Cübbe törenini de ötekileştirdiler

Eğitim ve Bilim Emekçiler Sendikası (Eğitim-Sen), kuruluşunun 21. yılı nedeniyle Ramada Plaza İzmit Otel'de 'Eğitimin dönüşümü' adı altında panel düz...

Eğitim ve Bilim Emekçiler Sendikası (Eğitim-Sen), kuruluşunun 21. yılı nedeniyle Ramada Plaza İzmit Otel'de 'Eğitimin dönüşümü' adı altında panel düzenledi. Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca ile sendika üyelerinin katıldığı panelde konuşmacı olarak Eğitim-Sen Genel Merkez Örgütlenme Sekreteri İsmail Sağdıç, Eğitim Sen Uzmanı İlker Akçasoy ve Kocaeli Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Orkun Durmaz yer aldı. Panelin moderatörlüğünü ise sendika şube yönetim kurulu üyesi Nazlı Ulutepe üstlendi.

 

Kuruluş yıldönümünü her sene düzenlediği yemekli programla kutlayan Eğitim-Sen, geçen hafta akademisyenlere yapılan gözaltılardan dolayı programını iptal etmişti. Kutlama yapmayı tercih etmediklerini belirten Eğitim-Sen'li yöneticiler bunun yerine Türkiye'deki eğitimin dönüşümünün anlatıldığı bir panel düzenledi. Türkiye'de eğitimin ticarileştiğini belirten Eğitim-Sen Genel Merkez Örgütlenme Sekreteri İsmail Sağdıç, panelde yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Faşizan uygulamalara kim ses çıkarıyorsa onun başını ezmeye çalışıyorlar. Bunun en yakın örneği de akademisyenlerin gözaltına alınmasıydı.

 

Başlarına gelmedik kalmadı. Kocaeli'de 19 arkadaşımız sabah evlerinden ifade adı altına alınarak götürüldü. Bugün cübbe töreninde de iki arkadaşımız kıyafetlerini giyecekti. Bu arkadaşlarımızın sırası geldiğinde sahneye davet edilmediler, en sona bırakıldılar. En sonda da bu arkadaşlarımıza sıra geldiğinde rektör onları izlemeden salondan ayrıldı. Yapılanı kınıyorum. Basit gibi görünse de bu ötekileştirmedir."

Eğitim Sen Uzmanı İlker Akçasoy ise AKP'nin iktidara geldiğinden günümüze kadar eğitimde yapılan dönüşümler üzerine bir konuşma yaptı. Akçasoy, şunları söyledi: "2002'de AKP iktidara geldiğinden bugüne 5 tane milli eğitim bakanı değiştirdik. Artık bir faşizm koşulların yaşadığımız bir Türkiye'ye girdik. Dolayısıyla otoriterleşme diye tanımladığımız süreç AKP'nin siyasal iktidarı tek elde tutmasıyla yakından ilgili oluyor. En kritik açıklama 2009 yılında Hüseyin Çelik görevini devrederken geldi.

 

Çelik, eğitim sistemi otomatik pilota bağlanmıştır demişti. Bakan kim olursa olsun işleyiş istedikleri gibi devam edecekti. Okulların doğrudan polislerin kontrolü altında olması da AKP'nin nereye gitmek istediğinin göstergesiydi.  Bu projenin kökleri İstanbul'da küçük dedektif çalışmalarıyla atıldı. AKP öğrencilere ihbar kültürünü yerleştirmek istemişti. 2007­2008 yılında atılan bu tohumlar okul polisi projesi olarak karşımıza çıktı."

 

Akçasoy, okuldaki din dersleri dışındaki derslerin de dinselleştirmeyi hedeflediğini söyleyerek, "Dinselleştirmeyi sadece din dersiyle algılamamak gerekir. 4+4+4 sistemiyle müfredata yeni din dersleri geldi. 'Peygamber efendimizin hayatı' isimli ders geldi. Sonrasında Meclis'te de sordular hangi peygamber' diye. Başka inanışta olanları bunları zorunlu hale getirdiler. Tarih, felsefe ve diğer derslere bakın, müfredatın kendisini zaten dinselleştirme üstüne kuruludur" dedi. Nuri AKÇAHARMAN

21 Ocak 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR