Belediye-İş’te hüzünlü bayramlaşma

Belediye-İş Sendikası Kocaeli 1 ve 2 no’lu şubelerinin düzenlediği ortak bayramlaşma töreninde bu kez üzüntü ve hüzün hâkimdi.Belediye-İş Sendikası Ko...

BÜYÜT


Belediye-İş Sendikası Kocaeli 1 ve 2 no’lu şubelerinin düzenlediği ortak bayramlaşma töreninde bu kez üzüntü ve hüzün hâkimdi.
Belediye-İş Sendikası Kocaeli Şube binasında yapılan bayramlaşmaya, Büyükşehir ve İSU’da Hizmet-İş Sendikası ile girdiği yetki savaşını kaybetmenin moralsizliği ve hüznü damga vurdu. Kurban Bayramı’nın ikinci günü yapılan bayramlaşma programı da bu yüzden sıkıntılıydı. Bayramlaşmaya;1 no’lu Şube Başkanı Ali Çalık, 2 no’lu Şube Başkanı Osman Şar, şube yöneticileri ve bazı üyeler katıldı. Bayramlaşmadan sonra birer açıklama yapan şube başkanları yetki davasında Yargıtay’ın aldığı karara olan kırgınlıklarını dile getirdi. Bu konuda aşırı tepki göstererek çalışanlara zarar vermek istemediklerini belirten 1 no’lu Şube Başkanı Ali Çalık, varlıklarının kurumları etkilediğini söyleyerek “1 ve 2 no’lu şubeler olarak sıkıntılı günler yaşadık. Haklı olmamıza rağmen siyaset ağır bastı. Yargıtay’ın aldığı karara itiraz etmeyeceğiz” dedi.
HAKKIMIZI KULLANMAYACAĞIZ
Çalık bundan önceki gelişmeler de yalnızca kendilerinden istenen dosya ve evrakları mahkemeye sunduklarını belirterek “Bu olay itiraz şeklinde yorumlandı” ifadesini kullandı. Üyelerinin zarar görmemesi için itiraz etmediklerini, şu anda itiraz etme zamanı olduğunu, fakat yine de bu hakkı kullanmayacaklarını belirtti. Ali Çalık, “Bu olayın Ankara boyutu etkili oldu. Bir takım milletvekilleri sendikal örgütlenmeye müdahil oldular. Bu olay gelecekte çalışanları sıkıntıya sokacak. Üyelerimizin istememesine rağmen, Belde A.Ş’deki arkadaşlarımız baskıyla Hizmet-İş’e geçirildi. Yetkili olmamamıza rağmen toplu sözleşme görüşmelerinde arkadaşlarımızın yanında olacağız” ifadesini kullandı.
MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEGİZ
Konuşmasına devam eden 1 no’lu Şube Başkanı Ali Çalık, geçmişte çok iyi sözleşmelere imza attıklarını sözlerine ekleyerek, “Mücadelemize devam edeceğiz. Genel Merkez’in de aldığı kararla varlığımızı sürdürüp, seçimleri takip edeceğiz. Daha sonra gelişmelere göre hareket edeceğiz” dedi. 2. no’lu Şube Başkanı Osman Şar ise verdiği bayram mesajında çok dolu olduklarını belirterek alınan karar nedeniyle kırgın olduklarını ancak Başbakan’ın açıkladığı şekliyle 4/B kapsamında belediyelerde çalışan 20-25 bin civarındaki sözleşmeli personelin yıllar sonra kadrolu olduğunu söyledi.
GÖRÜŞMELER BAŞLAYACAK
Karar açıklanmadan 25 Haziran’da 5 bin kişinin işe başlatılmasının ilginç olduğunu ifade eden Ali Çalık, “Belediyelerde, taşeron işçi sayısı karolu çalışanları geçti. Halen belediyelerde ve sayıları çok fazla olan müteahhit ve taşeron işçileri ile 4C kapsamına alınan çalışanların da aynı müjdeli haberi almalarını bekliyoruz. Bu insanları köle gibi kullanıyorlar” dedi. Belde-A.Ş ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde toplu sözleşme görüşmelerinin bayramdan sonra başlayacağı belirtildi.

18 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR