Klimaları doğru kullanıyor muyuz?

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Gebze Temsilciliği, bunaltıcı sıcaklardan korunmak için kullandığımız klimaların seçimlerinin ve kullanımlarının doğru...

BÜYÜT

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Gebze Temsilciliği, bunaltıcı sıcaklardan korunmak için kullandığımız klimaların seçimlerinin ve kullanımlarının doğru yapılmaması halinde görevlerini iyi yapamayacaklarını ve birtakım hastalıklara zemin hazırlayabileceği konusunda uyarıda bulundu.

MMO Gebze Temsilcilik tarafından yapılan açıklamada vatandaşlar klima satın almadan önce yetkili satıcılara giderek keşif talep etmeleri konusunda uyarıldı. Temsilcilik Başkanı Çetin Temel, "Keşif sonucunda iki önemli konuya açıklık getirilir; birincisi klimanın en verimli şekilde çalışması için nereye monte edilmesi gerektiğinin belirlenmesidir ki mekanın şekli, duvar özellikleri gibi faktörler bu konuda sınırlayıcı olabilirler.
MONTE EDİLMESİ
İkincisi ise hangi kapasitedeki ürünün monte edileceğinin belirlenmesidir. Olması gerekenden daha düşük kapasitedeki bir klima sürekli çalışma ihtiyacı duyarak fazla elektrik sarf edecektir, daha yüksek kapasitedeki bir klima ise maliyetinin yüksek olmasının yanında, ortamı beklenenden kısa sürede istenen sıcaklığa getirmekle birlikte sıkılıkla dur-kalk yaparak kompresörün ömrünün azalmasına ve yine fazla elektrik sarfiyatına sebep olacaktır."
KLİMA TİPİ
Temel, klimaların en çok elektrik sarfiyatını dur-kalk sırasında yaptıklarını belirttikten sonra klima tipi seçerken "inverter" diye tabir edilen, satın alma fiyatları yüksek olmasına rağmen enerji sarfiyatı düşük olan klimaların tercih edilmesinin vatandaşın faydasına olacağı konusunun altını çizdi. Klima seçiminde bir diğer önemli parametrenin enerji verim oranı olduğuna dikkat çeken Temel, bu oran ne kadar yüksekse elektrik sarfiyatının o kadar düşük olacağını ve ürünlerin üzerine yapıştırılan etiketlerde ya da klima broşürlerinde bu bilginin yer aldığını belirtti.
PERİYODİK BAKIM
Klimaların periyodik olarak -özellikle yaz sezonu başlarında- bakım ve kontrollerinin yaptırılmasını tavsiye edilen açıklamada, bu hizmetin klima servislerinden talep edilebileceğini belirttikten sonra klima içerisinde bulunan filtrelerin temizliğinin ise kullanma kılavuzlarında belirtilen şekilde bizzat kullanıcı tarafından kolaylıkla yapılabileceğini ekledi. Filtre temizliğinin yapılmamasının birtakım hastalıklara zemin hazırlayacağı konusunda da uyarıda bulundu.

17 Temmuz 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR