Vatandaş ‘dolandırıldım’ diyor, EVKUR yalanlıyor

EVKUR’a olan borçlarını EVKUR tarafından yönlendirildikleri kişilere ödeyen vatandaşlar, dolandırıldıklarını iddia ediyor. Mağaza tarafından aracı gös...

BÜYÜT

EVKUR’a olan borçlarını EVKUR tarafından yönlendirildikleri kişilere ödeyen vatandaşlar, dolandırıldıklarını iddia ediyor. Mağaza tarafından aracı gösterilen kişilere ödeme yapmalarına rağmen senetlerini hala alamayan vatandaşlar, EVKUR’a öfke kusuyor. Vatandaşlar haklarını aramak için mahkemeye başvururken, konunun muhatabı olan EVKUR’dan henüz tatmin edici bir açıklama yapılmadı

EVKUR’dan alışveriş yapan ve borçlarını ödemek isteyen Yusuf Ünel, EVKUR tarafından yönlendirildiği kişi tarafından dolandırıldı. Hakkını aramak için mahkemeye başvuran Yusuf Ünel'in davası iki yıldır sonuçlanmayı bekliyor. Bu konuda net bir bilgisi olmadığını belirten EVKUR'un Kocaeli Şubesi ise yaşanan olayı açıklayamıyor. Yusuf Ünel başından geçen olayları şöyle anlattı:
“EVKUR’dan alışverişimi yaptım. Belli bir miktar borcumu ödedim. Ancak maddi durumum sıkıştığı için borcumun kalan kısmını ödeyemedim. İşe girip maddi durumum düzeldikten sonra geriye kalan borcumu ödemek için EVKUR’a gittim. Bunun üzerine EVKUR, bu borcu tahsil etmesi için Emrah isimli bir kişiyi bana yönlendirdi. Ben de kişinin elinde kendi belgelerimi ve borç bilgilerimi görünce kalan borcumu ödedim. Ancak parayı alan bu kişi benden iletişimi keserek paralarla kaçtı.

SENEDİNİ ALAMADI
Yaşanan bu olay sonrasında şahısı şikayet etmek için Yarımca Karakolu'na gittim. Daha sonra EVKUR, “Bana yine borçlusun” diyerek Osman Köksal Kaya isimli ikinci bir kişiye yönlendirdi. Bu kişiye de kalan borcu tekrar ödedim. Ancak senetlerimi geri alamadım. İki kez borcumu ödememe karşın borç konusunda hala belirsizlik içindeyim” dedi.

EVKUR, İDDİALARI YALANLADI
Bu iddiaları yalanlayan EVKUR ise, borçlarını tahsil etmek için yıllardır çalıştıkları Osman Köksal Kaya isimli bir tahsilatçının olduğunu belirtti. Kocaeli EVKUR Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı Şaban Yetkin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bizim EVKUR olarak borçları almamız için özel tahsilat yapan kişiler ayarlıyoruz. Bunlar bizim onlara verdiğimiz borç bilgileri ve adres bilgileri ile işlemlerini tamamlıyorlar. Bu konuda gelen şikayetler genellikle borcunu ödemek istemeyen vatandaşlar tarafından geliyor. Bize de bu konuda hiçbir şekilde dava ya da şikayet gelmedi. Ayrıca bizler hiç kimseye müşterilerimizin bilgilerini vermiyoruz. Osman beyden önce burada paraları tahsil eden Emrah isimli kişinin yaptığı bu hatayı EVKUR için genellememeliyiz” dedi.

BORÇLU GÖRÜNÜYOR, SENEDİNİ ALAMIYOR
Diğer bir yandan konu ile ilgili bilgi almak için gittiğimiz EVKUR mağazasından alışveriş yapan ve yine benzer bir konuyla alakalı şikayetçi vatandaşlarla karşılaştık. 70 yaşındaki bir kadın müşteri, şikayetini şöyle anlattı. Fırın almak için EVKUR mağazasına giden bir bayana tam donanımlı bir fırın vereceklerini bu yüzden de ilk önce senedi imzalaması gerektiğini belirttiler. Senedi imzalayan kadına sonrasında ise eski model bir fırın vermeyi teklif eden mağaza yetkililerinin tavrı üzerine senedi iptal ettirmeye çalışan vatandaşın 6 aydır senedi almaya çalıştığı öğrenildi. Senedi alamadığı için borçlu gözüken vatandaşın evine de sürekli ihbarname geldiği öğrenildi. mağazada karşılaştığımız ve benzer bir şikayetten yakınan bir başka müşteri ise borcunu günü gününe ödemesine karşın 6 aylık borcunun göründüğünü belirtti.

“ŞİKAYET ETMELİLER”
Baro Başkanı Tamer Solakoğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Borçlarını ödeyen ancak senetlerini geri almayan vatandaşlar senetlerini alabilmek için ilk önce ihbarname çıkarmalı ve işyerinden senedini talep etmeli. Eğer bu işlem gerçekleşmezse senet tespit davası açılmalı. Borçlarının olmadığını tespiti davasında vekalet verilen avukat eğer isteklerini yerine getirmiyorsa bunun için yapacakları iki şey var. Birincisi Kocaeli Baro Başkanlığı’na gelerek şikayet başvurusunda bulunmalı. İkinci ise Cumhuriyet Başsavcılığına giderek şikayet etmeli” dedi.

25 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR