Sağlıklı yaşam için yürüdüler

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Üniversitesi işbirliğinde hayata geçirilen ‘Sağlıklı Beslenme ve Egzersiz Dostu Kocaeli Progr...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Üniversitesi işbirliğinde hayata geçirilen ‘Sağlıklı Beslenme ve Egzersiz Dostu Kocaeli Programı Tanıtım Toplantısı’ önceki gün gerçekleştirildi. Program sonunda protokol üyeleri, vatandaş ile birlikte yürüyüş yaparak örnek bir davranış sergilediler

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Üniversitesi işbirliğinde hayata geçirilen ‘Sağlıklı Beslenme ve Egzersiz Dostu Kocaeli Programı Tanıtım Toplantısı’ önceki gün Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu’nda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün de katılımıyla gerçekleştirildi. Programa ayrıca; Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Vali Yardımcısı Ali Sözen, AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Hatun, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı İlhan Tarkun, Kasımpaşaspor Teknik Direktörü Şota Arveladze ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“İLLER BAZINDA İLK”
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi Meslek Yüksekokulu’nun dans gösterileri ile devam etti. Ardından programla ilgili tanıtım yapmak üzere İlhan Tarkun ve Şükrü Hatun söz aldı. Türkiye’de iller bazında düzenlenen bu tür programın ilk olduğunu belirten Tarkun, obezite hakkında da bilgiler vererek, “Son verilere göre ülkemizde 7 milyona yakın diyabetli hasta var. Obezite ve diyabet artık herkesi tehdit ediyor” dedi.

“ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI”
Kocaeli’nin kimliğine sağlıklı kent kimliği kazandırmak amacıyla bu programı düzenlediklerini belirterek sözlerine başlayan Şükrü Hatun ise, “1 yıldır üzerinde çalıştığımız bu programı sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’de obezite konusunda önemli adımlar atıldı. Ülke programlarının başarısında Kocaeli’nin de örnek olacağını düşünüyoruz. Okul müdürlerine de önemli görevler düşüyor. İşbirliği içerisinde çalışarak sağlıklı bir yaşama kavuşmak için elimizden geleni yapacağız” ifadelerine yer verdi.

“AZ YEMELİYİZ”
Mutlu olmanın olmazsa olmazının sağlık olduğuna dikkat çeken Başkan Karaosmanoğlu, “Sağlığımızı kaybetmemeye önem verelim. Hareket olan yerde bereket olur. Haftada en az üç gün yürümeliyiz” dedi. Sonrasında söz alan Şota Arveladze ise yürümenin konuşmaktan çok daha kolay olduğunu dile getirerek, az yiyip çok hareket etmemiz gerektiğine dikkat çekti. Vali Ercan Topaca da sağlığımız korumak için çok hareket etmemiz gerek diyerek, “Bu programı bu mesajı vermek adına tertip ettik” şeklinde konuştu.

HALKLA BİRLİKTE YÜRÜDÜLER
Son olarak söz alan bakan Nihat Ergün de az yemek yeminin önemine dikkat çekerek, “21. yüzyıl bizi önemli fırsatlar yanında zor şartlarla da baş başa bıraktı. 21. yüzyıl maalesef bizi şişmanlatıp, hasta ediyor. Bizi hasta eden unsurlara karşı tedbir almalıyız. Bazı şeylerin kıymetini sonradan anlıyoruz. Yediğimizin yarısı kadar yiyip, yaptığımız hareketin iki katı kadar daha fazla hareket etmeliyiz” dedi. Konuşmalar sonrası ise diyetle zayıflayan kişilere ve sporcu başkan olarak seçilen Karaosmanoğlu’na hediyeleri verildi. Program protokolün halkla birlikte yürüyüşü ile son buldu.

04 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR