Halıdere’deki taş ocağına bakanlık incelemesi

2005 yılında 10 yıllığına ruhsat alan As Elmas madenciliğin Halıdere’deki faaliyetleri bölge halkının tepkisine yol açmış, uzun süreli karmaşa yaşanm...

2005 yılında 10 yıllığına ruhsat alan As Elmas madenciliğin Halıdere’deki faaliyetleri bölge halkının tepkisine yol açmış, uzun süreli karmaşa yaşanmıştı. Halıdere’deki çiftçilerin tepkisine rağmen ocağın 2015 yılında bitecek olan çalışma ruhsatının 2037 yılına kadar uzatıldığı öğrenildi.

 

KONU MECLİS’E GİTTİ

Konuyu geçtiğimiz günlerde Meclis gündemine taşıyan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllücü’nin yanıtlaması istemi ile soru önergesi vermişti. Taş ocağının 2037 yılına kadar süresinin uzatılmasının katliama göz yumulması olduğunu ve Bakanlığın burada gerekli denetim ve incelemeleri yaparak gereken tedbirlerin alınmasını istemişti.

 

HALKIN BEKLENTİSİ OCAĞIN TAŞINMASI

Yapılan girişimler sonrası Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, şube başkanları ve uzmanlardan oluşan bir heyeti görevlendirerek Halıdere’deki taş ocağının araştırılmasını ve incelenmesini istedi. Yapılan denetim ve incelemeler sonrasında bölge halkının beklentisi ise taş ocağının kapatılarak taşınması. Akar, konunun takipçisi olacağını belirterek gerekli tüm girişimleri yapacağını ve amaçlarının bu katliamı bir an önce sonlandırmak olduğunu söyledi.

06 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

10

Ahmet - Teşekkürler Vekilim. Umarım sizin gibi Kocaelimizi candan seven vekillerimizde yanınızda yer alır ve bu doğal güzellikler korunur torunlarımıza kalırlar. Tabi ortada nemalanma mevzu yoksa.

Yanıtla . 0Beğen 06 Ağustos 10:36
09

Kenan sarı - Kırmızı Kocaeli gazetesine ve CHP Kocaeli Milletvekili Sayın Haydar Akar a Halıdere olarak çok teşekkür ederiz Halkın sesi oldukları için.

Yanıtla . 0Beğen 06 Ağustos 10:36
08

erol alpaslan - Hem ayıp hemde yazık,böyle güzel bir köyümüzü eşkiyalara tesli edenlere yuh olsun ,teşekkürler haydar bey.

Yanıtla . 0Beğen 06 Ağustos 10:36
07

cemal - Ben karamürselliyim ,geçen gün arabamla gölcükten gelirken halıdere sahilde gazinoya çay içmek için uğradım.dağ tarafındaki o vahşeti gördüm ve kahroldum, yani diyecek bir şeyim yok artık, o güzelim dağın ortasında o taş ocağının ne işi var. bunun sorumluları kim, yani buraya o kadar çok şey yazmak aklıma geliyor ancak suç işlemek istemiyorum, atalarımızın mirası canım doğayı katledenler ceza almaz ben buraya kötü şeyler yazarsam ceza alırım.yani buna kim dur diyecek , dur demesi gerekenler ne yapıyorlar merak ediyorum...

Yanıtla . 0Beğen 06 Ağustos 10:36
06

Ayşe Türk - Inşallah şerefli insanlar incelerde taş ocağı gider yoksa satılık insanları gönderirlerse her şey kanuna uygun deyip geçer olan yine bize olur yerlerimiz heyecandan gidiyor beyler

Yanıtla . 0Beğen 06 Ağustos 10:36
05

Adnan küçük - ALLAH yardımcımız olsun

Yeter artık bu zulüm evimiz taş ocağı yolunda balkonda ne oturabiliyoruz nede balkona çamaşır alabiliyor. Bu taş ocağına sebeb olanların ALLAH BELALARINI Versin.

Yanıtla . 0Beğen 06 Ağustos 10:36
04

Veli Kanık - HALIDERE YE ALLAH YARDIM ETSİN

Arkadaşlar bu doğa katliamını görmek için Halıdereli olmak gerekmez Körfez'de gemi yolculuğu yaptıysanız bu doğa katliamını görmemenize imkan yok yerleşim yerlerine yakın oluşu ve yemyeşil ıhlamur ve kestane araçlarının nasıl yok edildiğini tarım alanlarının nasıl katledildiğini görmek mümkün.Ancak bunu bir tek iktidar partisinin mensupları görmüyor acaba buradan nemalanıyorlarmı dersiniz.

Yanıtla . 0Beğen 06 Ağustos 10:36
03

Fuat yılmaz - Teşekkürler Kocaeli gazetesine ve Halıdere halkının yanında olan CHP li milletvekillerine

Yanıtla . 0Beğen 06 Ağustos 10:36
02

Metin Erdebil - Halıdere'deki taşocağının kapatılmasını istiyoruz. Zulmün bitmesini istiyoruz. Güzelim belde mahvoldu. Bu zulümde kimin dahli varsa başta halıdereliler ile hellaleşmeden kabre girmesin.

Yanıtla . 0Beğen 06 Ağustos 10:36
01

KARTAL - TEŞEKKÜRLER KOCAELİ GAZETESİ VE KOCAELİ MİLLETVEKİLİ HAYDAR AKAR

Yanıtla . 0Beğen 06 Ağustos 10:36
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR