Limonlu su içmenin yararlarını biliyor musunuz?

Limonlu su içmenin sağlık açısından çok yararlı olduğu, kilo vermeye de yardımcı olduğu söylenegelmiştir. Bu yazıda limona atfedilenlerin ne kadarı d...

Limonlu su içmenin sağlık açısından çok yararlı olduğu, kilo vermeye de yardımcı olduğu söylenegelmiştir. Bu yazıda limona atfedilenlerin ne kadarı doğru ne kadarı efsaneden ibaret bilimsel kanıtlara dayanarak irdeleniyor.

 

Limonlu su içinde limon suyu ve/veya dilimleri olan sudur. İçine nane yaprağı, zencefil gibi ek tat vericiler de konabilir, herkesin kendi damak zevkine göre eklemeleri olabilir. Özellikle çok tercih edilen bir sabah içeceğidir çünkü ruh haline iyi geldiği, enerji seviyesi ve bağışıklığı desteklediği ve metabolizma için sağlıklı olduğu söylenmektedir.

 

İçine yarım limonun suyu sıkılmış bir bardak limonlu su günlük C vitamini ihtiyacının %25'ini karşılar. Eser miktarda folat ve potasyum da içerir. Fazla şeker içermeyen düşük kalorili bir içecektir. Yarım limon yerine yarım portakalın suyu eklense şeker miktarı ikiye katlar.

 

Limonlu su içmekle sonuç olarak su içilmiş oluyor. Su içmenin de kilo vermeye, zihni korumaya, sindirimi desteklemeye ve egzersiz performansını arttırmaya yaradığı da biliniyor.

 

Limonlu su antioksidan içerir

Limonlu su bitkilerde bulunan bir bileşik olan flavanoid içerir. Turunçgillerde bulunan flavanoidlerin antioksidan özelliklerinin yanında kan dolaşımına yararlı oldukları, insülin hassasiyeti ve diğer metabolik işlevlerde de faydalı olduğu bilinmektedir. Limondaki flavanoidler de oksidatif stresi azaltarak hücreleri korurlar.

 

Limonlu su böbrek taşı tedavisinde yardımcıdır

En sık rastlanan böbrek taşları kalsiyum oksalat taşlarıdır ve sitrat denilen bileşikle tedavi edilirler. İdrardaki sitrat miktarı arttırılırsa kalsiyumun başka bileşiklere bağlanarak taş oluşturması önlenebilir. Limonlu su çok miktarda sitrat içermektedir ve birçok çalışma bu açıdan böbrek taşı tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir. Potasyum sitrat desteğiyle birlikte limonlu su en etkili tedavi şeklidir. Potasyum sitratı tolere edemeyenler için limonlu su iyi bir alternatif terapidir.

 

Limonlu su içmekle ilgili yaygın efsaneler

 

1- İçerdiği lif kilo vermeye yardımcıdır.

Limonun içerdiği pektin lifi iştahı azaltıyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor. Ancak limonlu su eser miktarda pektin içerdiği için kilo vermeye faydası sade su içmekten fazla değil.

 

2- Vücudu alkalize eder.

Alkali diyet savunucularına göre yiyecek ve içecekler vücudu alkali veya asidik yapıyor, limonlu suyun da alkali yaptığı iddia ediliyor. Oysa yediklerimizle ve içtiklerimizle kanımızın da hücrelerimizin de pH'ı değişmez.

 

3- Limonlu su kanserle mücadele eder.

Bu iddia da alkali diyet efsanesinden çıkan bir görüş, kanser hücrelerinin alkali ortamda yaşayamayacağı düşüncesine dayanıyor. Kanser hücreleri asidik ortamı tercih ediyorlar ama araştırmalar alkali ortamlarda da gelişebileceklerini gösteriyor. Aynı zamanda kanser hücreleri kendi asidik ortamlarını oluşturuyorlar ve alkali gıdalar yemek bunu durdurmuyor.

 

4- Limonlu su temizler ve detoks yapar.

Su içmek atıkların idrar yoluyla atılmasını ve bağırsak hareketlerini düzenler ancak limonun içindeki herhangi bir madde bu süreci daha iyi hale getirmez. Aslında vücudu temizlediği ve detoks yaptığı iddia edilen yiyecek ve içeceklerin böyle bir işlevi olduğu doğru değildir.

 

5- IQ'yu (zeka) yükseltir.

Limonlu veya sade su içmek sabahları daha iyi odaklanmayı sağlayabilir ancak zekayı yükseltmesi mümkün değildir.

 

6- Doğal diüretik (idrar söktürücü) etkisi vardır.

Bu bir ölçüye kadar doğru, ne kadar çok su içerseniz o kadar idrara çıkarsınız. Limonun özel olarak idrar söktürücü bir etkisi yoktur.

 

Limonlu suyun zararı var mı?

Limonlu su son derece güvenli bir içecektir. Ancak limondaki asit zaman içinde diş minelerine zarar verebilir, bu da dişlerde çürümeye yol açabilir. Limonlu suyu kamışla içerek bu etkiyi bertaraf edebilirsiniz. Aynı zamanda limonlu su içtikten sonra ağzınızı çalkalayıp dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

 

Limonlu suyun sıcaklığı önemli mi?

Bu konu tartışmalıdır. Bazıları soğuk suyun daha fazla kalori yakılmasına yardımcı olduğunu savunurken bazıları da ılık suyun sindirim sağlığına yardımcı olduğunu söylüyorlar. Her ikisini de doğrulayan çalışma çok az. O nedenle istediğiniz sıcaklıkta içebilirsiniz.

 

Özet çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynak: https://authoritynutrition.com/lemon-water-benefits/ 

 


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR