Güç: Haklarınızı öğrenin

      Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Uğur Güç ve İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin davetlisi ol...

BÜYÜT

 

 

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Uğur Güç ve İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin davetlisi olarak önceki gün ilimize geldi. Kocaeli Basın Müzesi’nde yerel basın mensupları ile bir araya gelen Güç, sendikanın yeni dönem çalışmalarından, yerel basın kuruluşlarında çalışan basın mensuplarına verdikleri değerden ve sendikalı olmanın öneminden bahsetti.

 

KOCAELİ’Yİ ÖNEMSİYORUZ

5953 sayılı Basın İş Kanunu’nun basın mensuplarına tanıdığı haklardan bahseden Uğur Güç, yerel basının yaygın ve güçlü olduğu kentlerden biri olan ilimize ayrı bir önem verdiklerini söyleyerek, “Kocaeli’de azımsanamayacak bir basın mensubu kitlesi var. Sendika olarak Kocaeli’yi önemsiyoruz. Yerel medyanın Kocaeli’de çok güçlü olduğunu düşünüyoruz. Bir ülkedeki özgür gazeteciler varsa o ülke tamamen özgür demektir” dedi.

 

BİR DE ‘S’ EKLEDİK

Sözlerini sürdüren Güç, “Bugüne kadar sendikamızın kimi yönetimleri maalesef yerelde çalışan arkadaşlarımızın sorunlarına tam anlamıyla eğilemedi. Biz yönetimi devraldıktan sonra ilk adımı yerelde attık ve 5 N 1 K olan gazeteciliğin temel unsurlarına bir de ‘S’ ekledik. Çünkü biliyoruz ki sendika yoksa, gazeteci de yok. Biz TGS olarak 1952’den beri sendikal mücadeleyi veren bir kuruluşuz. Sendika olarak basın mensuplarının uğradıkları hak kayıplarını en aza indirgemek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

ORTAK ÇALIŞMALAR

“Çalışanlar bir araya gelmezse yavaş yavaş bütün haklarını kaybedeler” diyen Güç, “Sendikalar birlik olmanın adresidir. En kötü sendikada bile örgütlü olmak, örgütsüzlükten iyidir. Kocaeli, TGS’nin öncelikli hedefleri içerisinde yer alıyor. Kocaeli’de 30 üye rakamına kısa süre içerisinde ulaşacağız ve burada bir temsilcilik açabileceğiz. Temsilcilik açıldığında daha da hızlı ilerleyeceğimizi düşünüyoruz. Artık bu kentte gazetecileri önemseyen bir sendika var” dedi.

 

MÜZEYİ GEZDİLER

Son olarak Uğur Güç, “Biz sendika olarak, gazetecilerin mesleklerini ve birbirlerini önemsemesini istiyoruz. Mesleğini ve meslektaşını tanıyan, bilen ve değer veren gazeteci ‘birlik’ olduğunda kazanacaktır. Öteki türlü, patronların istediği kadar sürer meslek yaşantımız sürekli kurum değiştirir, yasal haklarımızı dahi alamadan yaşlanırız” diyerek sözlerini bitirdi. Toplantının ardından Uğur Güç ve Gökhan Durmuş, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Çetin Gürol ve gazeteciler ile birlikte basın müzesini gezdi.

06 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR