'Atom bombası da atsalar meydanlarda olacağız'

Yapılan basın açıklamasında konuşan AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, "Üzerimize atom bombası da atsalar meydanlardan çekilmeyeceğiz" dedi   AKP, CHP,...

Yapılan basın açıklamasında konuşan AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, "Üzerimize atom bombası da atsalar meydanlardan çekilmeyeceğiz" dedi

 

AKP, CHP, MHP, SP ve BBP İl Başkanları önceki gün TSK içerisindeki bir grup askerin yapmak istedikleri darbe girişimi ve sonrasında yaşanan olaylara ilişkin dün Güllüoğlu Pastaneleri'nde ortak basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen açıklamaya AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Saadet Partisi İl Başkanı Sinan Ejderoğlu ve Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Nihat Yıldız katılırken yapılan ortak açıklamada il başkanları ülkeye yönetimine ve demokrasiye karşı yapılan her türlü saldırının karşısında olduklarını dile getirerek birlik mesajları verdiler.

 

'TÜRKİYE DARBELERDEN ÇOK ÇEKTİ'

Saadet Partisi ev sahipliğinde yapılan basın açıklamasının açılış konuşmasını yapan SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu yaptığı konuşmasında, "15 Temmuz bu terör girişimini şiddetle kınıyorum. Bu süreç içerisinde bütün vatandaşlarımızla bu girimi atlatmak için inanılmaz bir tavır ortaya koyan tüm herkesi tebrik ediyor şehit olanları rahmetle anıyor yaralılara acil şifalar diliyorum. Siyasi partiler böyle kalkışmalardan çok çekmiştir. Ülkemiz böyle kalkışmalardan çok çekmiştir. Son 3­4 günde şunu net bir şekilde gördük ki toplumun tüm kesimleri bu girişimlere tepki koymuştur. Muhalefet normal şartlarda yapılır. Ama bu gibi şartlarda ülkenin normal şartlara dönmesi için hep beraber birlik içinde olmalıyız. Bu davetimize katıldıkları için il başkanlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

 

'AMA DEMEDEN KARŞI ÇIKMAK LAZIM'

Ejderoğlu'nun ardından konuşan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, "Bu yaşanan durumda tüm partilerin ama demeden fakat demeden bu gibi girişimlere karşı çıkmaları gerekiyor. Darbelerin kimseye faydası yoktur. Tüm darbe girişimlerinde hukuk ter yüz edildi. Hukukun ters yüz edildiği yerde hukuksuzluk hüküm sürer. 15 Temmuz'da kaybettiğimiz herkese Allah'tan rahmet yaralılara da acil şifalar diliyorum. Yaşanan olaylarda tüm faillerin cezasının çekmek gerekiyor. Doğuda şehit olan asker şehit olurken 15 Temmuz'da provokatörler tarafından öldürülen askerlere vatan haini deniliyor. Bu yanlıştır" diye konuştu.

 

'AK PARTİ ŞOVUNA DÖNÜŞMEMELİ'

Sarıbay konuşmasının devamında, "3 bine yakın askerin yakalandığı, göz altına alındığı söyleniyor. Biz, her yargılanmanın adil olmasını istiyoruz. Diğer taraftan görevinden alınan, göz altına alınan yüzlere hakim ve savcı olduğunu biliyoruz. Biz, yine onlarında adli yargılanmasını istiyoruz. Hukuk her koşulda işletilmelidir. Şemsettin Ceyhan'a da söyledim. Herkesin adil yargılanma hakkı vardır. 15 Temmuz'dan sonra toplantılar yapılmaya başladı. Geçtiğimiz gün gerçekleşen yürüyüş AKP'nin şovuna dönüştür. Eğer yürüyüş yapılacaksa toplantı yeri AKP il binasında yapılmamalı" dedi.

 

'DEMOKRASİ SINAVI VERİLECEK'

Sarıbay'ın ardından konuşan MHP İl Başkanı Aydın Ünlü ise, "T.C Devleti 15 Temmuz'da bir demokrasi sınavı vermiştir. Türk milleti gördü ki her aklına geleni bu ülkede kimse yapamaz Liderlerimize olayların yaşandığı ilk dakikadan beri kamuoyunda sağduyuya çağırdıkları için teşekkür ederim. Söylemlerinde parti aidetlerimiz ne olursa olsun hepimiz bu cennet vatanın korku tanımaz neferleriyiz. Zalimlere karşı taviz verilmemeli. Kararlarımızdan kesinlikle dönmeyeceğiz. Bu tarih itibari ile bu tür olaylara teşebbüs edenler bundan sonra daha sert tepki göstereceklerdir" dedi.

 

'İDAM GERİ GETİRİLMELİ'

Ünlü'ün ardından konuşan BBP İl Başkanı Nihat Yıldız yaşana olayı kınadığını ifade etti ve idam kararının geri getirilmesi gerektiğini vurguladı. Yılıdz konuşmasında, "Terör olayını şiddetle kınıyorum. Gerçekleştiği andan itibaren bu yaşanan olaya tepkisi koyduk. Bugün bir ve beraber olma günüdür. Yine sokaklarda da bir aradayız. Halkımız bu terör olayına en şiddetli biçimde karşı durmuştur. Bilerek terör olayı diyorum. Çünkü bu durum devletin belirli kademelerine gelerek devlete karşı yapılanmış kişi ve kişilerin yaptığı bir olaydır. Devletimiz ve iktidarımız şuan da işinin başındadır. Bu açıdan herkesin hukukun gerektirdiği yargılanmasını istiyoruz. Hiçbir şekilde bu tarz olayları tasvip etmiyoruz. İdam kararı belki geriye dönük bir yaptırımı olmayacak ama biz BBP olarak idam kararının geri gelmesini istiyoruz. Bu açıdan ilimizde de idam kampanyasının geri gelmesi için yarından itibaren imza kampanyası başlatacağız" sözlerini kullandı.

 

'DARBE DEĞİL TERÖR'

Yapılan basın açıklamasında son olarak da söz alan AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan"İnşaalah bundan sonrada milletin meselelerinde bir araya geliriz. Bugün burada birlikte karşınıza çıkmamızın nedeni darbe adı altında yapılmak istenen terör olayıdır.15 Temmuz gecesi yaşanan darbe'den öte bir şeydir. 1960 da ve 1980'de darbeleri gördük. 15 Temmuz'da yapılmak istenen bir terördü. İstiklal savaşında bile bombalanmayan TBMM 15 Temmuz'da bombalandı. Bunu yapan askerler kendi baş komutanını öldürmek istediler. Yine aynı şekilde doğuda ve güneydoğuda bu milletin birliği için mücadele eden özel hareketçilerin olduğu bilinen mekana saldırdılar. İşin esası 15 Temmuz gecesi yaşanan bir terör olaydır. Bunu yapmak istedikleri kişiler milli iradeyi hesap edemediler. Hiç kimse siyasete bakmadan mesele vatan ise eline Türk bayraklarını alarak sokaklara çıktılar. Ben bu duruşu gösteren dik duran tüm milletimizi saygıyla selamlıyorum. Daha en başında tüm genel başkanlarımıza şükranlarımızı ifade etmek istiyorum" dedi.

 

'HER AY TOPLANACAĞIZ'

Ceyhan konuşmasında, "Allah'ın izni ile 3 günlük süre içerisinde hala vatandaşlarımız meydanları terk etmiyor. 80 yaşındaki dededen 8 aylık bebeğe kadar herkes sokaklarda. Eğer bu terör olayı başarılı olsaydı belki bugün hiçbirimiz hayatta değildik. Hükümetimiz ve başkomotanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında olan herkese teşekkür ediyorum. İktidar partisi olduğumuz için önceki gün milli iradeye sahip çıkmak için vatandaşlarımızın katılacağı bir yürüyüş gerçekleştirdik. Sayın valimizde katıldı. Ülkenin geleceği ile ilgili bazı noktalarda siyasi olarak elbette ki ayrışmalarımız olacak. Ayda bir de olsa beraber geleceğiz. Gelecek ay ev sahipliğini biz yapacağız. Kentin sorunlarını ve ülkemiz meselelerini konuşacağız. İsteğimiz memleketimizin daha iyi noktalara gelmesidir" dedi.

 

'YAŞANAN BİR VAHŞETTİ'

Yakalanan askerlere verilecek olan ceza ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ceyhan, "Herşeyin bir hukuku var elbette. Ama yaşanan sürecin vehametini de unutmamak gerekiyor. Bazı yazılara baktığımda sanki bu yanlışla olmuş gibi yazılar görüyorum. Yaşanan bir vahşetti. Bugün dün asker olan ama bugün vatan ahini olan insanlar yargılanacaktır. Kimse merak etmesin. PYD ve FTÖ terör örgütü mensupları en ağır cezaya çarptırılacaktır" diye konuştu.

 

'DARBE MİLLETE YAPILDI'

Konuşmasında basın mensuplarının soruları üzerine yaşanabilecek bir bombalı saldırı ile ilgili değelerlendirmelerde bulunan Ceyhan, "Devletimiz şuanda hem terörle mücadele ediyor bir yandan da güvenlik önlemlerini alıyor. Ama böylesi bir durumda üzerimize atom bombası bile atılsa devletin bekası için alanlarda olacağız. İster sevsinler ister sevmesinler Cumhurbaşkanımız evlere dönün demediği için sürece bizler alanlarda, meydanlarda olacağız. Bu darbe AKP'ye yapılmamıştır. Bu darbe millete yapılmıştır" ifadelerini kullandı. Basın toplantısının sonunda MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, sosyal medya üzerinden yayımlanan askerlerin boğazlarının kesilmesi, kamçılanması gibi fotoların doğru olmadığına buna vatandaşlarımız itibar etmesinler. Burada asker, polis ve vatandaşı karşı karşıya getirmek isteniyor. Bizler hem asker, hem polis hemde vatandaşız” açıklamasında bulundu.

Serkan BORLAK 

 

18 Temmuz 2016 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR