ODTÜ-KYÖD, demokratik bir okul kültürünü benimsiyor

ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel KYÖD Okulları,  Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı tarafından 30 dönümlük bir alan üzerine yaptırıldı. 1999-2000 döneminde öğren...

BÜYÜT

ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel KYÖD Okulları,  Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı tarafından 30 dönümlük bir alan üzerine yaptırıldı. 1999-2000 döneminde öğrenime başlamış olup, idari ve mali yapısı Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı Eğitim Hizmetleri İktisadi İşletmesi tarafından, eğitim hizmetleri de ODTÜ Geliştirme Vakfı'nın danışmanlığında yürütülmekte.

 

Okul olarak temel amaç;

Öğrencilerin akademik gelişimlerini sağlamanın yanı sıra, onların sosyal, psikolojik ve bedensel gelişmelerinde de etkin bir rol üstlenerek destekleyici olmak.  Bu doğrultuda her sınıfa ayrılmış dersliklerin yanı sıra Bilgisayar, Matematik, Fen, İngilizce Laboratuvarları, Kütüphane, Görsel Etkinlik Odası, Resim – İş, Müzik ve Drama Derslikleri de yer almakta. Öğrencilerin her sınıf düzeyinde yeterli bilgi ve beceri ile donatılması sağlanarak, bir üst öğretim programına hazırlanması çalışmaları yapılmakta.

 

Bölgemizde KALDER’den mükemmellikte yetkinlik ödülünü alan tek özel okulu;

Okulun KALDER ile tanışması kalite konusunda uzman ve bu konuda nitelikli çalışmalar yapan velilerin sayesinde oldu.2005 yılından itibaren okulun esnek, katılımcı yapısı karşısında kalite işine gönül vermiş velilerin kalite yolculuğuna okulun adım atmasını sağladı.

 

Hedef sürekli gelişim ve yenileşim.

Okulun bulunduğu bölgede yaptığı farklı uygulamalarda ezber bozan bir konumda oldu. Okulun öğrencileri bilgi, beceri, duygu ve davranışları ile bir bütün olarak kabul edip, geleneksel ve kalıplaşmış program anlayışı ile eğitim-öğretim etkinliklerinin yerine yaratıcı, yenilikçi ve özgün bir eğitim programı uygulanıyor. ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel KYÖD Okulları misyon olarak; öğrencileri, bireysel farklılıklarının önemsendiği bir ortamda; Atatürk ilkeleri doğrultusunda, çağdaş yaşamın gerektirdiği bilgi, beceri ve değerlerle donatarak paylaşımcı, katılımcı, sorgulayan, yapıcı, yaratıcı, kendini yenileyen ve özgüveni gelişmiş gençler olarak yetiştirmeyi amaçlamakta.

 

YAPARAK- YAŞAYARAK ÖĞRENME

ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel KYÖD Okulları’nda öğrencilerin öğrenme ortamında aktif rol oynayarak, düşünen, yaratan, üreten bireyler olmasını sağlayan öğrenci merkezli öğrenme ortamları yaratılmaktadır. Öğrencilerin hazır bilgiler sunularak yapılan ezberci öğretimle değil, yaparak- yaşayarak öğrenmesi amaçlanmakta ve buna yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Çağdaş yaşam için ön koşulu olan yabancı dili, interaktif bir ortamda kazandırmayı hedef olarak belirleyen okulda öğrencilerin öğrendikleri yeteneklerini sergileme olanağı bulmalarını sağlamak amacıyla farklı sınıf düzeylerinde İngilizce gösterileri düzenlenmekte.  

 

ODTÜ KYÖD’ÜN MATEMATİK BAŞARISI

ODTÜ GV Özel KYÖD Ortaokulu öğrencileri uluslararası alanda büyük bir başarıya imza attılar. Matematik Projeleri Kulübü’nde yer alan öğrenciler Nisan ayında Purple Comet! Math  Meet Yarışması’na katıldılar. 20 soruluk sınavı 60 dakikada yanıtlayarak tam bir takım çalışması sergileyen öğrenciler kendi kategorilerinde yarışmaya katılan tüm okullar arasında 59., Türkiye’den katılan okullar arasından 5. olmuşlardır.

Mayıs ayında Kanada’da bulunan Waterloo Üniversitesi tarafından düzenlenen Gauss Matematik Yarışması’na katılan 10’ar kişilik 7. ve 8. sınıf öğrencileri 25 adet İngilizce Matematik sorusunu 1 saatlik sürede yanıtlayarak hem dil hem de matematik becerilerini geliştirme fırsatı bulmuşlardır. 7. sınıf öğrencilerinden Meltem Telli kendi takımında birinci olmuştur. 8. sınıf öğrencilerinden Mert Özbay soruların hepsini doğru yanıtlayarak kendi takımında birinci olmuş ve sınav sonuç kitapçığında isminin yayınlanmasına hak kazanmıştır.

 

Okulun sınav konusuna bakışı,

Öğrencilerin küçük yaşlardan itibaren sınav-not kaygısına sürüklemeden onların öğrenmesi öğrenme becerilerini geliştirmek araştırıcı, sorun çözücü ve yaratıcı niteliklerini arttırmak temel hedef.  Okulda ODTÜ Ankara Merkez Okulu tarafından tüm ODTÜ Okullarında öğrencilerin ünite içerisindeki eksikliklerini belirlemek amacıyla Genel Değerlendirme Sınavları uygulanmakta. Sınav sonuçları ODTÜ Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından değerlendirilmekte ve ihtiyaç doğrultusunda akademik başarıyı destekleme programı uygulanmakta.


ODTÜ KYÖD 2013 SBS Başarısı...

Kurulduğu günden bu güne öğrencilerini bilim, sanat ve kültür alanlarında donanımlı, araştıran, kendine ve topluma saygılı, özgüvenli bireyler olarak yetiştirmeyi hedefleyen ODTÜ KYÖD Okulları 2013 SBS sınavında SBS puan türünde Kocaeli birincisi oldu. 


ODTÜ KYÖD 2014 TEOG Başarısı...

Anasınıfından 8. Sınıfa kadar eğitim öğretim alanında hizmet veren ve öğrencilerin öğrenme ortamında aktif rol oynayarak, her öğrencinin bireysel başarısını üst seviyeye çıkarmayı hedefleyen ODTÜ-KYÖD bu senede TEOG Sınavlarında İZMİT BİRİNCİSİ olarak başarısını devam ettirdi.

TEOG Sınav sonuçlarında okul ortalaması 458,212 olup, bu yılki mezun öğrencilerinin hem Türkiye hem de Kocaeli genelinde; % 87’ sinin yüzdelik dilimi % 10’un altında olmasından dolayı haklı bir gurur yaşamakta.

 

SOSYAL VE KÜLTÜREL BAŞARILAR

Buse GÜNDÜZ “Bu Benim Eserim " yarışmasında, Bölge Bilim Kurulundaki elemeyi geçerek Bölge Sergisine katılmaya hak kazandı.

ODTÜ Geliştirme Vakfı İlköğretim Okulları arasında Fen ve Teknoloji dalında yapılan Eureka Bilimsel Proje yarışmasında;

Nurşah Terzioğlu ve Rabia Gül Aydın’ın yönettiği “Sanayileşmenin Su Kirliliğine Etkisi” projesi mansiyon ödülüne layık görüldü.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu Küçük Erkekler Basketbol İl Şampiyonasında  okulun basketbol takımı zorlu geçen şampiyonanın ardından Kocaeli il üçüncüsü oldu.

Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü ve Okul Sporları İl Temsilciliğinin ortaklaşa düzenlediği KÜÇÜK KIZLAR ve KÜÇÜK ERKEKLER TENİS müsabakalarında ODTÜ KYÖD Ortaokulu çifte sevinç yaşadı.

 

ÇEVRE BİLİNCİ İLE SANATI BULUŞTURAN SERGİ

“YARISI SENİN, YARISI BENİM, DÜNYA HEPİMİZİN” SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

Proje 3 bölümden oluşuyor.    Birinci bölüm proje ortağı okulların öğrencilerinin kaynaşmalarını sağlamak amacıyla yapılan okul ziyaretlerini ve tanışma etkinliklerini kapsıyor.  İkinci bölümde belirlenen tema çerçevesinde bir resmin, her iki okulun  birer öğrencisi tarafından ortak tamamlanması yer alıyor.  Üçüncü bölüm öğrencilerin ortaya çıkardıkları her biri birbirinden güzel ve anlamlı eserlerin sergilenmesi.   Okuldan mezun olan öğrenciler yüksek öğretimde çok iyi üniversitelere giriyorlar.

Okulun kültürü öğrenciye akademik başarıya değer veren, herkesten yüksek performans bekleyen, öğrencilerin etkin öğrenmesine yol açan düzen ve disiplin isteyen ve akademik işbirliğini özendiren bir inanç sisteminde oluşmaktadır. Tüm temel bilgi ve becerileri edinerek bu okul kültüründe yetişen öğrencilerimiz gerek lisede gerekse üniversitede önemli başarılar elde etmektedirler.

24 Mayıs 2015 Kocaeli- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR