Şenol: Kan ile aynı kürsüde olamam

Kandıra Belediye Meclisi’nin ocak ayı toplantısına AKP’li Meclis Üyesi Özcan Şenol’un katip üyeliğinden istifa etmesi damgasını vurdu. Şenol, Kandıra...

BÜYÜT

Kandıra Belediye Meclisi’nin ocak ayı toplantısına AKP’li Meclis Üyesi Özcan Şenol’un katip üyeliğinden istifa etmesi damgasını vurdu. Şenol, Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan’ın kendisine ‘lan’ dediğini iddia ederek, “Kan ile aynı kürsüde olamam” diyerek istifasını açıkladı

Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan’ın başkanlığında yapılan Kandıra Belediye Meclisi’nin ocak ayı meclis toplantısında 13 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Denetim Komisyonu seçimlerinin de yapıldığı oturuma, meclisin katip üyeliğini yürüten AKP’li Meclis Üyesi Özcan Şenol’un istifası damgasını vurdu. Şenol, istifasına gerekçe olarak Cengiz Kan’ın kendisine ‘lan’ diye hitap ettiği iddiasını gösterdi.

“BU HİTABI HAK ETMEDİĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM”
Şenol, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti; “İlçemize istihdam sağlamak amacıyla Akdurak Mahallesi sınırları içerisinde süt üretim tesisi kurmuş bulunmaktayız. Önceki gün encümen toplantısında Başkan Kan’dan tesisimize belediyenin temizlik hizmetlerinin götürülmesini talep ettim. Başkan bu talebime, sonu ‘lan’ hitabıyla biten seviyesiz bir üslupla karşılık verdi. Bu seviyesiz ve saygısız hitabı hak etmediğimi düşünüyorum. Bu durumda Başkan ile aynı kürsüde yer almanın doğru olmadığını düşünerek istifa talebimi bilgilerinize arz ediyorum.”

DENETİM KOMİSYONU SEÇİMİ
Şenol’un katip üyeliğinden ayrılmasının ardından yerine yedek katip üye Vedat Yiğitoğlu getirildi. AKP’li belediye meclis üyesi Özcan Şenol’un, katip üyeliğinden istifa etmesi salonda bulunan herkesi şaşırttı. İstifa krizinin ardından Denetim Komisyonu üyelerinin seçimine geçildi. Başkan Kan’ın listesi, yine meclis tarafından reddedildi. Meclis üyeleri, Denetim Komisyonu üyelerine tam destek verdi ve mevcut üyeler, üçüncü kez güven tazelemiş oldu. Komisyon seçimi sonrasında ise gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. 13 gündem maddesinden 12 gündem maddesi kabul edilirken meclis, belediyeye sözleşmeli hemşire alımıyla ilgili maddeyi reddetti.

“BELEDİYEYİ YOLGEÇEN HANINA DÖNDÜRDÜNÜZ”
Reddedilen madde ile ilgili konuşan DP’li Meclis Üyesi Salih Akyıldız, personel artırımına neden karşı olduklarını şu ifadelerle açıkladı; “Belediye Kanunu’nun 49. maddesinin ilgili fıkrasında belirtilenleri yok mu sayıyorsunuz? Zaten personel giderleri yüzde 45 civarında. Kanuna göre bu oran yüzde 30’u aşamaz. Niçin kanunlara karşı geliyorsunuz? Vatandaşın verdiği vergiler nerdeyse sadece personel giderlerini karşılayacak. Belediyeyi yolgeçen hanına döndürdünüz. Bayram Bayram adlı şahsın yazısı gelir, kendisi gelmez, bir aylık maaşı belediyeden verilir. Milletvekilinizin kardeşini yukarıda belirtilen ilgili kanun hilafına rağmen sözleşmeli olarak belediyeye aldınız.

“RET OYU VERİYORUZ”
Belediyenin imkanlarını siyasi geleceğiniz için nasıl kullanabiliyorsunuz anlamakta güçlük çekiyorum. Gıda mühendisi olarak aldığınız Sadun Kalpakoğlu ile ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan izin aldınız mı, aldıysanız bu yazıyı meclisle paylaşmanızı istiyorum. Bu nedenlerden dolayı personel artırımına giden gündem maddelerine DP meclis üyeleri olarak ret oyu veriyoruz. Sadece hali hazır personelin sözleşmelerinin uzatılmasını istiyoruz.” Mecliste bir ret oyu da AKP’li meclis üyesi Erkan İşler’den geldi. İşler, sözleşmeli personellere yapılacak olan yüzde 4’lük zammı az bulduğunu ifade ederek maddeye ret oyu verdi.

09 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR