nde bulunan ve kentsel sit alanı içinde yer alan geleneksel sivil mimarlık örneklerinden olan yapıyı restore etti. Kamulaştırılması yapıldıktan sonra projeleri onaylanan tarihi yapı restore edilerek kentin önemli bir tarihi mirası gün yüzüne çıkartıldı. Tarihi yapının yörede ortaya çıkan taleplere göre kullanılması planlanıyor.

ÖZGÜN KARAKTERİ KORUNDU
Büyükşehir Belediyesi Kocaeli’deki tarihi özellik taşıyan mimari yapıları bir bir restore ederek ülkemize kazandırmaya devam ediyor. Bu kapsamda Gebze İlçesi tarihi Sultan Orhan Camii karşısında bulunan geleneksel sivil mimari örneklerinden tarihi ev özgün karakteri korunarak restore edildi. Sultan Orhan Mahallesi’nde bulunan tarihi yapının restoresi esnasında mevcut yapının tüm mekân organizasyonu ve mimari elemanları korunmaya çalışıldı.

KAMULAŞTIRMA VE PROJE SAFHASI
Gebze Sultan Orhan Mahallesi’nde yer alan geleneksel yapı ilk olarak İstanbul 2 numaralı Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tararından tescillenmişti. Uzun süre bu hali ile kalan yapı ilk olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılması sağlandı. Yine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlatılan rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri Kocaeli Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Onaylanan projeler kısa zaman içinde uygulamaya geçirildi.

ÜÇ KATTAN OLUŞUYOR
Kentin sivil geleneksel özellik taşıyan sivil mimarlık örneklerinde olan yapı Gebze Sultan Orhan Mahallesi’nde kentsel sit alanı içinde bulunuyor. Tarihi yapı, bodrum, normal ve çatı katı olmak üzere üç kattan oluşmakta.

25 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR