Kısa ve esnek mesai dönemi başlıyor

Meclis, “Torba Yasa”nın çalışma hayatını düzenleyen maddelerini onayladı.Yasal zemine kavuşan esnek çalışma modeli çalışan ve işveren dengelerini yeni...

BÜYÜT

Meclis, “Torba Yasa”nın çalışma hayatını düzenleyen maddelerini onayladı.

Yasal zemine kavuşan esnek çalışma modeli çalışan ve işveren dengelerini yeniden kuracak.

Sendika ve sivil toplum kuruluşlarının itiraz ettiği ve önceki gün protesto etmek için Ankara’da büyük bir eylem gerçekleştirdiği “Torba Yasa”nın çalışma hayatını düzenleyen 18 maddesi dün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, esnek çalışma modelleri yasal çerçeveye sahip oluyor. Son yıllarda fiilen uygulanan “evden çalışma”, “uzaktan çalışma” ve “çağrı üzerine çalışma” gibi esnek çalışma modelleri yasal dayanağa kavuşturuluyor. Hükümetin öngörüsü, esnek çalışma modeliyle 160 bin kişiye daha istihdam yaratma imkanı doğacağı yönünde.

Kısa çalışma devam
Yapılan düzenlemeyle kısa çalışma ödeneğinin uygulama alanı genişletilerek ödenek miktarı yeniden düzenleniyor. Genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz nedeniyle haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak azaltılması, işyerinin faaliyetinin kısmen veya geçici olarak durdurulması hallerinde işyerinde 3 ayı aşmamak üzere kısa çalışma yapılabilecek. Kısa çalışma ödeneği İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Ödenek, günlük brüt ücretin yüzde 60’ı oranında olacak. Miktar, asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemeyecek. Bakanlar Kurulu, kısa çalışma ödeneğinin süresini 6 aya kadar uzatmaya yetkili olacak. Söz konusu uygulama küresel durgunluğun en yoğun yaşandığı dönemde başlatılmış, ekonomideki küçülme nedeniyle vardiya sayısını azaltma, hatta işçi çıkarma noktasına gelen aralarında Ford Otosan ve Kordsa Global gibi sanayinin önde gelen isimleri bu ödenek sayesinde faaliyetlerini sürdürebilmişti.

5 yıla kadar prim desteği
Tasarı ile 31 Aralık 2015 tarihine kadar ilk defa işe alınacak her sigortalı için özel sektör işverenine sigorta primi desteği getiriliyor. Buna göre, 31 Aralık 2015 tarihine kadar işe alınan sigortalının sigorta primlerinin işverene ait tutarı işe alındıktan sonra belirli sürelerle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük erkeklerin 24 ay süreyle meslek belgesi sahiplerinin belgelerinin niteliğine göre 48 veya 36 ay süreyle, 29 yaşından büyük erkekler ise meslek belgelerine göre 24 ay süreyle çalışacak.

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra mesleki yeterlilik belgesi alanlar, mesleki ve teknik eğitimini tamamlayanlar veya işgücü yetiştirme kurslarını bitirenlerin 12 ay süreyle Türkiye İş Kurumu’na kayıtlı işsizler arasından işe alınmaları halinde de ilave 6 ay süreyle işverene ait primleri karşılanacak.
Sigortalı bu destekten bir kez yararlanabilecek. İşverene ait primlerin fondan karşılanması için işverenin SGK’ya prim, para ve gecikme cezası borcu bulunmaması gerekecek. Sigorta prim desteği süresi, Bakanlar Kurulu’nca 5 yıla kadar uzatılabilecek.

Erken doğum yapana izni eklenecek
İşe alınacakların deneme süresi 2 ay, ilk defa işe alınacakların deneme süresi ise 4 ay olacak. 2 aylık süre, toplu iş sözleşmesiyle 4 aya kadar uzatılabilecek. Erken doğum yapan kadın işçi doğumdan önce kullanamadığı izni doğum sonrasında kullanabilecek. 8 hafta olan iznin kullanılmayan süresi yine 8 hafta olan doğum sonrası izne eklenecek. Turizm sektöründe 2 ay olan denkleştirme süresi toplu iş sözleşmesi ile 4 aya kadar çıkarılabilecek. İşyerlerine vergi levhası asma zorunluluğu kaldırılacak.

05 Şubat 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR