Abant İzzet Baysal Üniversitemiz’de yeni birim ve ünite açılışları gerçekleştirildi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma ve Uygulama Merkezi, Makroskopi Kabini ve Farmakogenetik Laboratuarı’nın açılışları, düzenl...

BÜYÜT

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma ve Uygulama Merkezi, Makroskopi Kabini ve Farmakogenetik Laboratuarı’nın açılışları, düzenlenen bir törenle gerçekleştirildi.
Açılış törenine Bolu Vali Yardımcısı Cemal Polat, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Rektörümüz Prof.Dr. Hayri Coşkun ve öğretim elemanları katıldı.
DENEY HAYVANLARI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ
Deney Hayvanları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin açılışında konuşan Merkez Müdürü Prof.Dr. Erol Ayaz, merkezin kurulma aşamaları hakkında bilgi verdiği konuşmasında “rektörlüğümüzün büyük desteğiyle teknik donanımı tamamladık ve 2011 Kasım ayında merkezin çalışma izni sertifikasını aldık”dedi.
1200 m² alanda kurulu olan merkezi, üç üretim odası iki operasyon ve birer reanimasyon, muayene karantina, ve laboratuardan oluştuğunu ifade ederek “merkezimizde şu anada bir doktora üç uzmanlık ve üç münferit olmak üzere 7 bilimsel çalışma devam ediyor. Alandaki bilimsel çalışmaların tamamına destek verecek teknik altyapıya sahip olan merkezimizden sadece ilimizden değil bölge illerindeki tüm araştırmacılar yararlanabilecek” diye konuştu.

Deney Hayvanları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin, daha önce sadece laboratuar olarak hizmet verdiğini hatırlatan Rektör Prof.Dr. Hayri Coşkun açılışta yaptığı konuşmada “Göreve geldikten sonra bu laboratuar bir araştırma merkezine dönüştürülmesi için gerekli çalışma ve yönetmelik hazırlıklarını hızlı bir şekilde tamamladık”dedi. Coşkun, üniversitemizde Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi kuruluş ilanının çok yakında resmi gazetede yayınlanacağını müjdeleyerek “Bu fakültemizle beraber tıp fakültesi ve diğer ilgili tüm birimler bilimsel araştırmalarında hizmete sunduğumuz bu merkezden azami şekilde faydalanabilecekler” diye konuştu.
Üniversitelerin bilim üretmek ve tüm dünya ile paylaşmakla görevli kurumlar olduğunu vurgulayan Coşkun, Deney Hayvanları Araştırma ve Uygulama Merkezi, Makroskopi Kabini, Farmakogenetik Laboratuarının hizmete girmesi ve burada yürütülecek çalışmaların bilimsel anlamda çok büyük önem taşıdığını kaydetti.
Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu ve Bolu Vali Yardımcısı Cemal Polat da yaptıkları konuşmada bilimin hizmetine sunulan bu yeni ünitelerin hayırlı olmasını dileyerek emeği geçenlere teşekkür ettiler.
MAKROSKOPİ KABİNİ
Tören kapsamında açılışı yapılan bir diğer ünite, Tıp Fakültesi bünyesindeki Makroskopi Kabini idi. Törene katılana heyete ünite ile ilgili bilgi veren Tıp fakültesi Patoloji Anabilim Dalı başkanı Prof.Dr. Fahri Yılmaz, “Fakültemizin özellikle patoloji alanında makroskopi kabinine ihtiyacı vardı. Rektörümüzün desteğiyle iki adet modern makroskobi kabinini temin ettik. Tıp ve Patoloji alanında kalite standartları çok önemli. Bu ünite ile fakültemizin kalite standartlarını artırdık” diye konuştu.
FARMAKOGENETİK LABORATUARI
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle üniversiteye kazandırılan Farmakogenetik Laboratuarı açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Akçahan Gepdiremen “Dört kişilik bir proje ekibiyle valiliğimiz rektörlüğümüzün desteğiyle ve yaptığımız proje, Kalkınma Ajansı Marka tarafından kabul gördü. Bugün en son teknoloji ürünü cihazlarla donanımlı böyle bir laboratuarı, Türkiye’de ilk Bolu’ya kazandırmış olduk” dedi.

İleri teknoloji ile donatılmış laboratuarda, hastaların ilaç tedavisine başlamadan önce yan etkileri minimuma indirerek ideal ilaç dozu belirlemeyi hedeflediklerini belirten Gepdiremen, “Burada yapılacak çalışmalarla kanser, kalp, psikiyatri, noroloji vb. hastalarında ilaç dozunu kişiye özel optimize edilmesini sağlayabileceğiz. Bu kalitede ülkemizde başka örneği olmayan bu laboratuarın üniversitemize kazandırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” diye konuştu.

Açılış programı, yeni ünitelerin incelenmesi ve verilen kokteylle son buldu.

24 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR