Karamürsel'de Barbaros Denizcilik Fakültesi açılıyor

Ziyarette Osmanlı’nın Denizcilik Donanmasının bulunduğu Karamürsel’e dört yıllık bir denizcilik fakültesinin yapılmasını görüşen Rektör Prof. Dr. Sad...

Ziyarette Osmanlı’nın Denizcilik Donanmasının bulunduğu Karamürsel’e dört yıllık bir denizcilik fakültesinin yapılmasını görüşen Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Dereköy’de fakültenin yapılabileceği yerlerde incelemelerde bulunmuşlardı.

Yapılan çalışmalar neticesinde Kocaeli Üniversitesi Yıldız Bilge Barbaros Denizcilik Yüksekokulu’nun fakülteye dönüştürülmesi, böylece Karamürsel’de Denizcilik Fakültesi’nin kurulması adına ilk adım atıldı. Kocaeli Üniversitesi’nin bu konuda Yükseköğretim Kurulu’na yapmış olduğu başvuru Ankara’da yapılan YÖK Yürütme Kurulu toplantısında kabul edildi. Bu ilk ve önemli aşama ile üniversitemizin 15. fakültesi olacak Denizcilik Fakültesi’nin de kurulması adına önemli bir adım gerçekleşmiş oldu.

 

REKTÖR: KARAMÜRSEL’İN ÇALIŞKAN BAŞKAN’I VAR

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, yaptığı açıklamada Meslek Yüksek Okullarının şehirlere açılan kapılar olduğunu belirterek, “Karamürsel, Türkiye’nin nadide ilçelerinden biri. Çok çalışkan bir belediye başkanı var. Üniversiteye gönül vermiş belediye başkanımızın girişimleriyle, Allah kısmet ederse Barbaros Denizcilik Yüksek Okulumuz Fakülte olacak. Fakat Meslek Yüksek Okullarımız ara eleman yetişmesi amacıyla devam edecek. Benim kapım her zaman açık, üniversitede hizmet etme noktamız halka hizmet hakka hizmettir” dedi.


KARAMÜRSEL’E FAKÜLTE GELİYOR

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ise yaptığı konuşmada “Karamürsel’de okulumuz 1995 yılında kuruldu ve o günden bugüne iki yıllık bir eğitim programı uygulanıyordu. Daha sonra 2007 senesinde Barbaros Denizcilik Yüksek Okulu olarak dört yıllık bir programa geçildi. Ama asıl hedefimiz olan fakülteye kavuşmaktı. Sayın hocalarımızın katkısı,  Bilim ve Sanayi Bakanımız Sayın Fikri Işık’ın da desteğiyle, Sayın Rektörümüz ve Senatomuzun onaylamasıyla artık Barbaros Denizcilik Yüksek Okulu değil, Barbaros Denizcilik Meslek Fakültesi olarak bundan sonraki eğitim hayatımıza devam edeceğiz. Bu bizim için büyük bir başarı, gelecekte Karamürsel gibi bir ilçemizde, Karamürsel Alp’in Kaptan-ı Deryanın memleketinde denizcilik fakültesinin olması benim için ayrı bir mutluluk” dedi.

22 Ekim 2015 Kocaeli- Eğitim


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR