“Yasalara caydırıcılık gözüyle bakmak lazım!”

İl Tütün Kurulunun toplantısı Valilik binasındaki 100. Yıl toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda Kocaeli Halk Sağlığı Müdürü Dr. M. Melih Ka...

BÜYÜT

İl Tütün Kurulunun toplantısı Valilik binasındaki 100. Yıl toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda Kocaeli Halk Sağlığı Müdürü Dr. M. Melih Kaştı ilimizde tütün ve tütün ürünleri ile mücadele çalışmaları hakkında bilgi verdi.


Valilik 100. Yıl toplantı salonunda gerçekleştirilen İl Tütün Kurulu’nun toplantısında konuşan
Yeni çıkan Tütün Yasası ile ilgili farkındalık yaratmak ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermek amacıyla bir arayan gelen İl Tütün Kurulu dün Yüzüncü Yıl Toplantı salonunda bir araya geldi. İnegöl Kaymakamlığı’ndan atanan Vali Yardımcısı Aziz İnci’nin başkanlığını yaptığı kurulda Kocaeli Halk Sağlığı Müdürü Dr. M. Melih Kaştı sunum yaptı. Yapılan denetimler ile kongre ve eğitim çalışmalarının anlatıldığı toplantıda denetimler sırasında karşılaşılan sorunlar anlatıldı. Kaştı sunumunda karşılaştıkları sorunların başında cezalarını ödemediklerini belirterek, “Karşılaştığımız en büyük sorunlardan biri de ceza kestiğimiz kişilerin bize ‘Neden ben?’ demesi. Bizzat ben tanık oldum, ‘Niye falancaya kesmiyorsun da bana kesiyorsun?’ diyorlar. Biz belirli kişilere, belirli firmalara değil, değerlendirmelerimizi şikayet üzerine veya genel olarak uygulamaktayız, kimseyi hedef almıyoruz” dedi. Kaştı, haziran ayında çıkan yasaya göre, iş yerlerine kapatma cezası da verebileceklerini söyledi.
VALİ KONUYU ÖNEMSİYOR
Kurulda ilk sözü alan Vali Yardımcısı Aziz İnci, “4207 sayılı tütün ürünlerinin kontrolü hakkındaki kanunda yakın zamanda değişiklik yapıldı. Vatandaşlarımızın bu konuda bilgisi yok. Yıllardır çalıştığımız yasayla ilgili farkındalığı geliştirmek, hem de yeni yapılan yasayı kamuoyuna tanıtmak amacıyla toplanmış bulunuyoruz. Valilik olarak bu konuyu çok önemsiyoruz, belediyelerimizden, eğitim kuruluşları ve sağlık kuruluşlarından hatta üniversitelerimizden, meslek odalarında, sivil toplum kuruluşlarından büyük destek bekliyoruz. Sayın vali bu konuyu önemsiyor, kendisi başkanlık edecekti fakat programda değişiklik oldu” diye konuştu.
6 SANİYEDE “1” KİŞİ ÖLÜYOR
İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Melih Kaştı, “Dünyada 6 saniyede bir kişinin ölümüne neden oluyor. Zararlarının biliyor olmasına rağmen arkasında sermayenin olması nedeniyle üretimi devam ediyor. Bu duruma karşı ilk yasal düzenleme 1996 yılında başladı. 2009 yılında yapılan ek düzenlemelerle kapalı alan ve araçlarda kullanımı yasaklandı. 2011 yılında ceza verme yetkisi mahalli amirliklere verildi. Haziran ayında yapılan yasa ile de özel araçlarını sürücü koltuklarında da sigara içilmesi yasaklandı. İşletmelerde de işyeri kapatma cezaları getirildi. Kapalı alan tarifine göre alanın yüzde 51’inin açık olması gerekiyor” dedi.
SEMPATİK OLMAK GEREKİYOR
Kurulda konuyla ilgili olarak yaptığı çalışmaları anlatan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, “Tıp Fakültesi’ne girdiğimden beri insanları sigaradan korumak için mücadele veriyorum. Bunu yapmak için sempatik olmak gerekiyor. Sabır isteyen bir iş. İnsanların hepsini mutlu ederek bunu yapmamız lazım. Burada amaç kanunlarla insanlara ceza keserek bu sorunu halletmeye çalışmak değil. Biliyoruz ki kanun gelmeden önce sigara içmeyenlerin kapalı ortamlarda sigara içilmesine karşı olması noktasında karşı çıkışları kabul görmüyordu fakat getirilen kanunlarla çok güzel gelişmeler yaşandı. Yasalara caydırıcılık gözüyle bakmak lazım” dedi.
TOPLAM KESİLEN CEZA 437 BİN 460 TL
Sunumda işyerleri için 1187 ile 5943 TL arasında, şahıslar için ise 88 TL para cezası uygulandığı, denetimi yapan kişilerin kendi yakınlarını denetlememesi için çapraz denetim yapıldığı belirtildi. Kocaeli’de 56 sağlık çalışanı, 46 polis, 41 zabıta, 16 askeri personel ile yapılan denetimlerde uydu bağlantılı Tablet PC’ler kullanıldığı belirtilirken denetimler boyunca bu zamana kadar 437 bin 460 ceza kesildi

14 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR