CHP’de Akın istifa etti, yönetim düştü

Ömer Akın’ın CHP İl Yönetimi’nden istifa etmesinin ardından tüzük gereği yönetimin düşüp düşmeyeceği son günlerde parti koridorlarında konuşuluyor. Tü...

BÜYÜT

Ömer Akın’ın CHP İl Yönetimi’nden istifa etmesinin ardından tüzük gereği yönetimin düşüp düşmeyeceği son günlerde parti koridorlarında konuşuluyor. Tüzük gereği tek bir istifada dahi düşmesi gereken yönetim, aylar önce Erdin Onat’ın istifa etmesine rağmen toplanıyor. Bütün CHP’liler şimdi birbirine aynı soruyu soruyor; “CHP İl Yönetimi ne yapıyor?”

CHP İzmit İlçe Başkan adayı Ömer Akın’ın Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Yönetimi’nden istifa etmesiyle gündeme gelen il yönetiminin düşüp düşmeyeceği konusu birkaç gündür parti koridorlarında tartışılır oldu. Bu tartışmayalara son noktayı koyan CHP Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap’ın danışmanı, ilimizin Ankara’daki en etkili isimlerinden olan Tahsin Tarhan koydu. Tarhan, üye tam sayısının geçerli olduğunu ve tek bir istifa ile yönetimin düşeceğini belirtti.

ONAT’IN İSTİFASI İLETİLMEDİ Mİ?
Ömer Akın’la birlikte il yönetiminden bugüne kadar 2 kişi istifa etmiş durumda. Ancak Tahsin Tarhan’ın tüzüğe göre yaptığı açıklama kafaları daha fazla karıştırıyor. Tarhan yönetimden genel merkeze iletilecek tek bir istifa da yönetimin düşeceğini belirtiyor. Peki ilk istifa olan Erdin Onat’ın istifasıyla yönetim neden düşmedi? CHP’liler son günlerde özellikle bu soru üzerinde yoğunlaşıyor. Partililer birbirlerine “Acaba il yönetimi Erdin Onat’ın istifasını genel merkeze iletmedi mi” sorusunu soruyor.

AKIN’IN İSTİFASI NEDEN GECİKTİ
Öte yandan Ömer Akın’ın istifası da henüz genel merkeze iletilmiş değil. İl yönetim kurulu toplantısında istifa eden ve istifası yönetimce onaylanan Akın’ın istifasının genel merkeze fakslanması gerekiyor ancak il yönetimi bunu da geciktiriyor. İl yönetiminin Akın’ın istifasını genel merkeze iletmemesi kafalardaki soru işaretleri oluşturuyor. Son birkaç haftadır yönetim kurulu toplantılarına katılmayan Nilgün Bilen’in isminin yönetim kuruluna sunulan gündemlerde mazeretli üyeler olarak yer almaması da parti içerisinde ayrı bir sorun olarak görülüyor.

NİLGÜN BİLEN’İN DURUMU
Bilen’le ilgili durumu sorduğumuz il sekreteri Cihat Altunyuva, Nilgün hanımın üniversitede yoğun bir iş temposunda olduğunu bu yüzden yönetime mazeret bildirdiğini ve uzun süre toplantılara katılamayacağını bu sebeple de her toplantıda Nilgün hanımın isminin mazeretli üye olarak yazılmadığını söylüyor. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız kimi yönetim kurulu üyeleri ise Nilgün Bilen’le ilgili bir konunun toplantılarda konuşulmadığını söylüyor. CHP Parti Tüzüğü’nde ‘Birbirini izleyen üç olağan toplantıya geçerli bir mazereti olmadan katılmayan üyenin kurul üyeliği düşer’ ifadeleri yer alıyor.

YÖNETİM NEDEN DÜŞMÜYOR?
İlimizin genel merkezde, örgütler bazında en etkili ismi olan Tahsin Tarhan CHP Genel Merkezi’nin mevcut yönetim ve il başkanıyla hiçbir sorununun olmadığını ancak tüzüğün uygulanması gerektiğini söylüyor. Tarhan; “Mevcut yönetim istifa ile düşer. İstanbul örgütü iki defa düşmüştür. Ancak istifalar genel merkeze iletildikten sonra mevcut yönetim önce düşürülür sonra tekrar atanır” diyor. Peki il yönetimi ne yapmaya çalışıyor? İstifalar sümen altı mı ediliyor? İki istifa ve bir devamsız üye olmasına rağmen yönetim neden hala görevine devam ediyor? Bu sorularının cevabını bütün CHP’liler ve Kocaeli kamuoyu merak ediyor. CHP İl Yönetimi’nden konuyla ilgili en kısa zamanda bir açıklama bekleniyor.

13 Ocak 2012 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR