Kartepe’de kadın istihdamı konuşuldu

Kartepe Belediyesi, kadın istihdamına yönelik farklı bir programa imza attı. Önceki gün gerçekleşen “Kırsal Turizmde Kadın İstihdamı” konulu ‘Bir Baş...

BÜYÜT

Kartepe Belediyesi, kadın istihdamına yönelik farklı bir programa imza attı. Önceki gün gerçekleşen “Kırsal Turizmde Kadın İstihdamı” konulu ‘Bir Başka Yaşam Mümkün Çalıştayı’ büyük ilgi gördü. Programa Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), Kocaeli Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği ve Ketenciler Kadın Kalkınma Derneği de destek verdi.

 

MODERATÖR IŞIL ALTUN

KOÜ Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Işıl Altun’un moderatörlüğündeki çalıştayda, kırsal kesimde yaşayan kadınların, toplumsal yaşamın sunduğu tüm çağdaş olanaklardan yararlanabilmesi için yapılması gerekenler konuşuldu. İlk sözü ev sahibi olarak alan belediye başkanı Hüseyin Üzülmez, turizm sektöründeki kadın istihdamı konusunda görüşlerini belirtti.

 

KADINLARA İSTİHDAM

Başkan Üzülmez, “Doğada turizm çeşitleri iyi bir gelir kaynağıdır. Kartepe bu noktada çok şanslı bir bölgedir. Bir Başka Yaşam Mümkün projesi ile yerel halkımızın özellikle kadınların eko turizmden gelir elde etmeleri sağlandı. Özellikle köylerimizde bulunan kadınlarımız tarım kesiminde her hangi bir ücret almaksızın aile işçisi olarak çalışıyor. İşte projemiz tam bu noktada fayda sağlamayı amaçlıyor. Kırsal alanda yaşayan bayanlarımızın ücretsiz çalışmalarının önüne geçilerek emeklerinin karşılığını ekonomik anlamda almalarının önü açılmıştır. Ayrıca bölgemizin sahip olduğu turizm potansiyeli içerisinde kadınlarımızın istihdam edilebileceği çok daha fazla alanların yaratılması hedeflenmektedir” dedi.

 

UZMANLAR SUNUM YAPTI

İki oturum olarak gerçekleşen çalıştayda, Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tengerek, Ketenciler Köyü Muhtarı Erkul Kılıç, Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meryem Kozak, TÜRSAB Yedigöller Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kadir Genç, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Av. Emel Ceylan Balcıoğlu, Özel Kartepe Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi İşletme Müdürü Sevil Çağlar, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol, İzmit Belediyesi Turizm Danışmanı Bekir Serin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Kesen, Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi Müdürü Dilek Alp Perçin ve Ramada Plaza İzmit SPA Müdürü Nergis Esen Gönen konusunda görüşlerini katılımcılarla paylaştılar.

 

ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

Çalıştay sonuç bildirgesinin imza altına alınmasının ardından son buldu. Çalıştay sonucunda ise; kırsal turizmde kadının güçlendirilmesi için kadının sahip olduğu güçlerin ortaya çıkarılması ve yoksulluk, eğitim, sağlık, tarımsal üretim, girişimcilik, pazarlama, örgütlenme, sosyal güvenlik gibi güçlenmeyi güvence altına alacak bir çok faktöre ilişkin sorunların çözümlenmesi gerektiği belirlendi.

08 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR