Ramazan’da nasıl beslenmeliyiz?

Büyükşehir Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz ramazanda sağlıklı beslenme konusunda tavsiyelerde bulundu.Ramazan ayının son yıl...

BÜYÜT


Büyükşehir Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz ramazanda sağlıklı beslenme konusunda tavsiyelerde bulundu.
Ramazan ayının son yılların en yüksek sıcaklık değerlerinin görüldüğü yaz ayına denk gelmesi ve sahur-iftar arasındaki sürenin oldukça uzun olması bu ayda beslenmenin önemini daha da artırdı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz, iftar ve sahurda uyulması gerekenler hakkında açıklamalarda bulundu. Dr. Poyraz, iftar ve sahurda salata, meyve, tam tahıllı ekmek ile tek çeşit protein türü gıda ve en az 2 buçuk litre su tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.

DENGELİ BESLENMEYE DİKKAT
Hava sıcaklıklarının çok yüksek olduğu, aşırı nem oranının bu sıcaklığı daha da bunaltıcı yaptığı bu dönemde on bir ayın sultanı Ramazan Ayı’nda beslenme konusunda tavsiyelerde bulunan Poyraz, yeterli ve dengeli beslenmenin önemine dikkat çekti. Dr. Poyraz, protein, sebze-meyve, tahıllı ekmek ve yeterli miktarda su ile iftar ve sahurda beslenildiğinde orucun daha sağlıklı olarak tutulabileceğini söyledi.

SAHURA KALKMAK ÖNEMLİ
Sahura kalkmanın son derece önemli olduğuna dikkat çeken Dr. Osman Poyraz, gece yatmadan önce sahur yapmanın zararlı olduğunu belirti. Dr. Poyraz, sahurun mutlaka imsak vaktine yakın bir zamanda yapılması gerektiğini belirtti. Bu kurallara uyulmaması halinde oruçlu kalma süresinin 24 saate yaklaştığını ve özellikle susuzluğun insan bünyesinde önemli sorunlara neden olabileceğinin altını çizdi.

EN AZ İKİ BUÇUK LİTRE SU
Aşırı sıvı kaybının yaşandığı bu günlerde iftar ve sahur arasında günde en az 2 buçuk litre su tüketilmesi gerektiğini açıklayan Dr. Poyraz şeker hastalığı, karaciğer, böbrek yetmezliği, kronik kalp hastalığı gibi rahatsızlıkları olan vatandaşların ise oruç tutmak için kesinlikle doktorlarına başvurmaları gerektiğinin altını çizdi.

22 Temmuz 2012 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR