Kalpteki ritim bozuklukları kalıcı olarak tedavi edilebiliyor

Bu şikâyetler nedeniyle defalarca acil servise başvuran, çeşitli kalp ilaçları kullanan fakat çarpıntısı tamamen geçmeyen Cihan Candan sağlığına VM M...

Bu şikâyetler nedeniyle defalarca acil servise başvuran, çeşitli kalp ilaçları kullanan fakat çarpıntısı tamamen geçmeyen Cihan Candan sağlığına VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nde kavuştu.

Ritim bozukluklarının teşhisinde son dönemde yaygın olarak uygulanan yöntemlerden biri olan Elektrofizyolojik Çalışma (EPS) ve Ablasyon Tedavisi hastalara kalıcı tedavi olanağı sağlayabiliyor ve hastayı ilaç tedavisinden kurtarabiliyor.


Genetik yatkınlık önemli

Kalbin normalden daha hızlı veya yavaş ya da düzensiz çalışmasının kalp ritim bozukluğu olarak tanımlandığını belirten VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç.Dr. İsmail Erden, ritim bozukluğu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Kişi yaşadığı çarpıntı nedeniyle bir uzmana başvurduğunda çarpıntısız dönemde yapılan EKO, EKG, Ritim Holteri gibi tetkiklerde herhangi bir problem saptanmayabilir. Bu nedenle tedavi edilmeyen çarpıntı bir süre sonra kişide panik atak, ölüm korkusu, depresyon gibi problemler yaratarak hayat kalitesini ve iş gücünü olumsuz etkileyebilir. Ani başlayan çarpıntı, düzensiz atışlar, ani başlayan ve ani sonlanan ya da yavaş yavaş sonlanan ataklar, teklemeler ve baş dönmeleri hastalar tarafından tarif edilen ve hepsi belli bir grup ritim bozukluğunu düşündüren belirtilerdir. Kalbin elektrofizyolojisindeki anormallikler kalpte ritim bozukluklarına neden olmaktadır. Bu ritim bozuklukları; hızlı kalp atışları, kalbin yavaş atması, bayılmalar, ani ölümlere neden olabilmektedir. Ailesinde, yakın çevresinde ani ölüm vakaları ve uykusunda ölü bulunan bireylerin varlığı, tekrarlayan bayılma atakları olan hastaların ritim bozukluğu riskinin araştırılması önemlidir." dedi.

Doç. Dr. Erden şöyle devam etti: "Elektrofizyoloji çalışmaları elektrod kateterleri kullanarak ritim bozukluğunun kaynağını ve doğasını göstermek amacıyla yapılmaktadır. Ayrıca aritminin hayati risk seviyesini de ortaya koyabilmektedir. Elektrofizyolojik çalışmada kalbin elektriki haritalaması yapılırken uygun lokalizasyonlara aynı kateterlerle ablasyon uygulamaları yapılabilmektedir. Ayrıca kalbe pil, şok pili (İCD) takılması gerekliliği ortaya konarak ani ölüm riski kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Kişilerdeki ritim bozukluğunun nedenleri elektrofizyolojik çalışma dediğimiz testle teşhis edildikten sonra radyofrekans ablasyon adı verilen bir yöntemle tedavi edilebilmektedir. Elektrofizyolojik çalışma (EPS), toplardamar yoluyla (çoğunlukla kasık) kalp içine kateter denilen ince tüpler gönderip kalbin elektrik sisteminin incelenmesidir."

 

Bir hasta daha sağlığına kavuştu

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Doç. Dr. İsmail Erden'in hastası Cihan Candan'dan sonra 60 yaşındaki hastası G.T. de yaklaşık dört yıldır çok sık olarak şiddetli çarpıntı atakları nedeniyle acil servise kaldırılıyormuş. Artık hayatını belirgin etkileyen çarpıntı atakları nedeniyle Doç.Dr. İsmail Erden'e başvuran hasta kendisine yapılan ablasyon işlemi sonrası tüm sorunlarından kurtulmuş.

03 Kasım 2015 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR