NCITY AVM’nin yangın raporu açıklandı

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, önceki akşam NCITY yangını sonrasında hazırladıkları raporu sundu. Çarpıcı tespitlerin yer aldığı rapora göre, NCITY AVM...

BÜYÜT

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, önceki akşam NCITY yangını sonrasında hazırladıkları raporu sundu. Çarpıcı tespitlerin yer aldığı rapora göre, NCITY AVM hiçbir yönetmeliğe uymamış

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, önceki akşam oda binasında düzenlediği basın toplantısında NCITY yangını raporunu açıkladı. Toplantıya; TMMOB İl Koordinasyon Kurulu üyeleri Gültekin Keskin, Hasan Yitim, Selçuk Karstarlı, Yalçın Ergen, Soner Biçer, Hakan Özkum, Arsal Arısal, Tolga Çetin, Nilgün Özcan, Serhat Boztaş ve Esra Beyazıt katıldı. Raporu açıklayan Hasan Yitim, “NCITY AVM acil durumlarda sadece çalışanların tahliyesi için bile gerekli özelliklere sahip olmadığı gibi, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’in zorunlu kıldığı özellikleri de taşımamaktadır” dedi. Yitim, hazırladıkları rapor sonucunda hiçbir yönetmeliğe uymayan NCITY AVM’nin ruhsatsız olduğunu da kaydetti.

İZMİT BELEDİYESİ CEVAP BİLE VERMEMİŞ
Oramiral Salim Dervişoğlu Caddesi Fuar Yanında bulunan NCITY Alış Veriş Merkezi’nde 15 Ocak tarihinde saat 02:30 civarında başlayan ve söndürme çalışması 4-5 saat süren büyük bir yangın meydana gelmişti. Yangın sonrasında TMMOB olarak 6 kişilik bir inceleme heyeti oluşturuldu ve rapor hazırlandı. Rapor sonuçlarını açıklayan Yitim, yerinde yapılan incelemelerin ardından ayrıntılı bir rapor oluşturmak için İl Koordinasyon, İzmit Belediyesi’nden yapıya ait proje ve ruhsat kopyalarını, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesinden ise binanın yangın raporu ve inceleme tutanaklarını istediklerini ancak İzmit Belediyesi’nin yaptıkları başvurulara olumlu ya da olumsuz herhangi bir cevap vermediğini kaydetti.

HİÇBİR YÖNETMENLİĞE UYGUN DEĞİL
Yitim, raporda NCITY AVM yangınında tespit edilen eksikliklere yer verdiklerini belirterek, “Bu eksikliklere rağmen binanın ruhsatlandırılmış olması ve yıllardır kent halkının yoğun biçimde bu binayı kullanıyor olması, kent halkının aslında ne kadar büyük tehlikeler ile iç içe yaşadığının da göstergesi olmuştur. Başta kentimizi yöneten kurum ve kişiler olmak üzere herkesin üzerine düşen sorumlulukları bir kez daha gözden geçirmesi gerektiği aşikârdır. Zira söz konusu bina acil durumlarda sadece çalışanların tahliyesi için bile gerekli özelliklere sahip olmadığı gibi, Binaların Yangından Korunması hakkında Yönetmelik’in zorunlu kıldığı özellikleri de taşımamaktadır. Binanın inşasında yangın algılama ve söndürme sistemleri ilgili yönetmelik ve standartlara uygun yapılmadığı gibi, mimari yapısı, tahliye için gerekli kılavuz işaretlemeleri ve aydınlatmaları yeterli sayı ve özelliklerde yapılmamıştır. Bina havalandırma sistemi, merdivenler ve kaçış yolları Binaların Yangından Korunması hakkında Yönetmelik’in ilgili maddelerine uyulmaksızın yapılmış. Hatta acil kaçış (yangın) merdivenlerinin çıkış kapıları kilitlendiği tespit edilen hususlar arasındadır” dedi.

NASIL RUHSAT VERİLDİ?
Yitim, açıkladıklarını göz önüne alındığında NCITY AVM’nin nasıl ruhsatlandırıldığı konusunda ise “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik”’in 1. maddesinde ve madde 5’te “Projeler, diğer yasal düzenlemeler yanında, yangın güvenliği açısından yönetmelikte öngörülen şartlara uygun değilse binaya yapı ruhsatı verilmez.” ifadesine yer verilmiştir. Bu yangın, kentimizdeki AVM’lerin, hastanelerin, kültür merkezlerinin, okulların, kamu binalarını, otoparkların, otellerin v.b. yapıların benzer eksikliklerle kullanıldığını düşündürmektedir. Bunların yanı sıra “Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik”in kamu can güvenliğini tehlikeye atan maddelerle dolu olduğu bu yönetmelikte özellikle yangın algılama ve uyarma sistemleri kurulumu konusunda sınırlandırmaya gidilmesinin ya da bazı binalara muafiyet getirilmesinin can güvenliği açısından çok büyük riskler oluşturulduğu ifade edilerek, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odamız tarafından dava edilmiş olmasına ve Danıştay 10.Dairesi’nde görülen davanın EMO lehine sonuçlanmasına rağmen 09 Eylül 2009 tarihinde ilgili yönetmeliğin bazı maddelerinde değişiklik yapılmış ancak dava konusu olan maddelerde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır” dedi.

“YİNE RUHSATSIZ DEVAM EDECEK”
Yitim, NCITY AVM’nin yeniden inşa edilmeye başlandığını yine ruhsatsız bir şekilde tamlayacaklarına dikkat çekerek, “Hali hazırdaki yönetmelik ile sağlık tesisleri ya da insanların yoğun olarak bulunduğu yeme, içme, eğlence mekanları ile endüstriyel tesisler gibi bir çok bina otomatik yangın algılama sistemlerinde sınırlamalar getirilerek, bu tür binalar yangın güvenliği önlemlerinden yoksun bırakılmıştır. TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu olarak, bu yangından tüm ilgili tarafların dersler çıkarması gerektiği düşüncesindeyiz. Can kaybına neden olacak kazaların önüne geçmek elimizdedir. İlimizde bulunan çok sayıda alışveriş merkezi, hastane, okul, kamu binası gibi binaların yeniden incelenmesi, yangın ve acil durum açısından eksiklerinin giderilmesi gerekmektedir. Bu eksiklerini tamamlayıncaya kadar ticaret amaçlı binaların kullanılmasına engel olunmalıdır. Aksi halde meydana gelecek olumsuz sonuçlardan yerel yöneticiler büyük ölçüde sorumlu olacaktır” dedi.

06 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR