Liman ihalesi yapıldı

    TCDD’ye ait olan Derince Limanı’nın özelleştirilme ihalesinde dün açık artırma bölümü vardı. daha önce üç firmanın teklif verdiği liman ihalesinin...

 

 

TCDD’ye ait olan Derince Limanı’nın özelleştirilme ihalesinde dün açık artırma bölümü vardı. daha önce üç firmanın teklif verdiği liman ihalesinin açık artırma bölümünde en yüksek teklifi 543 milyon dolar ile Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ firması verdi.

 

ÜÇ FİRMA KATILDI

Elemesiz turda en yüksek teklif 180 milyon dolar olurken, ilk elemeli turda teklif tutarı 252 milyon dolara çıktı ve Dubaiport elendi. İkinci elemeli tura geçildiğinde en yüksek teklif 302 milyon dolar olarak belirlendi ve Ceynak Lojistik elendi. Üçüncü turda ise en düşük teklifi veren Yılport Holding elendi ve ihalede açık artırmaya geçildi.

 

PES EDEN ÇEKİLDİ

Açık artırma tutarının 516 milyon dolar olarak belirlenmesinin ardından katılımcılardan biri açık artırma bedelinin teklif tutarıyla mı yoksa komisyon tarafından mı belirlendiğini sordu. Bunun üzerinde ihale Komisyonu, tutarın kendileri tarafından belirlendiğini söyledi. Bu açıklamanın sonrasında 3 katılımcı da ihaleden çekildiğini açıkladı.

 

SAFİ KATI YAKIT

PES ETMEDİ

İhalede, elemesiz turların ardından geçilen açık artırmada ilk olarak Yılport Holding AŞ elendi. Açık artırma daha sonra Kumport Liman Hizmetleri ve Lojistik Sanayi ve Ticaret AŞ ile Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ arasında devam etti. İhale, Safi Katı Yakıt firmasının en yüksek teklifi 543 milyon dolar olarak vermesiyle sona erdi. İhale onaylanırsa limanın 39 yıllık işletmesi Safi Katı Yakıt firmasına verilecek.

 

İLK İHALE İPTAL EDİLMİŞTİ

Derince Limanı, İstanbul ve Bursa’ya yakınlığı ile Türkiye’nin önemli ihracat ve ithalat kapılarından biri olarak görülüyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından ocak ayında yapılan ve 6 firmanın katıldığı ilk ihale, başlangıç tutarı 516 milyon dolar olarak belirlenen açık artırma turunda katılımcıların teklif vermemesi nedeniyle iptal edilmişti.

Safi Holding  tanınan bir firma

Temelleri 1965 yılına dayanan Safi Holding bünyesindeki Safi Katı Yakıt, 1980’li yıllarda kömür üretimi pazarlama kolunda İstanbul’da faaliyet göstermeye başlardı. 1995 yılında Gebze’de kömür üretimiyle ilgili ilk fabrikasını kurdu. Holding bünyesinde katı yakıt, denizcilik, şeker gıda ve gayrimenkul iş kolunda faaliyetler yürütülüyor.

05 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR